Zcela základní nosič dětí za základní cenu, ale v základním provedení. Nijak velké pohodlí pro rodiče nepřináší, ale co pro dítě? Má smysl jej kupovat, nebo si raději připlatit a vzít model s lépe propracovanými detaily nebo s pevnou základnou? Pojďme si nosič dětí na břicho Asalvo představit o něco blíže, aby pro vás odpovědi na položené otázky byly už snazší.

Jmenuje se „na břicho“, ale dát jej můžete i na záda

Přestože v mnoha obchodech najdete nosič dětí Asalvo pod názvem nosič na břicho, není poloha na břiše jeho jedinou možnou. Dá se nosit s dítětem i na zádech – ale pozor, má trvale překřížené popruhy, takže pro některé ženy, zejména pokud kojí (mladšího sourozence), může být nošení na zádech velmi nepříjemné.

Obecně jde o základní nosítko, od kterého rozhodně nečekejte plnohodnotnou službu v podobě nosičů s pevnými základnami. Jestliže potřebujete nosič dítěte jen na malé vycházky nebo na občasné sesbírání prádla za trvalé přítomnosti vaší ratolesti na vaší hrudi, bude to dobrá volba s malou investicí. Ale pro plánované delší pochůzky po městě to jistě nebude, dítě se v tomto modelu velmi rychle pronese.

Zapínání do kříže vyřeší část nepohodlí

Zapínání do kříže je dvousečná zbraň. Pokud nesete miminko či batole na břiše, pak je nosič dětí Asalvo právě díky zkříženým popruhům velmi pohodlný. Váha dítěte se totiž z ramen a hrudníku přenese do onoho kříže na zádech. Jenže jakmile si chcete již větší dítě „hodit“ na záda, je to se zkříženými popruhy trochu kříž, hlavně pro ženy. I tady se totiž přenese váha, ale pro změnu na hrudník, což opravdu nemusí vyhovovat, někdy dokonce ani mužům.

Další problém může být v tom, že kříž je v provedení poměrně úzkého tunýlku, takže během nasazování je v podstatě nemožné tudy popruh provléci, a tak je písmeno X vlastně skoro trvalé, což však znamená také komplikované nasazování. Naštěstí se dá nosič nasadit bez dítěte a dítě do něj pak vložit.

No a z toho opět plyne určení pro větší děti, rozhodně ne miminka, pravděpodobně ani ne do půl roku věku. Sice to v obchodech moc neřeší a nosič dětí Asalvo nabízejí jako nosič pro děti od narození, ale pro novorozence se rozhodně nehodí. Nelze sem dítě vložit do horizontální polohy, ale i nasazování nosiče je krkolomné, což je v případě malého miminka přímo nežádoucí.

 Zakulacená záda? To konstrukce příliš nedovolí

Divné je, že u nosicče dětí Asalvo není v prezentacích v obchodě a ani nikde jinde dostupná fotka rodiče s dítětem v tomto nosiči. Ostatní šátky, vaky a nosiče dětí se chlubí tím, jak miminko či batole po posazení do nosiče vypadá, jak má správě položené nožky a správně podsazenou pánev, zakulacená záda (což je u miminka velmi důležité).

Jen tento nosič ne. Při pečlivém prohlédnutí jeho konstrukce a střihu to dokonce vypadá, že se tu dítě moc zakulatit nemůže, není kudy by ho zádová opěrka pustila. V případě batolete už je to fuk, může sedět vzpřímeně a ani nepotřebuje oporu hlavy. A právě ani opora hlavy nevypadá nijak přesvědčivě, navíc chybí základní kapuce, která by miminko chránila před chladem, větrem nebo sluníčkem.

Úzké popruhy budou řezat, na to vemte jed!

Pokud se blíže podíváte na popruhy, kterými je nosič dětí Asalvo obdařen, je předem jasné, že budou řezat. Jednak velkou část hmotnosti nesou ramena, jednak jsou popruhy užší než na turistickém batohu (tzv. krosně), kterou jedinou jsme zvyklí nosit s poměrně velkou zátěží rovnající se váze batolete. Sebelepší polstrování by úzké popruhy nijak nezachránilo.

Abychom ale nebyli nespravedliví, dodejme, že nosič dětí Asalvo je určen max. do hmotnosti 9 kg, takže úzké popruhy až tolik vadit nebudou, jako kdyby se v nosiči mohla nosit batolata i s 15 kg váhy. No jo, jenže tím se dostáváme do křížku s tím, že miminko do nosiče dávat nelze. Když sem dáte dítě od cirka půl roku, s cirka 7 kilogramy váhy, do roku svého věku vám z nosiče spolehlivě vyroste. Déle než několik měsíců vám tento výrobek zkrátka neposlouží.

Jak je to s hmotností a velikostí?

Přestože je nosič dětí Asalvo určen jen pro nejmenší z nich, je rozhodně těžší než mnoho modelu s vyšší nosností. Váží totiž skoro 800 g. Nabídne venkovní kapsy na drobnosti, což rozhodně přivítá každý rodič.

Co jistě ještě využijete, jsou reflexní prvky, které zvyšují bezpečnost při pohybu s dítětem po pozemní komunikaci nebo třeba i na sídlišti. Celkový rozměr nosítka je následující (v x š): 94 cm x 56 cm. Z toho jasně plyne, že je natolik velké, že malé miminko v něm prostě pevně neuchytíte – s ohledem na jeho šířku.

Po rozkliknutí obrázku v nabídce obchodu Amazon se ukáže informace, že tento nosič dětí patří do skupiny tzv. Euro Toys (Eurem je tu myšleno mistrovství ve fotbale). Pak je jasné, proč není kladen důraz na ergonomii, ale je nepochopitelné, proč takový produkt najdete například i v lékárně!

A co na něj uživatelé?

Při všech těm protichůdnostech, které jsme na nosiči dětí Asalvo našli, nás zajímaly reakce uživatelů na tento model. Je ušitý v EU, takže žádný čínský no name. Ale nás moc nezaujal. Ať jsme hledali, kde chtěli, nikde žádná reakce uživatelů. Pravděpodobně jde o novější model, který ještě nikdo nepořídil, nebo se po koupi v e-shopu rychle vrací, jakmile uživatelé zjistí, že popruhy opravdu nijak pohodlné nebudou, a s polohou do kříže, která je pevná, už vůbec ne – hlavně pro manipulaci. Nosič je sice velmi levný, ale spíše patří do škatulky ne moc vhodných investic.