Má velkou rodinu, ale malou koupelnu? Pak jistě hledáte pračku, která by toho vyprala hodně najednou, ale přitom nezabrala příliš místa. Máte v koupelně dost místa na výšku, ale málo využitelné plochy? Pokud ano, můžete se směle poohlížet po nové pračce ve skupině těch s vrchním plněním. Horizontálně se nic otevírat nebude, víko se vyklápí na horní straně pračky a směrem nahoru, samozřejmě. Jednou z velkých praček s horním plněním, která ale příliš místa nezabere, je AEG ProSteam® LTX7E272C, pojme až 7 kg prádla, ale přitom je široká jen 40 cm! Patří do energetické skupiny A+++, takže i dost ušetří na spotřebě. Pojďme se podívat na ostatní její parametry.

7 kg prádla na malém prostoru

Kde je pračka s horním plněním prostorově náročnější než pračky s plněním předním, to je výška. Zatímco pračka s předním plněním se vejde pod kuchyňskou linku, tedy má do 85 cm, ta s horním plněním je o poznání vyšší, v případě AEG ProSteam® LTX7E272C je zo 89 cm. Ale vzhledem k tomu, že se otevírá směrem nahoru, stejně nad ní nebudete žádný nábytek moci mít, pokud nepočítáme poličky ve vyšších polohách.

Celkové rozměry pračky jsou následující (v x š x h): 89 cm x 40 cm x 60 cm. Hmotnost pračky je 61 kg, což o něco převyšuje hmotnost průměrné pračky s předním plněním, ale zde je nutno dodat, že vyšší hmotnost je přímo žádoucí a pračky jsou zatěžovány závažími, aby byly stabilnější při ždímání. Hloubka je klasických 60 cm, a tak se bude pračka hezky vyjímat vedle klasického koupelnového nábytku. pokud byste ale potřebovali pračku ještě menší, i to je na trhu k mání, jen pak nebude schopná pojmout celých 7 kg na jedno praní.

I v relativně úsporné velikosti pračky však vyperete až 7 kg prádla najednou. Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C má velký buben, který se otevírá na horní straně. Z toho plyne, že prádlo je nutné vyndávat taháním směrem vzhůru, a to není vhodné například pro menší uživatele nebo pro ty s pohybovými problémy v ramenou.

Minimum energie i vody, ale jen 1 200 otáček

Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C patří do energetické třídy A+++, takže spotřebuje jen minimum elektřiny i vody. Roční spotřeba vody je odhadována na 9 990 litrů, u elektřiny je to jen 157 kW. Ale pozor, s odstřeďováním se budete muset spokojit jen do 1 200 otáček za minutu, což je pro klasické sušení prádla až nad hlavu, ale pro dosušení v sušičce se může jednat o nízký počet otáček. Třída účinnosti ždímání je tedy jen B.

Na druhou stranu ale jistě oceníte minimum hluku. Během praní nepřesáhne totiž 49 dB, během ždímání stoupá maximálně k 78 dB. Uživatelé potvrzují, že hlučnost pračky během její činnosti je opravdu nízká, srovnatelná s kvalitnější myčkou nádobí.

Senzory pro sledování velikosti náplně

Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C zváží každou náplň, ještě než začne prát. Podle hmotnosti vložených textilií pak upraví jak nutnou energii pro dokonalé vyprání (teplota, množství vody), tak i čas, který bude k vyprání potřeba.

Nemusí vám tak být líto zapínat celou pračku kvůli třeba jednomu trikotu ze cvičení. Pračka na něj totiž spotřebuje mnohem méně energie i vody než na zcela naplněný buben. Na nejvyšší možnou hmotnost náplně (7 kg) a program bavlna při 60 stupních si však rezervujte okolo čtyř hodin času.

Pára zajistí svěží výsledek praní

Vzhledem k tomu, že jde o „ProSteam“ model, je jasné, že bude ve velkém používat páru. Ta se dá použít buď jen na konci praní k osvěžení prádla a zmírnění jeho pomačkání ze ždímání, nebo se dá využít po celou dobu trvání programu, kdy se pere jen v páře.

