Potřebujete stolní počítač, ale vůbec nechcete mít bednu na stole nebo pod stolem, protože by překážela nebo proto, že vám systém bedna, monitor, klávesnice a myš prostě nevyhovuje? Skvělým řešením do všech míst, kde se dbá na design a kde je zároveň i méně místa, je all – in – one počítač. Tedy počítač zabudovaný rovnou do monitoru, se všemi konektory v zadní straně monitoru, což ale může být při používání kapánek nepohodlné. Obejít se muríte i bez optické mechaniky. Model All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) přináší skvělý designérský počin spojený s dobrou funkčností operačního systému macOS Sierra.

Design především

Počítač All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) zaujme především designem a zpracováním. Jak známo, společnost Apple si na designu a kvalitě svých výrobků zakládá. Tento model není výjimkou. Monitor je po straně na okrajích tenký pouze 5 mm, počítač je uložen ve střední části pod obrazovkou. K tomu přidejte elegantní stojánek, myšku a klávesnici, samozřejmě barevné provedení, a máte designovou perlu pro vaši kancelář, pracovnu nebo jakékoliv pracoviště, kde bude tento krasavec sídlit.

Výkonově v lepší polovině

Výkonem počítač All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) zase až tolik neoslní, jde o vyšší  střední variantu, která je dnes snadno překonávaná počítači od jiných značek nebo i samotným Applem. Ale pro kancelářskou práci a hraní běžných online her rozhodně stačí. Zvládne i náročnější úpravu fotek nebo videa, stahování, upload, grafické programy, prostě vše, co se s kancelářským modelem či počítačem v domácnosti běžně dělá.

Procesor tu je Intel Core i5 3,0 GHz (Turbo Boost až 3,5 GHz, běžný provoz 3,0 GHz).Grafická karta patří k lepším, konkrétně Radeon Pro 555 se 2 GB paměti VRAM. Operační paměť má k dispozici průměrných 8 GB, s tím, že jde o propustnější verzi DDR4. Její frekvence je 2,4 GHz.

Vnitřní úložiště nabídne 1 TB pevný disk (5400 ot./min) HDD, tedy starší, ale spolehlivější systém točivých pevných disků. Prostor tisíce giga by měl uspokojit většinu uživatelů, a to i pro ukládání filmů, které třeba nechcete sledovat přímo online.

Skvělý monitor

U stolního počítače se monitor většinou nesleduje, neboť nebývá součástí balení. U modelu All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) je to samozřejmě jinak, protože počítač je přímo součástí monitoru. A monitor je je tím, co je největší tahák celé sestavy. Je totiž velmi povedený, s miliardou barev, s pěti sty nitů jasu a širokými pozorovacími úhly.

Rozlišení 4K je vypovídající o jeho kvalitě a možnostech zobrazení. Díky velké škále barev máte jistotu, že co vyfotíte, to také budete mít na monitoru. Jak potvrzují i sami uživatelé, všechno ožívá na nejjasnějším a nejbarevnějším Retina displeji, který je běžně u nás dostupný.

Úhlopříčka je solidních 21,5 palců, celkově je rozlišení obrazovky 4096 × 2304 px s podporou cirka miliardy barev. Jak se to povedlo? V monitoru totiž nejsou standardní bílé LEDky, ale vyspělejší LEDky s luminiscencí červené a zelené. Tím jsou všechny tří základní barvy zastoupeny rovnoměrně a ve výsledku jsou i barevné tóny přesnější a vyváženější.

Komunikace a podpora sítí také bude stačit

Síťové propojení má počítač All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) umožněno těmito prostředky: LAN 10 / 100 / 1000, WI-FI (802.11ac, kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n), Bluetooth 4.2 (pozor, to je novější low energy Bluetooth, nebude komunikovat se staršími zařízeními s nižší verzí Bluetooth). A tohle vše pro běžné použití naprosto dostačuje, i na velmi rychlé stahování nebo upload.

Tady s Thunedrbolt nezaspali

Počítač All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A) je vybaven mimo jiné dvěma konektory Thunderbolt. 3 (USB – C). Díky tomu si můžete dovolit vysoké rychlosti ve všem. Například přenosovou rychlost mezi počítačem, flash diskem, či kamerou až ve vysokých 40 Gb za sekundu.

Pak jsou tu ještě čtyři porty USB 3, které jsou kompatibilní s USB 2, ke kterým lze připojit naprosto všechno, co budete chtít, včetně externích paměťových jednotek, kdyby vám jeden terabyte prostoru náhodou nestačil. Zmiňme ještě 1 x RJ-45 gigabytový ethernet), a také kombinovaný 3,5 mm audio jack. Paměťové karty také můžete používat, je zde čtečka SDXC.

Vzhledem k tomu, že jde o All – in – one, není tu HDMI výstup, VGA výstup, DVI výstup nebo Display Port. Takže pokud máte starší monitor už doma, nebo budete chtít připojit třeba velkou televizi, půjdete přes Thunderbolt.  

Velikostní parametry

Nezapomeňme na celkové rozměry modelu All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A). Jeho celková velikost je následující (š x v x h): 528 mm x 450 mm x 175 mm. Hmotnost je příjemných 5,66 kg, takže při potřebě přenosu jinam to nebude nijak extrémně náročné.

Operační systém

Apple si zakládá na povedených operačních systémech, které jsou vynikajícími asistenty i pro lidi, co si s počítačem až tolik neporadí. Díky tomu jsou Apple počítače schopné třeba znovu objevit zapadlé fotky, snadno rozdělit práci mezi ostatní zařízení od Apple nebo i samostatně uvolňovat místo na disku, aniž byste si pro tento účel museli stahovat speciální aplikaci.

Co na něj uživatelé

Uživatelé jsou spokojení se spolehlivým výkonem počítače All In One Apple iMac 21,5″ Retina 4K (MNDY2CZ/A), ale zcela nejvíce chválí monitor, jehož 4K rozlišení na ně udělalo dojem. Chválí si i design, který se skvěle hodí zejména do moderněji zařízených domácností. Co je však velkou nevýhodou, je, jako u všech ostatních Apple produktů, jejich cena. Pro uživatele, kteří s Apple operačním systémem teprve začínají, je nutné si chvilku na zcela jiné pojetí, než například u Windows nebo dokonce u Linuxů. Jde však o sílu zvyku, nikoliv o složitost.