Interaktivní a programovatelný robot, který pojede přesně tam, kam mu ukážete nebo přikážete. Snadno jej dokáže ovládat i malé dítě, které nakreslí černou čáru, po které robot pojede. Černá je trasa, ostatní barvy znamenají jiný pokyn, například zastavit, otočit se, změnit barvu LED osvětlení. Programování je možné v tabletu nebo v mobilu, zkrátka interaktivní hračka pro několik generací. Pojďme se na robota pro děti Ozobot 2.0 BIT podívat podrobněji.

Malý, ale šikovný

Drobný robůtek pro děti Ozobot 2.0 BIT nabízí skvělé možnosti, jak s ním projet zajímavé trasy i na listu A4. Právě díky tomu, že je drobný, se na klasické čtvrtce může projíždět mnoha způsoby. Když mu nakreslíte jen obyčejnou černou dráhu, nebo i dráhu s různými příkazy a překážkami, vždy se do ní hezky vejde. Jeho celková velikost je jen 2,5 cm.

Následujme černou

Robot pro děti Ozobot 2.0 BIT umí jet trasu nakreslenou černou fixou, která je dostatečně široká. Díky tomu se z něj stává skvělý parťák i pro malé děti, které se učí základům logiky programování, aniž by tušily, že něco takového vůbec existuje. Kam vede černá čára, tudy pojede. Přestože výrobce doporučuje robota až dětem od osmi let, je vhodný pro děti mnohem mladší. I dvouleté dítě už zvládne čáru, po které robot pojede. Navíc díky přiloženému ochrannému obalu je robot více odolný nešetrnému zacházení ze strany těch nejmenších dětí. U dětí do čtyř let je vždy nutný nepřetržitý dohled dospělého.

Zmíněný obal je skvělou ochranou i pro případy, kdy budete robota nosit s sebou po kapsách. Má plastové a pevné vajíčko, tzv. skin, které jej ochrání i při nešetrném zacházení a přenášení, cestování. Ozobot je totiž skvělou zábavou pro každé místo a příležitost.

Co se stane na křižovatkách nebo na konci čáry? Na konci černé čáry nebo na příliš tenké černé čáře (okolo 3 mm) se robot zastaví. Ale pokud mu na konec černé čáry přidáte barevné pokyny, může se robot zastavit, otočit a vracet se zpátky, ovšem dělat může i spoustu jiných akcí, které si přečte v takzvaných ozokódech, tedy speciálním pořadí barevných značek (čar). To už je o něco vyšší level logického programování, tzv. vizuální programování. A ten nejvyšší pak nastává v tabletu, kde se dá snadno programovat průběh jízdy robota předem.

Domů i do školy

Pro výuku základů logiky a programování se robot pro děti Ozobot 2.0 BIT skvěle hodí jak doma, tak i ve škole. Děti zajme jak světelnými efekty, které komunikují se světlem dokonce i v tabletu nebo v mobilu, tak ukazují různé dění, které bylo naprogramováno. Děti si osvojí postupy v pohybu, v operacích, hledají například nejlepší cestu z bludiště apod.

Několik základních příkazů je předprogramovaných, což využijete právě pro začátek konktaktu nejmenších dětí s touto hračkou. Reaguje na černou, modrou, červenou a zelenou fixu. Na každou barvu na předem naprogramovanou reakci, čehož můžete s výhodou využít. Při pokročilejším programování můžete toto předem nastavené ovládání robota zcela změnit.

Zhmotnění programu

Programování je velmi abstraktní záležitost, ale robot pro děti Ozobot 2.0 BIT ukazuje, zda jste program sestavili správně nebo nikoliv. Ihned vám předvede, jestli váš program přiměje robota jet přesně tam, kam jste chtěli a dělat přesně to, co jste chtěli.

Programování je možné jak na tabletu a mobilu, kde stačí nakreslit barevné čáry nebo rovnou programovat jednotlivé kroky díky programovacímu jazyku Java Script, kde kroky uvidíte buď přímo s jejich názvy a řadíte je způsobem Drag and Drop, anebo si je necháte zobrazit opravdu v samotném Java Scriptu, tedy v kódování tohoto programovacího jazyka.

Skvělou vychytávkou je, že nekonzistentní příkazy do sebe jednoduše nepasují, hned vidíte, pokud jste udělali chybu v logice. Robot pro děti Ozobot 2.0 BIT si rozumí jak s Androidy, tak s iOS. Aplikace nese název Ozobot. K mání je i Ozogroove, která nabídne úplně jiné prostředí a možnosti. Tady je soustředěno hlavně na tanec.

