Parní spotřebiče jsou stále populárnějšími mezi českými spotřebiteli, a tak není divu, že i na parní sušičky už si e-shopy zakládají samostatné kategorie. Jaké výhody nabídne parní sušička? Pracuje s kombinací horkého vzduchu a páry, a tak je výsledkem navoňané i hebké prádlo, bez ohybů. Spotřebou je srovnatelná se sušičkou kondenzační, ale nabídne lepší výsledky sušení, co se vzhledu prádla týká. Skvělé jsou podle uživatelů i možnosti osvěžení prádla, bez jeho předchozího praní. Pojďme se však již podávat na konkrétní sušičku, v tomto případě na Gorenje DA83ILS/I.

Klasické rozměry velké sušičky, i se stejnou spotřebou

Osmikilová sušička prádla Gorenje DA83ILS/I patří do energetické třídy A+++. Nejde samozřejmě o hmotnost sušičky, ta váží 53 kg, ale o hmotnost náplně, kterou maximálně sem můžete vložit. Řadí se k větším modelům na trhu, ale velikostí vám nijak významně nezkříží plány, i když je o malinko větší než modely s bez páry. Její rozměry jsou následující (v x š x h): 85 cm x 60 cm x 62,5 cm.

Trochu více hluku, ale i dost programů

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I je o něco hlučnější než ostatní nejprodávanější sušičky, ale pouze o 1 – 2 dB, dosahuje hladiny hluku okolo 66 dB. Běžná doba trvání bavlněného pracího cyklu je 175 minut, tedy necelé tři hodiny. Lze však zkrátit, respektive nechat upravit, v nabídce je i extra krátký program, navíc sušička sama upravuje délku sušení stavu prádla, jeho vlhkosti. Takže pokaždé bude sušit jinak dlouho.

Celkové množství programů, mezi kterými můžete volit, je 14. To jistě stačí v každé běžné domácnosti. Programy volíte otočným voličem, jen pozor, není v češtině. Takže se budete muset naučit symboly, které patří ke kterému programu, nebo zapojit svou znalost anglických slov. Příjemný je přehledný displej, na kterém uvidíte vše, co je pro vaši informovanost důležité.

Jaké programy tu najdete? Třeba Ložní prádlo, Vlna, Košile, Osvěžení párou nebo Mix suché, IonRefresh nebo SteamRefresh. Pozitivní je i fakt, že filtry se, podle reakcí uživatelů, čistí velmi snadno.

Velký vstup, abyste prádlo při vyndávání nezmačkali

Dobrou vychytávkou jistě jsou velmi velká dvířka, díky kterým budete prádlo vyndávat velkým prostorem, a tak jej prostě nezmačkáte, když už se s ním parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I tak pracně rovnala. Jen je nutné s velkými dvířky počítat i při výpočtu, zda se sušička vejde do omezenějšího prostoru, třeba do užší chodby či do menší kuchyně tvaru písmene U.

Mix materiálů? Ničemu to nevadí!

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I vám nabídne možnost vložit různé materiály najednou. Takže jesli perete při nižších teplotách, a tak kombinujete bavlnu se syntetikou, můžete v tom pokračovat i po koupi sušičky. Má totiž mix program právě pro tyto případy.

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I vysuší i okolní prostory

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I vysuší i místnost, ve které bude instalována. Lze ji napojit rovnou na odpad, takže netřeba vylévat kondenzát. Vlhkosti pak zbaví nejen své prádlo, ale také místo, kde bude stát. Přirozeně totiž ohřívá prostor a hlavně nedovolí vlhkosti z prádla, aby se u vás doma dostala do vzduchu. Rozdíl pro pořízení sušičky bude znatelný. Ne nadarmo má kondenzační třídu A.

Přirozená desinfekce a ionizované prostředí

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I přirozeně desinfikuje jak prádlo, tak celý svůj vnitřní prostor, a to právě proto, že umí používat horkou páru. Nicméně se nemusíte bát vkládat do ní i ty nejjemnější kousky oblečení, protože i pro ně má speciální program, díky kterému se rozhodně nesrazí. Navíc má sušička tzv. vlnovitý typ bubnu, ten zjemňuje vlákna a zajišťuje tím to nejjemnější zacházení s prádlem všeho druhu.

