Vybrat nosič dětí není zrovna snadné. Je nutné si opravdu pečlivě projít nabídku na trhu a zjistit, jaké možnosti vám který z nosičů dává, v jaké poloze v něm lze miminko nosit a hlavně od kdy. Některé jsou vhodné již od narození (kam lze miminko položit), jiné až od cirka 3 měsíců, ale spíše později, až dítě trochu drží hlavičku a zvládne pobyt ve schoulené vertikální poloze.

Jedním z takových je i nosič dětí Kinderkraft Huggy, do kterého můžete dát dítě sice jen svisle, ale zato je pro větší miminka a hlavně pro batolata velmi pohodlným. Jen jsme nenašli, zda je možné zkřížit popruhy na zádech, aby nesjížděly z ramen. Ale nemělo by tomu nic bránit, neb se zapínají na klasické spony. Pojďme se na tento nosič podívat i z dalších úhlů pohledu.

Sice až od 3 měsíců, ale zato až do 20 kg

Nosič dětí Kinderkraft Huggy je z větších nosičů, které zvládnou děti o hmotnosti až okolo 20 kg, což je při normální velikosti dítě i ve věku okolo 4 – 5 let. Počítá se i s větším rodičem, pás okolo boků se totiž dokáže natáhnout až na 142 cm (včetně základny, takže pro rodiče zbude okolo 130 cm). Popruhy jdoucí přes záda a ramena (nebo ramena a hrudník – podle toho, kam si nosič nasadíte), měří 58 – 107 cm. Takže i do kříže by to mělo pro rodiče běžné velikosti vystačit.

Miminko se dá do vaku vložit pouze do vertikální polohy, takže dřív než ve 3 měsících jej zde nenoste, k tomuto účelu si raději pořiďte šátek, kam se miminko může pohodlně vložit do horizontální polohy. Spodní zpevněná základna udělá pro zadeček miminka dobrou oporu, zároveň vypoulená záda vaku umožní, aby miminko mělo zakulacená záda i pánev, což je v tomto věku ve vertikální poloze velmi důležité. Nožičky se klasicky rozprostřou okolo pasu rodiče, jen pozor, vak nelze plnohodnotně posadit na bok, dítě můžete mít jedině před sebou, za sebou – ale ne vedle sebe.

Hlavička je chráněna vakem i kapucí

Miminko ve třech měsících věku a později z vaku může vidět ven a sledovat dění okolo, pokud o to má zájem. Hlavičku mu drží záda nosiče dětí Kinderkraft Huggy. Než z této výšky vyroste a vak bude dosahovat jen po krk, bude hlavičku už dávno držet samo.

Kapuce tu slouží pouze pro ochranu dítěte před nepříznivým počasím. její horní část totiž nelze připnout ke konstrukci vaku, a tak není hlava většího dítěte (ve spánku) držena v tak pevné poloze, jakou nabízejí jiné vaky, jejichž kapuce lze připevnit k vaku.

Ochrana je důležití i pro ramena rodiče, a také nechybí. Jsou tu odnímatelné ramenné podložky, které také lze prát v pračce. Celý vak se dá pohodlně složit do kompaktní velikosti, abyste jej mohli snadno sbalit třeba s sebou na dovolenou.

Před teplem chrání síťovina, před zimou teplý obal

Jediné, co dítě nemá ve vaku chráněno před chladem nebo sluncem, jsou nožičky, a na to je vždy potřeba myslet (u každého nosiče dětí) a nožičky správně ochránit oblečením nebo ochranným krémem.

Nosič dětí Kinderkraft Huggy je vybaven větrací síťovou vložkou, která je pevnou součástí vaku. V létě skvěle odvádí přebytečné teplo od těla. No a v zimě se tato síťová část překryje teplou přikrývkou, ta je součástí balení, dokonce s tištěnými motivy. Takže síťovina odvádí případné přebytečné teplo, ale i tak drží mikroklima právě díky onomu teplému obalu. Tím je minimalizováno pocení zdravého miminka a dítěte.

Polohy?

Nosič dětí Kinderkraft Huggy je vyroben tak, že sedět může miminko na břiše rodiče, ale pouze čelem k rodiči. To stejné se dá vytvořit na zádech, tedy poloha čelem k rodiči. Polohy opačné, kdy by dítě bylo zády k rodiči, tu doporučovány nejsou, výrobce s nimi nepočítá. A to je velká škoda.

Díky tvaru nosiče je hmotnost dítěte rovnoměrně rozložena, což pomáhá nejen samotnému dítěti, ale zejména rodiči, který jej nosí. Zůstávají přitom obě ruce volné, což je skvělé hlavně při procházkách, cestování nebo i nákupu. Bohužel není možná žádná poloha vleže, ale o tom už jsme se zmiňovali.

Nutné drobnosti

Nosič dětí Kinderkraft Huggy nabízí šikovnou kapsu na nutné drobnosti, takže můžete jít na krátkou procházku bez dalšího zavazadla, jen s nosičem a s dítětem. Ke hmotnosti dítěte si přidáte jen 750 g hmotnosti nosiče, což je únosné. Samotné vsazení dítěte do vaku a jeho zajištění je podle výrobce snadné. Ale jako u jiných vaků: chce to cvik.

A co na něj uživatelé?

Spokojeni jsou ti uživatelé, kteří si vak koupili pro větší dítě, nikoliv pro miminko do 5 měsíců věku. Jednak si chválí jeho pohodlí a polstrování, díky kterému se vak rodiči snadno nosí, jednak se jim líbí jeho zpracování. Uvítali by ale možnost, aby i menší děti mohly sedět zády k rodiči, jakmile jsou rodiči na břiše, a také by se hodily širší popruhy.

Větrání pomocí síťové zádové vrstvy je podle uživatelů dostatečné, kvitují také teplou přikrývku přes záda, kterou je nosič dětí Kinderkraft Huggy vybaven. Obzvlášť se jim líbí kapuce, díky které je hlavička dítěte ještě více chráněna proti větru, než když by mělo jen čepičku. Zklamaní jsou uživatelé, kteří chtěli do vaku vkládat i mladší miminko, ale holt si musejí nějaký ten měsíc počkat. Na druhou stranu oceňují takto vysokou nosnost. I polstrování je tomu uzpůsobeno.