Pračka klasické velikosti, která v sobě skrývá zároveň i sušičku, to je pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W. Je příjemně tichá (i když ne nejtišší na trhu), příjemně výkonná a zejména nabídne spoustu možností, jak kombinovat programy praní, odstředění, ždímání i sušení. V nabídce je za rozumnou cenu, a podle ohlasů uživatelů je na ni spolehnutí, i na její senzory. Co od ní tedy můžete čekat nebo co vás asi spíše zklame? Pojďme se na pračkosušičku AEG Dualsense® L7WBG47W podívat podrobněji.

Spotřebič klasické velikosti

Pokud máte v koupelně dostatek místa tak akorát pro jednu velkou pračku, ale potřebujete ještě i sušičku, je kombinace obou přístrojů v jednom balení skvělou volbou. Ta má samozřejmě i své nedostatky (například nutnost pravidelně čistit buben a těsnící gumy od vláken z textilií ze sušení, neboť tu chybí filtr), ale za úsporu místa to většinou stojí.

Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W má klasickou velikost pračky. Rozměry jsou následující (v x š x h): 84,8 cm × 59,7 cm × 57,6 cm. Hmotnost je 66,5 kg. Lze je tedy umístit pod kuchyňskou linku nebo do koupelny pod nábytek ve výšce kuchyňské linky, případně například pod karmu, kotel apod.

Pračka nabídne neortodoxní vzhled, zejména zajímavé umístění klipu dveří nebo ergonomický výkroj pro lepší uchycení zásuvky na prací prostředky. Ohledně zásuvky se však od uživatelů ozývají hlasy, že není zcela pevná, působí křehce. Design dolaďuje moderně vyhlížející LED panel, na kterém vidíte vše potřebné. Ovládání přitom není jen dotykové, základní programy se volí klasickým otočným voličem.

Flexibilní programy potěší každého, kdo nerad čistou automatiku

Nemoci si navolit konkrétní průběh programu, to mnoha lidem nevyhovuje. Výrobce je si toho vědom, a proto je pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W flexibilní. Navolit můžete jak teplotu, tak například otáčky ždímání nebo zda chcete sušení a v jaké intenzitě.

Každý program si díky tomu můžete přizpůsobit přesně podle sebe. Můžete vybrat i jen samostatné praní nebo samostatné sušení (když sušíte prádlo na dvakrát – viz níže), případně jen osvěžení prádla párou. U sušení lze nastavit tři úrovně – na ramínko, pro snadné žehlení a pro poskládání rovnou do skříně. Maximální počet otáček je tu 1 400 za minutu, ždímání lze samozřejmě i zcela vypnout.

Extra krátký program praní a sušení připraví prádlo téměř na počkání

Do 60 minut mít vypráno a usušeno, to je sen mnoha hospodyněk. Nejde samozřejmě o případ plně nacpaného bubnu, ale několika málo kousků, které dáte do pračky, ale za hodinu jsou připraveny k nošení.

To oceníte třeba před odjezdem na chalupu nebo před balením dětí na tábor. I když budou mít některé oblečení nevyprané, do hodiny je připravíte na sbalení do batohu. Stejně tak třeba po návratu z výletu, nebo když si oblečení čímkoliv potřísníte, ale chcete je mít (vy nebo i vaše návštěva) na sobě zase ještě dnes. Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W se o tohle dokonale postará. Uživatelé ve svých ohlasech přitakávají.

Technologie ProSense uzpůsobí program praní podle hmotnosti prádla

Čím více prádla v bubnu, tím déle jej bude pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W prát, a naopak. Když dáte třeba jen třetinovou náplň, bude na stejný program vypraná a vysušená o dost dříve. Díky tomu ušetříte nejen čas, ale také energii. Technologie ProSense vždy zváží obsah bubnu, a podle toho prací program uzpůsobí.

I přes to, že jde o kombinaci pračky a sušičky, je přístroj zařazen do energetické třídy A. Uživatelé přitom kvitují, že samotné praní je jen s minimální spotřebou. To, co se podílí na vyšší spotřebě energie a zejména vody (chlazení), je sušička.

