Tak trochu jiná akční kamera od značky Olympus. Má tvar bězné digitální kamery, a to včetně výklopného displeje, ale ostatní vlastnosti jsou outdoorové. Jde o povedený hybrid, který se vám rozhodně může zalíbit. A jak je napsáno přímo na kameře, je prostě „tough“ neboli tvrďák!

Wi-Fi a GPS? Samozřejmě!

Nechybí jí ani odolnost, ale ani šikovná výbava, například Wi-Fi nebo GPS. A chlubí se oceněním EISA. Pojďme se podívat, za co ho dostala. A začněme zvenčí, tedy velikostními parametry a tvarem. Rozměry jsou (v x š x h): 3,5 cm x 5,7 cm x 9,3 cm. A hmotnost je až neuvěřitelných 200 g, tedy v podstatě malinko těžší mobil.

Kamera vypadá velmi stylově, i se podle toho řídí nápis pod displejem. Zvolit můžete variantu černou, která tedy není extrémně zajímavá, ale sáhnout lze i po zelené variantě – a tady už je designový záměr vidět na první pohled. Designem je outdoorová kamera Olympus TG – Tracker rozhodně špičkou mezi kamerami. Pouze na designu však její ocenění postaveno nebylo. Pojďme se podívat, co dokáže.

Do náročných outdoorových podmínek

Outdoorová kamera Olympus TG – Tracker výborně odolává náročným outdoorovým podmínkám. Je totiž odolná až do 30 metrů, ale můžete ji vystavit i většímu nárazu, z výšky více než dvou metrů. Odolá tlaku až 100 kg a samozřejmě nepustí dovnitř ani mikročístice prachu, aby vše, co jste natočili, zůstalo v bezpečí.

Vevnitř kamery se pak skrývá zařízení, které nabídne 4K videa a kvalitní fotky – zejména díky hlubokému tvaru svého těla. Výrobce nebyl nucen vměstnat čočky a snímač 1/2.3” CMOS  do placatého modelu běžné outdoorové kamery, ale právě naopak – nechal si velký prostor pro umístění optiky v hlubokém těle podobném běžné videokameře. A to nese velké výhody a zvýšení kvality snímků i videa. Když si k tomu přidáme výkonný obrazový procesor, je jasné, že nejde o žádnou dvojkovou kategorii.

Má i širokoúhlý objektiv

Outdoorová kamera Olympus TG – Tracker nabídne i širokoúhlý objektiv, který je kvalitně stabilizován pětiosou stabilizací. Jdeo výkonnou stabilizaci, která zajistí, že vaše snímky i videa budou ostrá, videa bez třesu a nepříjemných změn polohy.

To sice zní na první poslech složitě, ale tohle všechno dokázal výrobce zabalit do systému, který se snadno ovládá. A to i v náročnějších outdoorových podmínkách a situacích.

Zážitky podle pěti senzorů

Navíc výrobce zvoli strategii zaznamenávání zážitků pomocí pěti senzorů. Jde o GPS, kompas, akcelerometr, barometr a teploměr. Takže ať budete natáčet cokoliv, vždy k tomu dostanete perfektní portfolio informací o dané situaci, místě, počasí i náladě! Pomocí telefonu si údaje z těchto senzorů můžete promítnout do videa a exportovat, takže si zajímavé záběry z cestování můžete pouštět i s těmito údaji na televizi.

Samozřejmě, že je outdoorová kamera Olympus TG – Tracker ovladatelná i na dálku, a to skrze chytré zařízení, nejsnadněji přes mobil. Selfie už nebudou problém, dokonce ani spolupráce ve dvojici.

Vyzkoušená aplikace

K tomu všemu je k dispozici zdarma aplikace OI.Track, která umožňuje přehledně sledovat dokonce i své pokroky a zlepšování. Výsledky svých outdoorových aktivit a též záznamy můžete snadno sdílet na sociálních sítích, samozřejmě díky importu do chytrého telefonu.

