Pro práci i pro zábavu je určen profesionální notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC. Jeho cena sice sahá poměrně vysoko, ale jeho schopnosti taktéž. Stačí zmínit například už jen to, že je osazen procesorem Intel Core i7 – 7500U, což jsou v současnosti jedny z nejvýkonnějších procesorů, které nabídnou také prodloužení výdrže baterie.

Velikostní parametry

Začněme ale velikostními parametry. V tomto případě jde o notebook s úhlopříčkou displeje 14 palců. Rozměry modelu Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC jsou následující (š x v x h): 331 mm x 226.8 mm x 16.9 – 18.8 mm. Spodní díl notebooku je totiž kónicky zúžen, aby bylo snazší s ním manipulovat třeba při vyndávání z tašky a zase zandávání zpět. Jde o klasické černé plastové provedení, na které jsme u modelů ThinkPad už dlouhodobě zvyklí. K dispozici je však i stříbrná verze.

Vzhledem ke své velikosti je profesionální notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC v podstatě lehoučký, váží jen 1,32 kg. Na druhou stranu ale nutno dodat, že do rozměru 14 palců se nevešla numerická klávesnice, aby bylo možné zachovat rozumné rozložení kláves, kterým jsou Lenovo notebooky známé. Dobrou zprávou je, že klávesnice je dvoustupňově podsvícená, což nabízí mnohem pohodlnější práci než bez podsvícení.

TrackPoint

Nechybí samozřejmě úžasné červené tlačítko uprostřed klávesnice, které tolik usnadňuje práci a na které jsme u modelů ThinkPad zvyklí. Je o tzv. trackpoint neboli miniaturu joysticku. Ta slouží jako alternativa k touchpadu. A kdo si na jeho používání zvykne, nahmátne správné povely prstem, ten jej pak používá častěji a raději než touchpad.

Na druhou stranu je trackpoint někdy méně přesný než touchpad, zato rychlejší. Občas musíme počkat na automatickou kalibraci, ale nutno dodat, že Lenovo zvládlo technologii trackpointu skvěle, a to včetně trackpointu osazeného na notebooku Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC, alespoň co se reakcí uživatelů na jeho používání týká.

Samotný trackpoint nemá tlačítka, jde pouze o směrovací zařízení, které nám posune šipku myši, respektive kurzor. Tlačítka jsou u mezerníku, takže se nabízí ovládání trackpointu ukazovákem a tlačítek palcem, což díky kombinaci dvou prstů umožňuje onu vyšší rychlost, než je schopen nabídnout touchpad.

Tlačítka náležející k trackpointu

Tlačítka náležející k trackpointu u notebooku Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC jsou tři, stejně jako na myši. Levé a pravé funguje jako na myši nebo jako na touchpadu, prostřední slouží k rolování stránek, kdy jej držíme palcem, a ukazovákem zároveň tlačíme na trackpoint směrem, kterým chceme, aby se obrazovka posouvala. Rychlost posunu závisí na velikosti našeho tlaku, přičemž je vše nastavitelné softwarově. Vyšší rychlost použití trackpointu zajišťuje i fakt, že je umístěn mezi klávesami, nikoliv pod nimi jako touchpad.

Pojďme se podívat na hardwarové vybavení notebooku Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC a začněme procesorem. Jde o dvoujádrovou záležitost dosahující frekvencí 2,7 GHz při běžném provozu, ale až 3,5 GHz při vyšším zatížení výpočetními úkoly. Cache je zde ve velikosti 3 MB.

RAM dostačující

Profesionální notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC vám poslouží 8 GB velkou operační pamětí, z čehož je 8GB integrovaných na desce. Jde o paměť typu DDR4 SODIMM, v sestavě je i jeden volný slot / 24GB Max.

Samozřejmostí u výkonnějších počítačů dnes už je SSD. A ten můžeme čekat i u tohoto modelu, konkrétně ve velikosti 512GB, jeho typ je M.2 PCIe NVMe Opal2. Nezklame ani grafika, která je z dílny Intel, konkrétně jde o verzi Intel HD Graphics 620.

Běžný Full HD displej

Nahlédněme i na zobrazení na displeji. Už jsme zmínili, že profesionální notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC má matný IPS displej s úhlopříčkou 14 palců. Poměr stran byl zpracován ve verzi 16:9 a rozlišení je Full HD, konkrétně 1920 x 1080 Px. Podsvícení je LED, což ve velkém šetří baterii. Nad obrazovkou najdeme Webkameru, konkrétně typ HD720p. Uživatelé zmiňují, že displej je více podbarven do žluta, než by bylo potřeba.

Audio nepatří k nejlepším, přestože jde o HD Audio, Realtek® ALC3268 codec. Ale reproduktory nabídnou jen 1 W výkonu, tedy ve dvou provedeních. Jde o stereo reproduktory, ale zvuk streamovaný do Bluetooth reproduktorů nebo směřovaný do kvalitních sluchátek si užijete více.

Dostatek konektorů

Profesionální notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC má slušnou konektivitu. Sice nabídne jen Bluetooth 4.1, ale to dává výhodu majitelům starších mobilních zařízení. V notebooku je i dockport, čtečka karet, model 4 v 1 (MMC, SD, SDHC, SDXC). Dále po stranách najdeme 3x USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0, z toho jeden stále napájený.

Nechybí ani novinka kombinovaný port USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3, který zvládne multipřipojení, například do několika externích monitorů najednou. Na boční strany notebooku Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC umístil výrobce i  HDMI 1,4b, dále ethernet (RJ-45) nebo kombinovaný 3,5 mm audio jack vstup/výstup.

Až 10 hodin práce na jedno nabití

Z hardware jsme ještě nezmínili baterii. Ta je integrovaná, složená ze tří článků Lithium – Ion 23 Wh a z dalších tří článků zadní Lithium – Ion baterie 26 Wh. Výdrž je díky tomu až 10 hodin práce. Záruka na baterii je klasicky rok, na celý notebook však 3 roky.

Co se softwaru týká, je notebook Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC vybaven operačním systémem Microsoft Windows 10 Professional 64bit. Uživatelé profesionálního notebooku Lenovo ThinkPad T470 20HF004T MC si chválí jeho kvalitní zpracování, nízkou hmotnost a pohodlné používání klávesnice, touchpadu a hlavně vychytaného trackpointu.