A pak je tu ještě přídatná technologie DualSense. Ta optimalizuje teplotu a pohyb bubnu – v závislosti na prádle. Pračka si díky tomu šetrně poradí s jemným prádlem, ale třeba i s outdoorovým oblečením.

Na praní 7 kg, na sušení 4 kg

Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W nabídne opravdu velký buben. Vejde se do něj totiž až 7 kg prádla na vyprání nebo 4 kg prádla na sušení. Pokud tedy budete prát plnou kapacitu pračky, je nutné počítat se sušením na dvakrát.

Prací programy jsou v základu spíše delší, ale lze je snadno zkrátit pomocí funkce úspory času a energie, případně tím, že do bubnu dáte méně prádla. Nejdelší program s praním a sušením bavlny trvá přes pět hodin, ale to je u kombinace pračky a sušičky vcelku průměrný čas. Nezapomínejme, že jde o dvě oddělené činnosti za sebou.

Ne úplně tichá, ale příliš rušit nebude

Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W patří k těm méně hlučným. Takže když za ní zavřete v koupelně dveře, tolik vás rušit nebude. Hlučnost totiž nepřesahuje hodnoty 51 dB u praní, 76 dB při odstřeďování a 59 dB během sušení.

Jen počítejte s tím, že v koupelně bude během sušení jako v prádelně, takže rovnou otevírejte okno, když budete využívat i sušičku, případně můžete na sušení zapnout ventilátor na odsávání par. Kde máte nainstalován ten s automatickou detekcí vlhkosti, se bude opakovaně spouštět během sušení.

Nechybějí ani ochranné prvky

Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W má všechny moderní ochranné prvky, které se hodí v každé domácnosti, ochranu proti vytopení nevyjímaje. Další ochranou je celoživotní záruka na motor pračky, který je invertorový, v tomto případě se jedná o speciální kategorii ökoinvertorový motor. Vy jen nesmíte zapomenout vytáhnout po instalaci přepravní šrouby…

Všechny zastánce jednoduššího ovládání potěší, že programy volíte otočným kolečkem, u nějž není pravděpodobnost poruchy tak vysoká jako u dotykových panelů. Někdy podle uživatelů nereagují doprovodná tlačítka, kterými volíte doplňkové prvky programu, hned na první dobrou, v tom případě je doporučeno výrobcem navlhčit prst, abyste zvýšili jeho povrchové napětí, a tedy i reakci dotykové plošky. Pračka není smart, a tak ji nelze ovládat mobilem nebo hlasovým asistentem.

Co chybí, jsou české popisky nebo ukazatel hmotnosti

Možná vám budou chybět české popisky. Ale díky návodu se s tímto nedostatkem snadno vyrovnáte, velmi pomohou i symboly, které se v oblasti praní využívají již desítky let. Displej bohužel neukazuje aktuální hmotnost náplně bubnu, a tak je nutné odhadnout množství prádla pro zkrácené praní (2 kg).

A co na ni uživatelé?

Pračka s předním plněním a se sušičkou AEG Dualsense® L7WBG47W budí u svých uživatelů převážně spokojenost. Podle jejich ohlasů je výkonná a také spolehlivá, v programech flexibilní. Chválí si senzory, které váží prádlo, a podle toho zkrátí programy praní, ale také DualSense, který pere jemné prádlo s péčí, a tak není nutné se strachovat v pračce ani o přírodní vlnu. Velmi si uživatelé chválí velká vstupní dvířka pro snazší plnění bubnu.

I se sušením jsou uživatelé spokojení, jen by uvítali prádlo ještě více narovnané, když skončí sušicí proces. Po sušení je nutno pračku vypláchnout od usazených vláken, což je pro některé uživatele nepříjemným zjištěním (zejména pokud dříve měli samostatnou sušičku, kde je toto vyřešeno filtrem). Někteří uživatelé negativně vnímají velkou spotřebu vody, zejména v dnešní době drahého vodného a stočného. Tento model totiž využívá pro rychlé sušení jednoduché chlazení vodou.