Pokud hledáte programovatelného robota, který se bude nejen koulet nebo nejen jezdit, ale bude i překonávat překážky či přenášet náklad, zkrátka pracovat, k tomu ukazovat, co se mu líbí, vydávat zvuky, či být ještě i jinak interaktivní, na chvilku se zastavte i u robota pro děti Clementoni Evolution Robot. Umí toho totiž spoustu, komunikuje s Androidem, iOS i s Windows. K mání je v celé kreativní sadě. Pojďme se na robota s pohyblivými rameny podívat podrobněji.

Základy robotiky v bohaté sadě

Sada Evolution robota je plná dílů a součástek, ze kterých je nutné robota nejdříve poskládat. V balení je i návod, ale i přesto je skládání o něco složitější, podle postřehů uživatelů je do začátku potřeba asistence dospělého. Jakmile robota poskládáte, bude vysoký cirka 30 cm, což rozhodně není málo.

Robot pro děti Albi Clementoni Evolution Robot má místo nohou pásy, aby pro něj byl pohyb snazší, a to jak pohyb po ploše, tak i přes různé překážky. Při skládání robota je nutné umístit různé ozubené převody a poprat se s tím, aby celý systém byl nakonec pohyblivý.

To je velmi slušně položený základ robotiky pro každé dítě, které se o ni zajímá. Hlavu si zavaří však i nejeden dospělý. Částečně to vypadá, že by mohl robot dělat velmi levnou konkurenci k Lego Mindstorm, které umožňuje podobné prvky, jen za cirka osminásobnou cenu.

Lego robot je o něco vybavenější, hlavně z něj můžete poskládat více modelů. Jen pozor, bez dokoupených tužkových baterií se z místa nehne ani ten nejlépe poskládaný Albi kousek. Dobíjecí akumulátor se tu nekoná (což u Lego Mindstorm platí také).

Ovládání v aplikaci i na zádech

Robot pro děti Albi Clementoni Evolution Robot může být ovládán dvěma základními způsoby, a to je dálkově nebo přímo na zádech. Robot má totiž na zádech tlačítka, která slouží právě k jeho programování.

Co se dálkového ovládání týká, je k mání aplikace pro Androidy, iOS i Windows, ve které robota buď přímo ovládáte v reálném čase, nebo jej předem naprogramujete a pak jen sledujete, co se z programu vyloupne, kde nastavit program malinko jinak a jaké jsou vůbec možnosti této hračky, co dokáže projet, jaké překážky zdolat a jaké zátěže a náklady přemístit.

Pro jak velké děti se robot hodí?

Robot pro děti Albi Clementoni Evolution Robot je určen dětem od osmi let, ale po prvotním poskládání si s ním jistě budou rozumět i děti mladší. Pak už jde jen o to se naučit jej ovládat, což dnešní mladší děti hravě zvládnou.

Uživatelé spíše doporučují robota pro mladší děti, neb jeho jednoduché programování už nebude těm starším stačit. Nastavit se dá například pohyb jen ve čtyřech základních směrech a také základní operace s pažemi.

Proto pokud chcete děti opravdu učit základům programování, tento robot vhodný není, neb nereaguje přesně na povely. Podle uživatelů totiž například naprogramovaná jízda do čtverce rozhodně neskončí tam, kde začala, neb otočka o 90 stupňů se koná jen cirka o 40 stupňů. Pro výuku je nutné sáhnout po jiných a dražších robotech, tento berte opravdu jen za účelem zábavy, sestavení robota, sledování, díky čemu se vlastně všechno dá do pohybu.

I s emocemi se tu počítalo…

Robot umí dokonce vyjadřovat své emoce. Ty sice žádné nemá, ale je naprogramován tak, aby pomocí microLED obrazovky ukazoval reakce na programování nebo na úkoly. Zda jsou reakce náhodné nebo zda se zakládají na zadaných úkolech, na pádech nebo úspěších, to uživatelé a ani obchody nezmiňují. Ale pomrkávající a usmívající se robot zvedne náladu snad vždy a všem.

Aplikace

Aplikace, se kterou se robot pro děti Albi Clementoni Evolution Robot ovládá, nese praktický název Evolution Robot, takže je snadné ji dohledat i ručně. Obsahuje základy kódování, ale opravdu jen základy, neb nelze cyklovat a nelze vkládat podmínky. Aplikace umožní řídit robota v 7 herních režimech, kterými jsou: Programming (Programování), Real Time (Reálný čas), Gyro (Gyroskop), Touch Grid (Dotyková mřížka), Dancing (Tanec), Self learning (Samoučení) a Memo.

Dokonce i mluvení

Robot pro děti Albi Clementoni Evolution Robot zvládá dokonce i mluvení, respektive zvukové efekty. Dokáže reagovat na povely, na zapnutí, vypnutí. S telefonem či s tabletem je propojen přes Bluetooth, dosah ovládání je proto klasických 10 metrů. Vše je z plastu, proto nepočítejte s velkou odolností robota.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé se ve svých názorech na robota pro děti Albi Clementoni Evolution dost rozcházejí, což je pravděpodobně způsobeno tím, že ti, kteří zohledňují jeho nízkou cenu, jsou si vědomi spousty omezení, a tak jsou s ním vcelku i spokojení, zejména pokud jej pořídili pro zábavu svých mladších dětí ve věku okolo 5 – 6 let.

Ostatní uživatelé, kteří nezohledňují jeho cenu, jsou robotem poměrně zklamaní, neboť čekali vyšší úroveň programování, přesnější reakce na příkazy, zkrátka dokonalejšího robota, nikoliv jen hračku. Nutno však dodat, že v tomto případě jde opravdu o hračku, která poskytne jen ten nejzákladnější vhled do programování, na druhou stranu však nabídne poměrně slušný náhled do mechanické robotiky – do takové konstrukce, která umožní pohyb jednotlivých částí robotova těla, ať už to jsou pásy nebo paže s úchopy.