V počítači odborněji

Velmi pohodlné a také s možnostmi zapeklitých komplikací je programování přímo v počítači, a to na webovkách http://ozoblockly.com/editor, kde je sice vše anglicky, ale dá se na stránce a hlavně v programování s trochou trpělivosti postupně vyznat.

Pro studenty je Ozobot 2.0 BIT příležitost, jak se naučit i velmi složité programování. Například choreografii na vybranou píseň, a to nejen pohybovou, ale i světelnou. Pokud budete mít ozobotů více, můžete je synchronizovat, což ještě umocní výsledek vašeho trpělivého programování. Vedle cíleného programování je možné využít i princip náhody, kdy se Ozobot sám rozhoduje, co v danou chvíli udělá.

Vlastní inteligence

Robot pro děti Ozobot 2.0 BIT má i vlastní inteligenci. To je sice trochu nadnesený výraz, ale jakési vzorce chování si nese hned z výroby, jsou založena jak na reakcích na barvy, tak zejména na náhodně generovaných rozhodnutích. Nabídne i proměnlivou rychlost pohybu a otáčení všemi směry.

Důležitá je i indikace stavu nabití, která tu samozřejmě také nechybí. Ozobot je vybaven baterií LiPo, která se nabíjí cirka 30 minut. Provoz na jedno nabití je až 90 minut. Přitom se robot nabíjí jednoduše přes micro USB kabel, tedy žádná speciální nabíječka navíc v domácnosti není nutná (pokud nemáte vše ostatní na UCB-C nebo na lightning).

Že Ozobot 2.0 BIT potřebuje nabít, poznáte podle toho, že se rozbliká červeně. Jakmile se nabije částečně, začne blikat zeleně. A nepřetržité zelené světlo vydává tehdy, kdy je nabitý plně. Po dobití spí a je nutné jej probudit, což provedete cirka dvouvteřinovým podržením hlavního tlačítka. Tak probíhá i kalibrace, kdy robota nejdříve posadíte na kalibrační bod na Ozobot kartě a podržíte hlavní tlačítko napájení. Ozobot se pohne dopředu a problikne zeleně, což znamená, že je vše v pořádku a kalibrace proběhla, jak měla. Pokud problikne červeně, je nutné kalibraci opakovat.

První v pořadí

Robot pro děti Ozobot 2.0 BIT je prvním modelem, který byl pod touto značkou dodán na trh. Druhým v pořadí je Ozovot Evo, který s sebou nese několik vylepšení. To se odrazí i na ceně nebo velikosti, Evo je o něco větší. Podle zkušeností uživatelů je BIT vhodnější pro začátečníky a menší děti, kdežto Evo je vhodnější už pro pokročilejší nebo pro starší děti, studenty.

Bílou nebo černou?

Robot pro děti Ozobot 2.0 BIT je k dostání v bílé nebo v titanově černé barvě. Kterou vybrat? Bílé provedení propouští více LED světla navenek, je výraznější. Černé provedení tolik neoslňuje, je celkově tlumenější.

Skiny Avengerů

Dokoupit můžete i skiny Avengerů, které se k robotovi připevní pomocí micro USB. A vedle toho, že vám robota zkrášlí, ozdobí, tak to dokonce dodá Ozobotovi speciální vlastnosti, vzorce chování, které vycházejí z charakteristiky postavy, kterou pro skin zvolíte. Získáte tak robota se svým názorem, s celkem tvrdou palicí.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s robotem pro děti Ozobot 2.0 BIT maximálně spokojeni. Obdivují jak snadné programování pomocí čar, tak i programování v Java Scriptu, které zabaví i ty, koho běžné hry vůbec netáhnou. Naučí základy logiky a programování i malé děti. A ty starší a vyspělejší vezme do světa i velmi složitých příkazů, které obsahují proměnné, podmínky, matematiku, funkce apod.

Robot je podle uživatelů spolehlivý a na programování reaguje přesně tak, jak je v návodech s ozokódy uvedeno. Jediný problém nastává s příliš tenkými čárami, je nutné mít popisovače s čárou silnou alespoň 5 mm. Stačí čtyři barvy, na jiné robot ani nereaguje. Nespokojenost uživatelé vyjadřují s ne vždy snadno ovladatelným hlavním tlačítkem napájení.

Doby nabíjení i provozu odpovídají informacím od výrobce. Uživatelé si chválí i ochranný obal, který dovolí přenášet robota třeba po kapsách. Je opravdu velmi drobný, a tak není těžké jej nosit všude s sebou. K jeho ovládání stačí jak papír a fixy, tak třeba jen mobil. V balení jsou i návody na společenské hry, bludiště a další robotickou zábavu, které uživatelé také velmi oceňují.