V čem outdoorová kamera Olympus TG – Tracker spolehlivě porazí všechny ostatní kamery, je zorné pole. To má totiž neuvěřitelné 204 stupně! Je to však vhodné samozřejmě pouze pro velmi široký exteriér, když jste na vrcholech hor a jiných kopců. V běžném terénu je nutné volit klasických 170 stupňů.

Kapacita snímače je pro 4K fotografie

K tomu si přidejte 4K kapacitu snímače a máte jistotu, že fotky budou vybarvené do detailu. Abyste mohli snímat i za zhoršených světelných podmínek, je kamera vybavena reflektorem, který svítí intenzitou 60 lumenů. Svítit může až minutu v kuse. Efektivně dosvítí do 3,5 metru.

Světelnost objektivu mírně pokulhává, je na úrovni f/2. Kapacita fotoaparátu je 7,2 Mpx, ale to samozřejmě neplatí pro video. Zde lze snímat až ve 4K, konkrétně v rozlišení 3840×2160 px. Video je zpracováváno procesorem TruePic VII (4K), samozřejmě včetně kompenzace stínění. Nastavit si můžete snímaní v režimu slunce, zamračené oblohy nebo podvodního světa. Do režimu pod vodou se outdoorová kamera Olympus TG – Tracker navíc přepne zcela sama. V hloubce pod 50 cm totiž pozná, že je ve vodě. Navíc nepotřebujete žádné speciální pouzdro, pouze nasadíte kryt objektivu. Je tedy zajištěno, že snímání zvuku nebude nijak zkreslené. Jiné kamery totiž často špatně snímají zvuk, když jsou uzavřené v pouzdru. To se vám tady nestane, pouzdro prostě není potřeba.

Využít můžete sekvenční snímání, kdy si nasnímáte pomalé děje, z nichž je pak zajímavé časosběrné video. S využitím pomocných rámečků uděláte kompozici snímku přesně tak, jak si představujete.

Displej vyklopíte, ale nepatří k největším

LCD displej je výklopný, ale spíše menší než u jiných outdoorových kamer, s úhlopříčkou 3,8 cm / 1,5” ve formátu 4:3. Korekci jasu má v intervalu plus mínus dvě úrovně. Videa i fotky se ukládají na paměťovou kartu a prohlížet si je lze už v kameře. Nechybí ale žádný podstatný konektor, takže si můžete videa z kamery klasicky stáhnout nebo je pouštět rovnou do televize. Najdete na ní jak micro HDMI, tak USB. Chybět by mohl snad jen výstup pro sluchátka.

Zajímavou možností je nahrávání ve smyčce, kdy outdoorová kamera Olympus TG – Tracker vše ukládá až do úplného zaplnění paměťové karty nebo vybití baterie. Vše se rozdělí do souborů o délce trvání 29 minut. A to pak usnadní vyhledávání při následné editaci videa. Paměťová karta může být microSD / microSDHC / microSDXC (UHS-I třída podporována), maximální možná kapacita je 128 GB.

Rukojeť oceníte

Outdoorová kamera Olympus TG – Tracker má samozřejmě i nezbytnou rukojeť, díky níž se drží stejně dobře jako například trekkingová hůl. A nechybí ani adaptér na namontování například na řídítka. Adaptér Mount Coupling umožní připevnit také příslušenství jiných výrobců.

Co na ni uživatelé?

Uživatelé ve svých zkušenostech potvrzují, že kamera je velmi odolná a v podstatě nezničitelná. Snadno se ovládá, pouze při připevnění na helmě je mírně složitější dosáhnout na páčku, co se nastavuje do nulové polohy. S nastavením kamery si poradí každý, kdo s tím má alespoň základní zkušenosti. No a kdo nemá, nastuduje v návodu a postupně zkušenosti nasbírá.

Navíc si užijete poměrně bohaté balení. obsahuje totiž Poutko, USB kabel, LI-92B Nabíjecí Lithium-Ion baterie, F-5AC Síťový adaptér, Ochrana objektivu, Podvodní ochrana objektivu, Steady grip, Adaptér Mount Coupling umožňuje připevnit příslušenství ostatních výrobců, Olympus Viewer 3 Software na CD-ROM, Návod k použití