Vybírat mezi pracovními notebooky je stále složitější. Nároky se posouvají, ruku v ruce s tím i výbava přístrojů. Cenově jsou docela vysoko, a tak se rozmýšlení nad jejich koupí docela vyplatí. Klasikou mezi pracovními notebooky jsou DELL již ověřenou klasikou a dá se říct, že to stále trvá. Velmi se povedla i řada Dell Vostro, která spadá do business třídy a nabízí vše, co by pracovní notebook měl mít a bez čeho se neobejdete.

Řada Dell Vostro je rozdělena dvou cenových a výbavových kategorií, kdy pd označením 3000 se skrývají přístroje levnější a s nižší výbavou, pod označením 5000 už najdeme spíše ultrabooky s nadupanými vnitřnostmi. O svou produktivitu se s notebooky Dell Vostro 15 s označením 5000 rozhodně bát nemusíte.

Notebook Dell Vostro 15 – 5568 je na první pohled kvalitní přístroj. Přestože je opravdu dobře vybaven, váží pouze 1,98 kg. Když k tomu připočtete adaptér, budete s sebou nosit jen něco málo přes dvě kila. Na tak výkonnou záležitost jde o opravdu luxusní hmotnost. Notebook se díky nízké hmotnosti stává opravdu mobilním zařízením. Navíc i stylovým – zejména díky víku, na kterém je povrch z pískovaného kovu. Běžně se notebooky s podobnou výbavou nabízejí v konstrukci o cca půl kila těžší.

Notebook sice není zcela flexi, ale otevřít se dá až na 135 stupňů, což pro běžnou práci naprosto dostačuje. Notebook je i při maximálním otevření stabilní. Horní strana základny je také kovová. Najdete na ní ještě i podsvícenou klávesnici a samozřejmě touchpad – samozřejmě multidotykový. Klávesnice má i numerickou část.

Plast byl použit jen na spodní šasi, celkové zpracování konstrukce notebooku Dell Vostro 15 – 5568 je dobré, pevné. Podle odezvy uživatelů nic nevrže a neskřípá – při jakékoliv běžné manipulaci.

Klávesnice je ostrůvková a nízkozdvihová. Na výběr máte mezi dvěma variantami podsvícení. Touchpaj je opravdu velký. Rozměry jsou 10,5×8 cm. Na spodní straně nechybějí integrovaná tlačítka nahrazující tlačítka na myši. Touchpad rozeznává různá gesta, ke kterým můžete úspěšně použít až čtyři prsty. Jen je potřeba se z počátku naučit některá specifika gest. Uživatelé si chválí, že touchpad reaguje spolehlivě a rychle.

Displej notebooku Dell Vostro 15 – 5568 má, dle označení, 15 palců. Jeho rozlišení je 1920 x 1080. A je matný. To oceníte zejména tehdy, když často pracujete v místnosti s velkými okny, kde se navíc stěží můžete posadit tak, aby jejich světlo nešlo přímo na obrazovku displeje. Díky matnému zpracování se na displej bude dobře dívat i venku na přímém slunci.

Displej má TN matici, takže grafické zázraky tu dělat nepůjdou. Ve prospěch nižší ceny výrobce nesáhl po IPS displeji, čímž zapříčinil nižší pozorovací úhly a nepřesné zobrazení barev. Pro kancelářskou práci je displej zcela vyhovující, pro grafická kouzla ale nikoliv. Problém s barvami nastane hlavně při změně vertikálního úhlu.

Vraťme se ale k základně notebooku. Najdete na ní mimo jiné reproduktory, které jsou umístěné po stranách. I podle reproduktorů poznáte, že jde o pracovní notebook, nikoliv o přístroj určený pro zábavu. Zvuk je totiž podle uživatelů poměrně plochý, má nevýrazné středy a téměř žádné basy. Pokud budete chtít při práci poslouchat hudbu kvalitně, použijete sluchátka. Mohou být na připojení přes 3,5 mm jack anebo i Bluetooth.

Na základně najdete ještě konektory: 2x USB 3.0, 1x USB 3.0 s funkcí PowerShare, 1x USB 2.0, 1x Čtečka otisku prstů, 1x Čtečka paměťových karet, 1x Síťový konektor RJ45, 1x HDMI, 1x VGA, 1x LAN a samozřejmě vstup pro napájení. Chybí ale USB-C konektor, který se, ať chceme nebo ne, postupně dostává do našich životů. Na druhou stranu je výhodou, že k notebooku připojíte i starší projektory.

Notebook Dell Vostro 15 – 5568 je vybaven opravdu pracovně: prakticky každá konfigurace je osazena dostatečně výkonným Intel Core i5 7200U (Kaby Lake). Můžete sáhnout ale i po modelu vyšším (Core i7) nebo naopak nižším (Core i3). Procesor je doplněn RAM o velikosti 8 GB.

Frekvence procesoru ve variantě Core i5 7200U je 2,5/3,1 MHz. S tou vyšší počítejte jen pro maximální zatížení a jen na několik vteřin. Většinou poběží procesor na oněch 2,5 MHz.

Co se paměti týká, je jí opravdu hodně. Výrobce zvolil kombinaci HDD a SSD. Větší HDD má kapacitu jednoho TB, o dost menší SSD nabídne 128 GB. Pevný disk se dokáže otáčet 5400 ot/min. Jestliže potřebujete ale opravdu vyšší rychlost a výkon přístroje, sáhněte spíše po dražší variantě tohoto notebooku a vyberte ten, který je osazen pouze SSD diskem.

Vybírat můžete i mezi grafickými kartami, kde jsou v nabídce dvě varianty: Intel HD 620 či výkonnější GeForce 940MX (4GB GDDR5). Notebook je ale určen zejména do kanceláře, takže zrovna grafiku tady velkou roli nehraje.

Provoz notebooku je tichý, jak deklaruje výrobce. A potvrzují to i uživatelé. Takže do kanceláře, kde je více lidí, se rozhodně hodit bude. Mírný hluk se ozve až v době, kdy notebook ztížíte složitějšími operacemi. Stále však zůstane na velmi nízké úrovni hlučnosti.

Výrobce myslel i na zabezpečení, takže je tu Kensington Lock nebo TPM, využít můžete i čtečku otisků prstů. Baterie byla vybrána také dostatečná. Zvládne asi 11 hodin kancelářské práce (s podsvícenou klávesnicí) a přibližně 7 hodin přehrávání videa.

Výrobce dává na notebook Dell Vostro 15 – 5568 prodlouženou tříletou záruku. Je znát, že svému stroji prostě věří. Jistě se na něj můžete spolehnout i vy, pokud tedy nebudete pracovat s náročnější grafikou. Navíc se jedná o velmi reprezentativní provedení, kdy design notebooku ukáže vašemu okolí, že to s vaším výkonem myslíte opravdu vážně.