Velmi propracovaný model nosiče dětí je nabízen firmou Chicco. Jeho návrháři si na něm opravdu dali záležet. Je domyšlený do nejmenších detailů, perfektně zpracovaný po stránce pohodlí, bezpečnosti i prevence bolení zad –  a to i v případě, kdy nosíte patnáctikilové dítě.

Ano, tento nosič unese váhu až do 15 kilogramů. Takže je supervhodný na delší pěší výlety s batoletem, kdy střídáte chůzi a nesení – v tomto případě je dítě samozřejmě na zádech rodiče.

Ale vezměme to popořádku, od miminka. Minimální váhu musí mít dítě 3,5 kg, aby pro ně byl nosič bezpečný. Miminka nosíme před sebou, bříškem k sobě. Větší ratolesti, okolo devíti měsíců již ocení polohu před rodičem, ale zády k němu, aby měly výhled do světa. Od cca 12ti měsíců můžeme nosit dítě v na zádech, čelem k nám.

Základem nosiče je jeho konstrukce, kterou si připevní rodiče na tělo. A to vždy do stejné polohy – samotný nosič se totiž připíná zipem a druky na konstrukci nosiče. V tom tkví jeho neskutečná pohodlnost při všech typech nošení dítěte. A i proto bylo možné navýšit nosnost nosiče až na 15 kilogramů.

Samotná konstrukce nosiče je nastavitelná do tří základních velikostí, co se týká délky zad rodiče. Tedy jak maminky malého vzrůstu, tak tatínkové, co se při průchodu futry musejí sklonit, si mohou tento nosič pohodlně nastavit dle své výšky.

V zadní části konstrukce je základna pro oporu zad rodiče. Ta je nevržena tak, aby poskytovala opravdu pevné umístění nosiče na těle, a díky tomu minimalizovala zátěž zad i při nošení batolat. Konstrukce je vybavena také bederním pásem a velmi měkce polstrovanými popruhy přes ramena.

Vše nastavíte přesně podle své velikosti – nastavení je jednoduché – pomocí suchého zipu na výšku, pomocí popruhů a spon na šířku. Ve výsledku se na vás nosič prostě nehne a budete se i při nošení většího a těžšího dítěte cítit dobře.

Malá miminka budete nosit vepředu, takže samotný nosič dítěte si ke konstrukci připnete zepředu. K tomu slouží zip a dva druky – takže samovolné rozepnutí je absolutně nemožné. Po připnutí nosiče si vezmete dítě do náručí a jakoby jej nosičem podložíte. Takto se s dítětem v rukou předkloníte, nosič položíte na stůl a miminko s ním. Připnete je do nosiče pomocí držáků okolo plen. Pak dítě i s nosičem zvednete na sebe a zadní část nosiče připevníte jednoduše pomocí spon.

Vše zvládnete sami, není potřeba ničí asistence – jde jen o to si to napoprvé vyzkoušet a pak už je to intuitivní rutina. Úplně nejmenším dětem ještě pomocí zipu zkrátíte zádovou část nosiče, aby měly opěrku hlavy na správném místě. Vše ještě ve stoje doupnete a doladíte přesně na aktuální velikost dítěte. Takže tento nosič s vaším dítětem poroste opravdu týden od týdne.

Větší dítě si do nosiče upnete zády k sobě, aby mělo lepší výhled. V tomto případě necháváte nosič celý na sobě a dítě do něj posadíte seshora. Pak jen dopnete potřebné spony. Opěrku hlavy, která prvně sloužila k opoře hlavy miminka, nebudete připínat sponou, ale ohrnete ji směrem dolů, aby vaše dítě mělo dokonalý výhled a přehled.

Dokonce i na záda si dítě zvládnete nasadit sami. Nevěříte? Konstrukci nosiče si nasadíte opačně, tedy zády dopředu a upevníte bederní pás. Nosič dítěte připnete k zadní části konstrukce, tedy nyní před sebe. Dítě do něj posadíte a jednoduchým hmatem pod ramenními popruhy posunete celý nosič o 180 stupňů, s dítětem dozadu. Bezpečnost manévru zajišťuje zapnutý bederní pás. Jakmile posun dokončíte, dopnete bederní pás i ramenní popruhy napevno tak, aby vám seděl nosič přesně na tělo.

Je samozřejmé, že takto propracovaný nosič nebude patřit k nejlevnějším. Ale pokud plánujete delší nebo kombinované výlety zejména s batoletem, jistě se vám investice do něj vyplatí.