Pokud hledáte opravdu velký mrazák, můžete volit mezi několika nabídkami známých značek. Dvou velikostí, respektive objemem 500 litrů vyniká pultový mrazák Electrolux EC5231AOW. Přestože je takto objemný, jeho vnější rozměry jsou pouze 160 x 87 x 67 cm (š x v x h). A hmotnost jen 62 kg.

Samozřejmě, až jej naplníte po okraj zeleninou, ovocem a masem, bude mnohem těžší. Ovšem i v tomto případě s ním, pokud budete potřebovat, budete moci manipulovat, protože je vybaven kolečky.

Relativně kompaktní rozměry jsou u tohoto mrazáku možné díky vynikajícímu izolačnímu materiálu, který nemusí být nijak silné vrstvě. A i přes malé rozměry je mrazák, ohledně námrazy, vybaven systémem low frost, který sníží námrazu až o 80 % v porovnání s mrazáky, které jsme znali před lety. Námraza se nebude na stěnách mrazáku tolik ukládat a ani rozmrazováním se nebudete muset příliš zdržovat. Až se do odmrazování pustíte (přece jen bude cca jednou do roka potřeba), využijete šikovně umístěný odtokový prostor pro odmrazování.

Díky pultovému provedení je každé otevření dveří mrazáku úspornější než u šuplíkových modelů. Chlad se totiž drží dole, a proto u pultového mrazáku nemá tendenci unikat. Díky dobré izolaci je mrazák ve třídě spotřeby A+ a za rok potřebuje ke svému provozu asi 390 kWk. Příkon pak je 140 W.

Pultový mrazák Electrolux EC5231AOW je také tichý. Jeho uživatelé si tichý chod velmi chválí, a to tam, kde mají mrazák umístěný v obytných prostorách. Hlučnost dosahuje okolo 47 dB. Dobře provedená izolace a pultový model zajistí i dlouhou výdrž mrazu v případě poruchy nebo vypnutí elektrického – zde je to 31 hodin – po celou tuto dobu budou potraviny plně zmrazeny. Přitom klimatická třída, do které lze mrazák umístit, je nerozhodující. Je totiž navržen pro všechna čtyři pásma – T, SN, ST i N (tedy 10 – 43 stupňů Celsia).

Mrazák se ovládá velmi jednoduše, pomocí elektro – mechanického ovládání, tedy pomocí tlačítek a knoflíků. Mrazák je vybaven kontrolním panelem se třemi světelnými indikátory. Ty vám budou sloužit jak ke kontrole správné intenzity mrazení, tak k zajištění dobré činnosti mrazničky.

Mrazícíé výkon je také úctyhodný. Pultový mrazák Electrolux EC5231AOW si poradí až se 20 kily během 24 hodin. Takže ani zabíjačka nebude nejmenší problém, letní sklizeň na zahradě už vůbec ne! Stačí využít funkci SuperFrost, kdy mrazák sníží teplotu mnohem níž, než je běžných -18 stupňů Celsia a díky tomu dokonale zamrazí všechny nově vložené potraviny.

Pokud necháme mrazák příliš dlouho otevřený nebo jen špatně dovřeme víko, přístroj se ozve. Disponuje nejen zvukovým, ale i vizuálním alarmem, který nenechá nikoho na pochybách o tom, co znamená.

Nezbytný vyrovnávací ventil podtlaku uvnitř mrazáku vám zajistí snadné otevírání, takže se s ním rozhodně nebudete muset přetahovat. Co vás čeká po otevření mrazáku? Jak jsme naznačili, jde o ohromný prostor k mrazení. Konkrétně 495 litrů. Je to možné jednak díky kvalitnímu materiálu v izolaci, ale i díky zmenšenému skrytému kondenzátoru SpacePlus. Je totiž až o 30 cm užší oproti starším mrazákům, aniž by to jakkoliv negativně ovlivňovalo jeho provoz.

Vnitřní prosto mrazáku je rozčleněn čtyřmi závěsnými koši v horní části, kam umístíte drobnější mrazené balíčky. Na větší potraviny je vyhrazen prostor ve spodní části mrazáku, který není nijak rozdělen, takže uložení mrazených potravin je zcela variabilní.

Pokud byste mrazák chtěli do restauračního či prodejního provozu, jistě oceníte možnost jeho uzamčení. A vnitřní osvětlení pultového mrazáku je dnes snad již samozřejmostí, nicméně neuškodí jej tu zmínit. I v tmavších chodbách či suchých sklepech bude mrazák dobře přehledný.