I výrobce Acer se vydal cestou tzv. spinových modelů, kdy je použita konvertibilní konstrukce. Takže lze displej překlopit o plných 360° a pohodlně vyrobit třeba stan. Spin 5 je poměrně tenkým a hlavně lehkým notebookem o váze 1,55 kg. Jeho celkové rozměry jsou 324 x 226 x 18 mm, úhlopříčka displeje je 13,3 palců.

K váze musíme připočítat ještě čtvrt kila na napájení s adaptérem. I tak jde ale o neskutečně lehkou záležitost, kterou si prostě vezmete kamkoliv s sebou v batohu nebo větší příruční tašce nositelné přes rameno. Model je navíc vybaven baterií Li-Pol 54 Wh s dobrou výdrží: při nižší zátěži přes 14h. Extrémní zátěž snese baterie okolo 2 hodin. Při zapnuté Wi-Fi vydrží pracovat okolo osmi hodin.

V necelých dvou kilogramech zátěže s sebou budete nosit výkonný stroj, který je vybaven tyřjádrovým Core i7, 16 GB RAM a 512GB SSD. V této konfiguraci, vyjde stroj na cenu okolo 30 tisíc. Lze jej však pořídit i v základní, méně výkonné konfiguraci, již od dvaceti tisíc.

V balení tedy najdete notebook, 45W napájecí adaptér, třížilový přívodní kabel a základní tištěnou dokumentaci.

Všechny konfigurace mají společné to, že modely jsou osazeny dotykovým (a většinou lesklým) IPS displejem. Ten nabízí ve všech konfiguracích rozlišení full-HD (1920×1080). Kvalita obrazu i podání barev jsou dle odezvy uživatelů na velmi dobré úrovni. Velký je rozsah nastavení jasu, aby neobtěžovala práce ve tmě, ale aby i na přímém denním světle bylo dobře vidět.

Zvenčí je Notebook Acer Spin 5 tmavě šedý. Má příjemný tvar, který se díky zkoseným hranám dobře drží i při přenášení. Celkově je design velmi decentní, takže se hodí i do kanceláře, nejen na doma nebo do pracovních kaváren.

Hlavní část těla je kovová, díky čemuž se základna nijak nekroutí. Kovová je i zadní část víka. Takže nošení v batohu a ani manipulace s víkem o celých 360 stupňů se na konstrukci rozhodně nijak nepodepíší.

Výrobce si pohrál i s odporem kloubů při manipulaci. Prvních 90 stupňů jde snadno i jednou rukou, větší otevření už je náročnější. Díky tomu však notebook dobře drží nastavený tvar i během dotekového ovládání displeje.

Základna je velmi tenká, co je velmi pohodlné pro manipulaci s notebookem. Ustoupit však musel konektor pro připojení do sítě LAN. Na levém boku základny najdete dvě USB 3.0, jedno USB-C, výstup HDMI a také konektor na napájení. Na pravém boku je pro změnu kombinovaný zvukový konektor, čtečka paměťových karet SD XC a ještě jedno USB 2.0. Na této straně jsou také inikační diody, které mohou svítit modře nebo oranžově. Informují o zapnutí nebo uspání počítače a také o nabíjení či nabití baterie.

Konektor USB-C je napojen multifunkčně. Poslouží nejen na přenos dat, ale i pro přenos obrazu DisplayPort a napájení notebooku. D9ky menším rozměrům displeje se musela zmenšit i klávesnice. Vypadly klávesy pro kontextovou nabídku a také Home a End. Na klávesnici tedy jsou, ale dostanete se na ně pouze přes sekundární Fn. Jistě ale oceníte přítomnost zástupného numerického bloku okolo písmen I a K.

Klávesy jsou dobře ohraničeny a snadno se mačkají. Podle ohlasů uživatelů se při psaní se od kláves ozývá spíše tlumený zvuk. K funkcím notebooku se dostanete pomocí horní řady kláves (jas, hlasitost, touchpad atd.). Klávesnice je podsvícená bílou barvou světla, ale bohužel poměrně intenzivně. Samotná intenzita by až tolik nevadila, ale uživatelé se ve svých recenzích nechali slyšet, že velmi rušivé je prosvítání světla v mezerách mezi klávesami. Za tmy jej uživatelé hodnotí jako nepříjemné.

Výrobce se příliš nepředal ve výběru touchpadu. Model je osazen velkým ELAN, ale patří spíše k průměru. Dotykové ovládání nabízí také displej, kde je možno použít všech deset prstů najednou. Snímat dokáže i pero. Funkce je dovedena k dokonalosti tím, že jakmile se dotknete perem, vypne se snímání doteků. Díky tomu můžete kreslit jako na papíře – s položenou dlaní. Pero však není součástí základního balení. Fungovat ale bude všude tam, kde najdete deklaraci: podpora pera a dotykového ovládání s xy dotykovými body.

Co se hardware týká, je notebook osazen úsporným procesorem Intel Core i7-8550U (1,80/4,00 GHz, 4-core, 8 MB L3). Výchozí takt je tedy 1,8 GHz, ale můžete využít i TurboBoost až do 4 GHz. To ovšem pouze pro krátkodobé využití, jinak se jádro neúměrně zahřívá. Takt 3,6 GHz udrží notebook u jednoho jádra dle proklamace výrobce již neomezeně dlouho. Pokud jsou zatížena všecha čtyři jádra, je takt nastaven na max. 2,4 GHz. Takže běžné kancelářské operace nejsou nejmenším problémem i na dlouhé hodiny.

Operační paměť má 16 GB, nejde nijak rozšířit. Ale i náročným uživatelům bude tato velikost zatím stačit. SSD je jedním z komponentů, které lze vyměnit. Jde spíše o průměrný model, ale úložná prostor je štědrý – 512 GB.

Komunikace notebooku s okolím je přísně bezdrátová. Možnosti jsou Bluetooth i Wi-Fi /AC. Notebook je vybaven podporou HDMI 2.0, a je tedy plně připravena na připojování monitorů s rozlišením 4K. Lze použít i konektor USB-C. Celkově lze připojit až tři externí monitory v režimu rozšířené plochy

Co se grafiky týká, nijak neoslní. Integrovaná grafika postačuje k hraní starších a méně náročných her. Průměrné jsou i reproduktory, které najdete za klávesnicí. Jejich výkon je ovlivněn hlavně malou tloušťkou základny. Jde prostě o kompromis. Naopak kamera je nastavena i na snímání za velmi špatného osvětlení.

Zabezpečení počítače nastavíte pomocí hesel, čtečka otisků prstů v tomto modelu nespolupracuje. Chlazení je překvapivě minimalistické, při kancelářské práci se ventilátor roztáčí jen někdy. Je totiž nastaven tak, aby se točil jen v nutných momentech. Ventilátor se roztáčí (a dle uživatelů nepříjemně hlučí) až při vyšších zátěžích počítače, ale pokud jej budete používat pro běžné kancelářské a webové aktivity, nemusí vás to trápit.

Notebook je vybaven operačním systémem Windows 10 Home. Jeho obnova do továrního nastavení je na diskovém oddílu se systémem. Po prvním spuštění najdete celkem dost bloatware, který lze však snadno odstranit.