Lenovo se řadí k těm výrobcům, kteří konkurují jak cenou, tak také kvalitou. A dokazuje to i v případě modelu Lenovo IdeaPad 510. Řada modelů IdeaPad je typická tím, že se jedná o multimediální notebooky, povětšinou s Full HD displejem a také s dobrou cenovou dostupností. Notebooky jsou určeny zejména k využití v domácnostech.

V balení najdete notebook, nabíjecí adaptér a také základní manuály, i v češtině.

Čekejte v podstatě pouze plasty. Ale jsou pevné a velmi dobře zpracované. V tomto případě o notebook s rozměrem displeje 13,3″. Displej je, jak už jsme si u Lenova rádi zvykli, Full HD s technologií IPS, která zajišťuje široké pozorovací úhly bez výraznějšího zkreslení.

Celý stroj váží 1520 g, připočtěte však ještě adaptér. Co se týká osazení konektory a sloty, najdete samozřejmě zdířku na nabíjení, dále dvě USB 3.0, jedno USB 2.0. Nechybí ani VGA, HDMI, LAN konektor, 3,5 mm jack pro audio a také čtečka paměťových karet.

Vraťme se ke konektoru LAN – mezi novými notebooky je již hodně těch, které LAN vůbec nejsou osazeny. Takže pokud nemáte doma Wi-Fi, případně upřednostňujete napojení po drátu, notebook Lenovo IdeaPad 510 vám poslouží výborně.

Na notebooku dále najdete ještě reproduktory, které hrají, dle odezvy uživatelů, překvapivě dobře. Jsou totiž certifikovány firmou Harman Audio, výrobce profesionálních audio a video produktů.

Displej je dotykový Full HD IPS, to už jsme zmínili. Rozlišení je tedy klasických 1920×1080 px. Díky IPS technologii dostanete i sytější barvy a lepší kontrast. Na co je jistě nutné upozornit, je matný povrch displeje. Vzhledem k tomu, že poslední módou jsou spíše lesklé kousky, je úlovek v podobě displeje matného někdy ojedinělý.

Výhody (a nevýhody) matného displeje asi popisovat nemusíme, ale pro pořádek: matný LCD displej je lépe čitelný, a to díky polarizované vrstvě na LCD, které rozptyluje okolní světlo. Na druhou stranu vám nabídne menší barevnou hloubku, mírné rozmazání a snížený kontrast. Ale hlavně: neleskne se!

Procesor, kterým je notebook osazen, je Intel® Core™ i7-6xxx s taktem 2,5 / 3,1 GHz. K němu si přičtěte 8 GB RAM a také 256 GB úložiště v podobě SSD. Slušný výkon. Notebook Lenovo IdeaPad 510 se prostě jen tak něčeho nezalekne. Počítat s ním můžete i pro náročnější hry. Jen grafika mírně pokulhává – jde o AMD Radeon R5 M430, s pamětí 2 GB.

Nutno však brát v úvahu cenu notebooku. Ve srovnání s ní jsou parametry velmi výhodné. A to právě pro domácí použití, kdy zvládnete nutnou administrativu, internet, jakékoliv video a také běžné hry. Při těch náročnějších už se bude sekat, může se i více zahřívat, jak vypozorovali někteří uživatelé.

Dobrou volbou je notebook Lenovo IdeaPad 510 i díky své baterii. Se svými 30 Wh dokáže přehrávat video nepřetržitě až pět hodin. Takže běžnou práci zvládne i více než 10 hodin na jedno nabití.

Spojení s okolím zajistí jak LAN konktor, tak také Wi-Fi 802.11 a/c a Bluetooth® 4.1 v kombinaci s kartou Wi-Fi. Nechybí ani webkamera, která má rozlišení 1 MPx, ale také duální digitální mikrofon.

Klávesnice je dle recenzí uživatelů průměrně pohodlná, jen tlačítko vypnutí a zapnutí je umístěno tam, kde běžně čekáme ESC klávesu. Je potřeba si na to zvyknout. Klávesnice má podsvícení, které ve tmě nijak neruší.

Vzhledem k ceně okolo dvaceti tisíc jde o rozumnou volbu poměru ceny, výkonu a také kvality.