Do menších koupelen se vyplatí buď slim pračky s předním plněním, nebo pračky s plněním horním, které jsou široké jen 40 cm. Nezaberou okolo sebe žádný další prostor, neboť se otevírají nahoru, pro změnu je ale nezastrčíte například pod bojler. Jejich velkou výhodou je nižší hlučnost a také možnost kdykoliv otevřít prací buben, i během praní, aniž byste si vylili vodu z bubnu na podlahu koupelny.

Jednou z nevýhod je nutnost zvedat prádlo poměrně vysoko, když jej z bubnu po vyprání vyndáváte. Naštěstí jsou dnes již poměrně účinná všechna odstřeďování, a to i při nižších otáčkách, tak už to v podstatě není žádný velký problém. Pojďme se ale podívat, co vlastně nabídne levná pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU). Rozhodně toho není málo a už nyní můžeme prozradit, že jde o model, kde se setkává nízká cena s dostatečným výkonem.

Energetická účinnost A+++, k tomu 1 200 otáček za minutu

Pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) nabídne spotřebu na úrovni A+++, takže jednu z nejnižších na trhu, a to i při poměrně nízké ceně. Dokáže odstřeďovat maximální rychlostí 1 200 otáček za minutu, což je pro denní potřebu optimální rychlost.

Od uživatelů se ale ozývají hlasy, že jde o model spíše hlučnější, posuďte sami: při praní dosahuje hladina hluku na 59 dB (nejtišší modely mají okolo 50 dB), při odstřeďování je to pak 76 dB, přitom nejtišší modely na trhu mají i o 10 dB méně. Zde pak záleží na tom, jak tichou pračku potřebujete, zda bydlíte v rodinném domku nebo v paneláku a zda budete prát převážně v noci nebo spíše přes den.

Menší pračka do menší koupelny

Pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) patří do skupiny těch menších, váží 58 kg (samozřejmě díky zatížení pro bezpečné odstřeďování). Její rozměry jsou následující (v x š x h): 90 cm x 40 cm x 60 cm.

Maximální kapacita bubnu je 6 kg prádla, objem je přitom 42 l. Účinnost odstřeďování je B, tedy jen 1 200 otáček. Uživatelé si ale pochvalují snadné ovládání pomocí otočného voliče a také možnost určité flexibility při nastavování programů – lze volit teplotu, otáčky nebo i zkrátit některé programy.

Dětská pojistka ano, ochrana proti přetečení ne

Zaleknout se můžete chybějící ochrany proti přetečení. Pokud se stane porucha, pračka nedokáže sama zavřít vodu, a tak vám může vytopit koupelnu. Výrobce ale ujišťuje, že pravděpodobnost poruchy na přívodu vody je minimální.

Nechybí ale dětský zámek, takže dítko samo nepřenastaví program během praní, ani kdyby se na pračku nějak vyškrábalo. Ovládání pračky je nahoře, tedy až ve výšce 90 cm, takže zpočátku funguje i ochrana díky výše položeným tlačítkům a voliči.

Mohutný systém otevírání bubnu

Pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) má nastaveno automatické docestování bubnu otevíráním směrem nahoru, kdykoliv pračka dopere, abyste mohli ihned otevřít, bez nutnosti otáčet bubnem a hledat víko.

Otevírání bubnu je ale poměrně velké, mohutné, podle uživatelů dost trčí do okolí a hůře se otevírá, jiní uživatelé si pro změnu systém otevírání chválí jako snadný a dobře vymyšlený. Pravděpodobně je to o tom, jak podrobně kdo studuje návod na použití. Výrobce nový způsob otevírání bubnu označuje za průlomový, když říká, že díky novému madlu s technologií Push&Open můžete vaši pračku INDESIT BTW D61253 (EU) bez problémů otevřít pouhým stiskem pomocí jednoho prstu či loktem.

5 programů na hodinové praní

Pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) nabídne hned pět programů s délkou praní okolo jedné hodiny. Nechybí ani express program, který vypere na nízké teplotě během několika minut. Pračce však schází množstevní automatika, takže i když ji naplníte jen z poloviny, prací cyklus zůstane stejný jako pro plně nacpaný buben. Bude tedy na vás, abyste kapacitu bubnu využívali s rozumem – tahle pračka to za vás neudělá.

Páru tu nehledejte, smart ovládání mobilem také ne

Poslední roky stoupá obliba praček s párou. Ale pokud mezi parní stoupence nepatříte, bude pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) vhodná právě pro vás. Páru totiž nemá, díky tomu je i výrazně levnější.

Méně zmačkaného prádla můžete dosáhnout díky nastavení nižších otáček a pověšení prádla ihned po doprání. Odložený start tu naštěstí je, takže lze pračku naprogramovat tak, aby doprala hned, jak přijdete z práce domů.

Pračka není ani smart, tedy nebude možné ji přes wifi ovládat mobilem nebo například domácím hlasovým asistentem. To uvítají zejména lidé beze sklonu k přílišné digitalizaci. Jen otočíte kolečkem, a je navoleno… U kolečka vždy víte, kam s ním hnout a jak …

Co uvidíte na displeji?

Pračka s horním plněním Indesit BTW D61253 (EU) má malý LED displej, na kterém vidíte základní údaje o nastaveném praní. LED diody svítí také u vybraného programu okolo voliče, takže vždy přesně vidíte, kam jste kolečkem namířili. K mání je celkem 9 programů.

K doplnění jsou tu ještě tlačítka předpírka, intenzivní praní (extra praní), extra máchání, spořič energie a nastavení odstředění. Nechybí samozřejmě ani kontrolka správně uzavřených dvířek. A k čemu že je extra praní? Když na prádle máte skvrny, postříkejte je odstraňovačem skvrn a zvolte extra praní. Výsledek bude i podle zkušeností uživatelů skvělý.