Ionizátor vzduchu pomůže s vyžehlením prádla. Na vlasových žehličkách dosahuje ionizace vzduchu skvělých výsledků, u fénů na vlasy také, nastal proto čas její aplikace na sušené prádlo. Díky ionizaci se prádlo nezmačká ani poté, co program skončí a prádlo zůstane po nějakou dobu uvnitř.

SteamRefresh nebo IonRefresh osvěží každé, i dlouho se ve skříni válející prádlo

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I má tu skvělou vlastnost, že dokáže osvěžit i to prádlo, které se vám již dlouho válí ve skříni a nevypadá vůbec vábně, malinko je cítit skříní, jenže vy si jej zrovna teď chcete vzít na sebe. Za pár minut to už půjde, a bez námahy.

Stejně dokonalou službu poskytne i tehdy, když někde načichnete táborákem, když jste kuřáci, ale neradi čpíte cigaretovým dýmem apod. Prádlo, které projde přes SteamRefresh, má osvěžený dokonce i vzhled! Podobně je tomu s programem IonRefresh, který nepoužívá páru, ale jen ionizaci vzduchu. Osvěžení je hotové během 30 minut.

Můžete odložit start a pojistit se proti nechtěnému zásahu dětí

Dětská pojistka je součástí výbavy, kterou má Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I. Stejné je to v případě funkce odloženého startu. To se hodí jak pro noční proud, takže třeba pro dokončení programu zrovna v době, kdy se vrátíte domů, abyste mohli prádlo ihned seskládat do skříně.

Chybět vám může koš na sušení vlny a obuvi, ale i bez něj lze v sušičce tyto věci vysoušet. Co rozhodně nechybí, je vnitřní LED osvětlení bubnu nebo zvukový signál, který vám dá vědět, že parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I už má zkrátka hotovo. Jen pozor, není tak hlasitá, jak by si zasloužila.

I velké ložní prádlo tu usušíte bez problémů

Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I zvládne i rozměrné ložní prádlo. Jednak má speciální TeinAir, což je patentovaný obousměrný systému foukání vzduchu. Tento systém zajistí efektivní sušení jakéhokoli množství prádla – i oněch maximálních 8 kg. Navíc se postará i o krásně měkké, rovnoměrně suché a méně zmačkané prádlo, a to právě i u opravdu velkých kusů prádla. Jestliže jste se staršími sušičkami měli opačnou zkušenost, tak tady už si můžete být jistí, že zauzlovaná prostěradla budou opravdu minulostí.

Srdcem sušičky je invertorový motor PowerDrive a též tepelné čerpadlo

Dlouholetou životnost zaručuje invertorový motor PowerDrive, o němž se již obecně ví, že dokáže pracovat opravdu dlouho a bez poruch. Sušička je vybavena také tepelným čerpadlem, což právě snižuje její celkovou spotřebu energie.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou velmi spokojeni s poměrem mezi cenou a výkonem. Parní sušička prádla Gorenje DA83ILS/I je podle nich výhodnou koupí, a to zejména dímky páře, kterou nemají ani dražší sušičky od jiných značek. Velmi jsou oceňovány i programy s ionty, které fungují na základě ionizace prádla, což ještě snižuje míru jeho pomačkání a zvyšuje refresh efekt.

Uživatelé oceňují nízkou spotřebu, jemné ohřívání okolí sušičky a také možnost jejího napojení přímo na odpad, takže není nutno pokaždé vylévat nádobku s kondenzátem. Co se nelíbí, jsou anglické popisky nebo chybějící koš na sušení vlny a obuvi.

Velmi oceňované jsou i možnosti sušení ložního prádla bez zauzlování. Co se hlučnosti týká, je vyšší než u pračky, ale to se podle uživatelů vyřeší zavřením dveří od koupelny. Dobře využitelné jsou všechny připravené programy, každý nabídne specifikum vhodné pro daný typ prádla. Někdy se musejí jemnější kousky žehlit, ale ve většině případů žehlení opravdu odpadá.