Asus nabízí v poslední době na trhu ucelenou řadu modelů pod označením Asus ZenBook Flip UX360. Jde o otočný ultrabook, který lze otočit (i podle názvu) až o 360 stupňů. Model je konvertibilní, takže obrazovku lze vyjmout a použít jako běžný tablet. Anebo nasadit na základnu čelem vzad, kdy základna poslouží jen jako stojan.

Jsou nabízeny tři jednotlivé řady konfigurací, konkrétně UX360UA a UX360CA a UX360UAK. Ceny se pohybují od 20 do 35 tisíc.

Modely jsou nabízeny v šedé, zlaté nebo i růžové variantě. Opět jde o krásné hliníkové provedení se soustřednými kruhy na víku, které je pro ZenBooky typické.

Podle informace od výrobce jsou rozdály v konfiguracích u jednotlivých modelových řad následující: konfigurace UA má běžné mobilní úsporné procesory Core i5 nebo Core i7, CA disponuje úspornějšími Core M a některé novější už i generaci Kaby Lake. Poslední konfigurace UAK znamená Core i5, i7 a Kaby Lake.

Podívejme se tedy na model s Core i7 a Kaby Lake. Jeho celkové rozměry jsou 321 x 219 x 14 mm, hmotnost 1,27 kg. Na cestování anebo na přenos mezi kanceláří a domovem, případně do školy, zcela ideální. Tělo i víko mají kovový základ, proto poškození pokroucením či promáčknutím při běžném použití a přenášení rozhodně nehrozí.

Model Asus ZenBook Flip UX360 je vybaven lesklým IPS dotykovým displejem o velikosti 13,3 palce a rozlišením Full HD 1920×1080 px. Displej si klasicky poradí se všemi deseti prsty. Úhly sledování jsou široké, i míra zkreslení při pozorování ze stran je nízká.

Otevírání jde ztuha spíše zpočátku, při vyšších úhlech už je (zcela nelogicky) snadnější. Takže při postavení do stanu musíte být opatrnější při dotekovém ovládání.

Chladicí systém tenký jen 3 mm, obsahuje ventilátor s 0,3 mm tenkými lopatkami, které jsou z kapalných krystalů polymeru. A také tepelné trubice se stěnami, jejich tloušťka je pouze mm. Teplý vzduch se v notebooku Asus ZenBook Flip UX360 odvádí z těla a vypouští nenápadnými průduchy. Ty jsou ukryté v pantu notebooku. Tento systém vám zajistí dokonale tichý provoz při efektivním chlazení – a to i při plném zatížení složitějšími procesy.

Vevnitř najdete operační paměť o velikosti 8 GB a SSD diskem s velikostí vnitřní paměti 512 GB. RAM bohužel nejde rozšířit a nutno přiznat, že není nijak velká. SSD vyměnit lze. Co se procesoru týká, jde o dvoujádrový procesor Intel Core i5–7200U o frekvenci 2,5 GHz.

Klávesnice modelu Asus ZenBook Flip UX360 je prostě zenbookovská klasika. Osvědčila se, a tak není nutné ji zásadně měnit. Povrch i zdvih kláves je příjemný. Má české rozložení, dvouřádkový enter a krátký levý shift. Horní řada je vyhrazena F klávesám, pro multimédia použijete sekundární Fn. Klávesnice je podsvícená bíle a můžete nastavit tři úrovně podsvícení.

Touchpad je velmi hladký a poměrně rychlý. Zapínací tlačítko nehledejte v notebooku, ale na levém boku. A hned vedle něj je i kolébka hlasitosti. Zapínací tlačítko je umístěno také v bloku kláves, takže se bohužel může stát, že si notebook vypnete omylem.

Vlevo na základně najdete ještě i chlazení a port USB 3.0. Na pravém boku pak hledejte napájení, další USB 3.0, HDMI, USB-C vstup, jack pro sluchátka a čtečku SD karet. Nenajdete tu LAN, připojení musíte realizovat pomocí Wi-Fi ve standardu 802.11ac a Bluetooth 4.1.

Co se týká možného nastavení jasu, tady mohl být výrobce důslednější. Minimální jas je poměrně ostrý. Chybí i senzor okolního světla. Barevné podání je dobré, na běžné použití zcela vyhovující.

Na displeji Asus ZenBook Flip UX360 najdete HD kameru, která si umí poradit i s menším přísunem světla. Grafika je integrovaná, Intel HD Graphics se sdílenou pamětí.

Disk je od výrobce rozdělen na užitečné velikosti oddílů. U tohoto modelu jej rozdělil na 190 GB pro systém s aplikacemi a 256 GB pro data. Co se baterie, respektive výdrže týká, nijak neoslní. Průměrnou zátěž vydrží dle odezvy uživatelů asi pět a půl hodiny. Kancelářská práce bez Wi-Fi vám poskytne výdrž asi 11 hodin. Videa můžete shlížet okolo 8 hodin.

Výborná je ale rychlost nabíjení. Model je vybaven nabíjecím kabelem s příjemně malým adaptérem. I přes to se za hodinu nabije baterie na necelých 70 %.

Bloatware je všude a ani tento model není výjimkou (např. Farstone). Naopak Asusovské aplikace najdete jen v nabídce ke stažení, aby příliš neobtěžovaly. Ať žije reklama. Na druhou stranu, na půl roku dostanete ocenitelných 25 GB na Dropboxu.

Co oceníte, bude zejména zvuk. Špičkový zvuk byl vždy charakteristickým prvkem řady ZenBook. Zvuková technologie ASUS SonicMaster se osvědčila. Zvukové podání je přirozené a rozhodně se nemusíte obávat zvuku plechového. Výstup do sluchátek je také dobře vyladěný.

Velkou devizou notebooku Asus ZenBook Flip UX360 je jeho nízká hmotnost, relativně dlouhá výdrž baterie, tichý provoz a rozdělený SSD.