Pokud jste zastánci čistě plynového řešení, je v nabídce i výběr mez sporáky plynovými. Tedy takovými, kde je plynová nejen varná deska, ale i trouba. Takové řešení sporáku má nezanedbatelné výhody. Jednou z nich je nízká energetická náročnost spotřebiče, kdy je řazen do energetické třídy A+, druhou z těch nejmarkantnějších výhod je maximální teplota, kterou lze v troubě nastavit, a to až 300 stupňů Celsia.

Ano, plynové trouby dokáží péci při vyšších teplotách, než je zvykem u trub elektrických. Elektrická trouba v základní cenové kategorii nabídne maximum okolo 260 – 280 stupňů Celsia, ta plynová právě až okolo 300 stupňů. Naopak velkou nevýhodou je fakt, že vnitřní prostor trouby není osvětlený. Ve srovnání se staršími modely ale tento sporák již má na troubě sklenění dvířka, kterými se dovnitř pohodlně podíváte. Starší modely měly i dvířka kovová, bez možnosti nahlédnout dovnitř, aniž byste nejdřív otevřeli dvířka.

Varná deska plynového sporáku Mora P 110 AW je osazena běžnými plynovými hořáky, ty však bohužel nejsou vybaveny pojistkou. Jinak jde ale o klasickou plynovou varnou desku, se dvěma středními, jedním velkým a jedním malým hořákem. Mřížka na plynové varné desce je smaltovaná a dvoudílná. Hořáky nejsou vybaveny automatickým zapalováním, takže je budete muset zapalovat sami.

Vzhledem k tomu, že cena sporáku je poměrně nízká, nelze očekávat nic jiného než holý spotřebič. S tímto sporákem je dodáván pouze rošt do trouby. Žádné plechy. Rošt je umístěn v prolisech v bočních stěnách trouby, neočekávejte tedy ani žádné teleskopické výsuvy a podobné vymoženosti.

Trouba pouze peče, není možné v ní grilovat a ani není vybavená horkovzduchem. Proto i rozmrazování je v ní poměrně omezeno. Plynová trouba vysušuje o trochu víc než trouba elektrická a při přípravě pokrmů je nutno s tím počítat.

Ovládání trouby je jednoduché, stačí k němu pouze jeden kohout, s mechanickým otáčením. Na sporáku chybí i jakýkoliv displej nebo měřič času, byť třeba analogový. Co ovšem nechybí, je praktický úložný prostor pod sporákem, kam dáte veškeré příslušenství k pečení. Ale jak jsme již zmínili, musíte jej celé dokoupit.

Plynový sporák Mora P 110 AW má běžnou velikost, tedy šířku 50 cm a hloubku 60 cm, váha je 37 kg. Je tedy o něco lehčí než trouby elektrické, které bývají zatíženy přídavnými topnými tělesy a větráky. Celkový objem trouby je 70 litrů.

Pokud si chcete sporák pořídit, počítejte tím, že nemá víko. Proto stěna za ním bude plně vystavena stříkání připravovaných pokrmů a je nutno ji předem vybavit jiným krytím.

Co se týká možnosti čištění trouby, jsou omezené – v porovnání s troubami elektrickými. Ale jistě si práci ulehčíte, když do trouby dáte hluboký plech s vodou a necháte chvíli péct – odpařovat. Nečistoty se a odmočí a čištění bude snadnější.

Použití plynové trouby není potřeba se obávat. Současné systému jsou bezpečné a rozhodně nehrozí nechtěný únik plynu. Trouba je vybavena pojistkou STOP GAS. Proto i celý systém navržený pro plynový sporák Mora P 110 AW zůstává bezpečným.