601 dílků stavebnice, ze které můžete postavit téměř cokoliv, minimálně však pět základních modelů robota, které jsou vyfoceny na balení a ke kterým je zde také přímo klasický Lego návod. Lze však najít návody na mnoho jiných modelů, které z této sady lze ještě postavit. A pokud máte i další dílky Lega, jsou možnosti skládačky v podstatě neomezené. Velkou výhodou totiž je, že pohony a senzory se skládat nemusejí, to jsou bloky, které jen propojíte kablíkem s řídící kostkou. Díky tomu jimi osadíte v podstatě cokoliv, co chcete, aby se hýbalo a reagovalo třeba na barvy.

Programovatelná kostka

Srdcem robota pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 je programovatelná kostka, která vše organizuje. Vy ji ovládáte nebo programujete, ona předává pokyny různým senzorům a motorům, oživuje celou konstrukci, kterou vy sestavíte z jednotlivých dílků Lega. Váš robot se může díky kostce pohybovat, mluvit, ale bude umět i manipulovat s předměty.

Řídící kostka je ovladatelná jak dálkovým ovladačem, tak mobilem nebo i z počítače. Potřebovat k tomu budete jen aplikaci EV3 Programmer. Ten pomůže jak vám, tak dětem se základy programování a s poznáváním logiky programovacích jazyků.

Nekonečné možnosti

Až se sžijete s modely, které nabízí přímo toto balení s roboty, můžete si vymýšlet další roboty a robůtky, které si poskládáte čistě podle vlastní fantazie, ale tak, aby vás poslouchaly na slovo. Potřebovat k tomu budete Lego Technics. V základním nastavení je k dispozici humanoidní robot, lunární vozítko, kobra, štír a robot na pásech.

Ten největší robot s humanoidním vzhledem nese pojmenování SPIK3R a jeho rozměry jsou následující: (v x š x h): 41 cm × 40 cm × 38 cm.

Všechny budou umět mluvit, jezdit, pracovat nebo poznávat barvy, když jim to ovšem dovolíte. Můžete předprogramovat celou dlouhou misi, krok za krokem, v souladu s logikou programování, kterou vám aplikace ukáže. Uživatelé si jen občas postěžují, že aplikace EV3 Programmer by mohla být více dotažená.

Jemná motorika, logika i fantazie

Procvičování jemné motoriky a rozvoj fantazie jsou tím, co je na Legu od dob jeho vzniku tím nejcennějším nejen pro rodiče, ale do pozdějšího života i pro děti. K těmto výhodám Lego přidalo možnost učit se základy robotiky a programování, což je kombinace ještě lepší. Nepotěší však cena robota, i když nutno dodat, že v čase poměrně dost klesá s tím, jak se rozšiřuje konkurence levnějších alternativ.

Roboti vidí díky senzorům

Balení robota pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 je plné senzorů. Jsou to barevný senzor, dotykový senzor, infračervený maják nebo IR senzor. Roboti s nimi v podstatě vidí, dokáží detekovat barvy, překážky, reagují na světlo nebo i pohyb. Díky detekcí překážek se snadno pohybují bez nehody.

Motor a motorizované části dodávají robotům schopnost se přemístit, kam po nich chcete, případně přenést věc, kam potřebujete. Umějí se pohybovat do všech stran, pohyb je plynulý. Servomotory jsou tu hned tři v jednom balení, jde o dva velké modely a jeden ve střední velikosti.

Rozšíření pro EV3

Další díky lze samozřejmě dokoupit, jak je u Lega zvykem. Nebo si můžete pořídit i specializované rozšíření, které má dohromady 853dílků a nabízí širokou škálu doplňkových prvků, jako jsou různé druhy převodů, rotační díly nebo specifické a unikátní technické díly, jak jsme u Lega stavebnic s růžnými zaměřeními také zvyklí. Z Lego Mindstorms lze zkrátka udělat samostatný svět plný zábavy, učení, nápadů. Ani po týdnech hraní s LEGO 31313 Mindstorms EV3 nedojdete zdaleka ani do čtvrtiny všech jeho možností. Chce to však trpělivost a dostatek odhodlání.

 Robot pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 není pro úplné začátečníky

Pokud chcete robota LEGO 31313 Mindstorms EV3 porídit svým dětem, je nutné si být vědom faktu, že jim s jeho programováním budete muset pomoci, pokud nejsou děti zběhlé již z jiných programovatelných hraček, jakými jsou například robotické míčky.

Základní znalost logiky programování, podmínek a návazností pokynů je zde totiž nezbytná. A vhodnost robota pro děti od deseti let je pravděpodobně správně nastavená, jen málo mladších dětí asi zvládne složitější programování v aplikaci LEGO 31313 Mindstorms EV3. Jde sice programovat systémem Drag and drop, ale vzhledem ke spoustě možných podmínek, které pro použití senzorů budou potřeba, je potřeba již dostatečně vyspělá logika dítěte. I proto si mnoho uživatelů postesklo nad touto aplikací, mohla by podle jejich názoru být více přátelská k uživateli.

Pokud teď váháte, zra robota pořídit, když s programováním nemáte zkušenosti ani vy a ani vaše dítě, tak vězte, že s dostatkem přemýšlení a odhodlání, s dostatkem pokusů a omylů se do jeho světa postupně vpravíte. Jen se nenechat odradit prvotními nezdary.

Bez baterek ani ránu

Dá se sice dokoupit dobíjecí akumulátor, ale součástí balení není. K pohonu robota budete potřebovat klasické tužkové baterie. Robota lze propojit s počítačem přes USB, má však možnost se nechat ovládat i přes Bluetooth 4.0, takže se na něj můžete napojit i se staršími mobily či tablety. jen musíte mít v úložišti 2 GB volného místa. Kompatibilní je jak s Androidy, tak s iOS nebo s Windows, či s macOS (zde s výjimkou macOS 10.15 Catalina).

Nekonečné možnosti s Lego Technics

Možnosti postavit si a oživit naprosto cokoliv se nabízejí těm, kdo již mají doma sady Lego Technics. Díky programovatelné kostce a servomotorům si můžete oživit úplně každý model, který poskládáte. Třeba robota skládajícího rubikovu kostku. Díky senzoru barev se s ní totiž dokáže poprat, jen k tomu musí dostat správný program (tady už jsme však na vysokoškolské úrovni). Když se o robota pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 budete správně starat, bude růst a dospívat s nimi.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s robotem pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 vcelku spokojení, zejména ti, kteří již znají základy robotiky a programování, a tak svým dětem mohou s jeho ovládáním pomáhat. Složení modelů chce i spoustu zkušeností se skládáním Lega a je náročné i na jemnou motoriku, což je samozřejmě to, o co při koupi takovéto hračky jde.

Uživatelům vadí vysoko nasazená cena a také trochu náročnější počáteční podmínky pro programování. Úplně bez znalosti programovací logiky to totiž podle nich nejde. Na druhou stranu však uživatelé oceňují fakt, že nejde jen o nějakou hračku, že za spoustu peněz, co robot stojí, dostali nekonečně měnitelný systém, se kterým mohou řešit i opravdu zapeklité programovací úkoly.  Robot pro děti LEGO 31313 Mindstorms EV3 se pořizuje s cílem bavit se přemýšlením a učením.