Jestliže potřebujete extra levný notebook, který však stačí na běžnou kancelářskou, respektive studentkou práci, je Umax VisionBook 12Wi Flex poměrně dobrou volbou z pohledu cena/výkon. Nečekejte zázraky, notebook bude přece jen pomalejší, zejména při náročnějším surfování na internetu a náročnějších výpočetních úkonech. RAM má přece jen pouhé 2 GB.

Je však tvarově velmi flexibilní, otočíte ho až o 360 stupňů, tedy přesně „naruby“. A notebook pojede. Práci s dokumenty, tabulkami, prezentacemi, internet, dále poštu a komunikační aplikace i videa s přehledem zvládne. A když si uvědomíte, že jej pořídíte za cenu telefonu nižší střední třídy, tedy okolo pěti tisíc, tak už teď vám musí být jasné, že pro práci s domácími dokumenty nebo pro studentské využití je volbou dobrou.

Co se balení týká, v krabici na vás vykoukne samotný notebook, nabíjecí adaptér a dále nutné základní manuály.

Na první pohled je jasné, že notebooku dost chybí výkon. Ale vzhledem k tomu, že ten je potřeba zejména pro hry anebo rychlé brouzdání internetem a stahování videí, stále z charakteristik notebooku vychází, že školní využití nebo jinou práci s dokumenty prostě zvládne s přehledem. Posuďte sami:

Model Umax VisionBook 12Wi Flex má úhlopříčku 14 palců, dotykový displej pak 11,6 palce. Rozlišení displeje je 1 366 × 768 px. To je pro práci s dokumenty již dost. Jeho vybavení je samozřejmě skromné – už jsme zmínili 2 GB RAM. Úložný prostor je eMMC s kapacitou jen 32 GB. Také nic moc, ale existují přece paměťové karty a také externí disky. Umax VisionBook 12Wi Flex si sice poradí s mikro SDXC pouze do 128 GB, ale opět to pro studentské nebo základní domácí využití prostě stačí.

Co se procesoru týká, sáhl výrobce po Intel Atom Processor x5-Z8300. Ten má 4 jádra s taktem 1,44 GHz / 1,84 GHz. Grafické jádro je integrované a jde o Intel HD Graphics.  Akumulátor má kapacitu 10 000 mAh a jde o verzi Li-Ion.

Notebook Umax VisionBook 12Wi Flex je také poměrně lehký. S jeho váhou 1,1 kg, ke které je nutno připočítat ještě hmotnost adaptéru okolo 80 g, jde o model, který se do školy anebo kamkoliv jinam nosí prostě dobře. V batohu jej skoro ani neucítíte.

Na notebooku najdete také čelní kameru s rozlišením 2 Mpx, dva reproduktory. Dále také napájecí port, sloty USB ve složení: 1× USB 3.0, 1× USB 2.0. Nechybí ani HDMI, audio 3,5 mm jack. Konektivita je omezena na Wi-Fi 802.11 ac/n a Bluetooth 4.0. konektor LAN chybí.

Jako základní výhodu zmiňme, že výdrž akumulátoru je opravdu dlouhá. Takže pokud váháte mezi levným tabletem s připojitelnou klávesnicí a tímto notebookem, pak v případech, kdy nemáte během dne moc příležitost dobíjet, vám bude více vyhovovat spíše Notebook Umax VisionBook 12Wi Flex.

Notebook je převážně plastový, včetně šasi. Výhodou je slot přímo na microSD kartu, takže se nemusíte nosit s adaptérem SD karet.

Za nevýhody lze považovat fakt, že z klávesnice neporegulujete jas. Pouze softwarově. Displej není IPS, ale TN. Takže pozorovací úhly jsou trochu omezeny. Ovšem pro práci s dokumenty to opět bohatě stačí.

Reproduktory také nejsou nijak dobré, nevyloudí basy a hrají prostě plechově. Umístěny jsou na spodní straně notebooku. Konektor pro sluchátka tu však je. Klávesnice je podle odezvy uživatelů menší, ale pohodlná. Nemá numerickou část.

Šetření pocítíte i při nabíjení. Adaptér je malý a uživatelé zmiňují, že se dost zahřívá. Hlavně má ale krátkou přívodní šňůru.

Touchpad pravděpodobně oceníte. Je matný, relativně velký a podporuje gesta více prsty. Reaguje rychle a relativně citlivě.

Ale abychom notebook nevyhraňovali jen pro práci s dokumenty a brouzdání internetem – zvládne i starší hry. U těch novějších a náročnějších musíte prostě snížit obrazové rozlišení. A samozřejmě mít ostatní programy ukončené.