Pára se v pračce připravuje tak, že se ve spodní části pračky ohřeje malé množství vody, generovaná pára se pak dostává do bubnu skrze otvory v něm – stejně jako voda. Vedle snížení pomačkání se také můžete těšit na svěžejší prádlo zbavené všech pachů, zejména například cigaretového kouře či klasických stop po smažení, v podobě mastného závanu z oblečení.

Pomačkání prádla se díky páře sníží cirka o třetinu, jak výrobce uvádí ve svých propagačních materiálech. A uživatelé tento poznatek ve svých ohlasech potvrzují, využití páry si oblíbili. Velmi se pára podle nich hodí hlavně tehdy, když není čas hned prádlo pověsit. V takovém případě můžete stisknout knoflík s nápisem „Pára plus“.

Rovnoměrná distribuce aviváže a velmi snadné ovládání

SoftPlus, to je další technologie, kterou je pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C vybavena. Postará se o rovnoměrnou distribuci aviváže, aby bylo prádlo ve všech svých částech tak měkké a hebké, jak potřebujete.

Snadnost ovládání je dána tím, že potřebujete jen otáčet hlavním kolečkem, k tomu občas zmáčknout nějaké tlačítko, pokud si budete přát v programu cokoliv přidat nebo změnit, případně třeba odložit start. Na rozdíl o pračk s předním plněním můžete kdykoliv přerušit praní a do pračky dohodit, co potřebujete, případně třeba vyndat něco, co se do prací várky připletlo omylem, ale vy jste si to uvědomili až pozdě.

Nechybí nabídka extra máchání nebo třeba jen máchání, pokud si přejete prádlo třeba vymáchat znovu nebo jen vymáchat a lehce vyždímat to, co jste si prali v ruce. Panel ovládání je český, takže anglické názvy učit nemusíte. Pračka nepatří do kategorie chytrých (SMART), takže nenabízí ovládání mobilem, ani domácím hlasovým asistentem.

Automatické nastavení bubnu do horní pozice pro otevření na konci programu

Pokud máte zkušenost se staršími pračkami s horním plněním, možná jste i vy museli po doprání otáčet bubnem tak dlouho, až se nahoru dostala část s víkem, abyste buben mohli otevřít a prádlo vyndat. Tohle je však u většiny současných praček dávnou minulostí.

Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C totiž nabídne automatické nastavení bubnu do horní pozice pro otevření na konci programu. Takže jakmile odklopíte víko pračky, budete mít víko bubnu ihned při ruce.

Invertorový motor a přehledný displej

Současné pračky i myčky disponují spolehlivými invertorovými motory, a ani tento model není výjimkou. Můžete si být jisti, že motor zvládne celou životnost pračky. Při obsluze pračky jistě oceníte i přehledný displej, na kterém se ukáže, kolik prádla v pračce je, jak dlouho se bude prát, který program jste zvolili a také, kolik času ještě zbývá do konce pracího cyklu. Osvětlené ikony ukáží, jaké doplňky jste si k pracímu cyklu zvolili.

Jaké programy jsou k mání?

Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C disponuje následujícími pracími programy: bavlna, syntetické, jemné, vlna plus, pára – osvěžení, antialergický, rychlý 20 minutový 3 kg, sportovní, peřiny, džíny. Chybí program na čištění pryčky, což ale nahradíte zapnutím programu bavlna po vložení čističe myčky nebo po nalití octa.

A co na ni uživatelé?

Pračka s horním plněním AEG ProSteam® LTX7E272C sklízí u svých uživatelů zatím většinou úspěch. Zařadila se díky tomu i mezi nejprodávanější modely praček s horním plněním. Uživatelé jsou spokojení jak s malými rozměry pračky při množství prádla, které najednou pojme, tak s výsledky praní. Ve ždímání by uvítali vyšší otáčky, ale zase si chválí jen minimálně pomačkané prádlo, které se pak často podaří vyvěsit až do roviny.

Uživatelé si stěžují spíše na delší prací cykly, pokud je buben pračky opravdu hodně naplněn. Ale oceňují vážení prádla a zkracování času praní, když je náplň bubnu nižší. Že je buben připraven k otevření, kdykoliv pračka dopere, je příjemným bonusem ke snazší obsluze pračky. Uživatelé označují tuto pračku za spolehlivou.