V Asii jsou tradiční nosítka dětí velmi oblíbenou a hlavně praktickou součástí výbavy rodičů tak, aby stále byli se svým dítětem, ale přesto měli volné ruce k práci. Nejedná se o nosítko pro nejmenší miminka, ale pro cirka čtyřměsíční a starší, která mohou jež nějaký čas trávit ve svislé poloze, s podloženými stehny a zakulacenou a šátkem zapřenou páteří a která již spolehlivě udrží hlavičku. Pojďme se na nosítko Amazonas Mei Tai podívat podrobněji. Nepatří totiž k nejdražším, a tak o jeho nákupu možná také přemýšlíte.

Cena opravdu příznivá

Nosič dětí Amazonas Mei Tai se prodává za cenu, která je srovnatelná s cenou šátků. Ale přináší velkou výhodu v jednoduchosti použití, rozhodně se nemusíte zdlouhavě učit, jak šátek uvázat a jak do něj miminko správně vložit, na druhou stranu však na rozdíl od šátku nenabídne alternativu polohy v leže.

Nosítko také nemá pevnou základnu a materiálově je se šátkem srovnatelné. Právě proto ta nízká cena (ve srovnání s nosítky, která obsahují i pevnou základnu). Jde v podstatě o vylepšený šátek – vylepšený střihem a také kapucí pro miminko, další vylepšení je ve zpevnění výstelky za zády miminka.

 Nečekejte ale oporu pevné základy pro vás jako rodiče, ani oporu silně polstrovaných popruhů nebo pevnější konstrukce. Ramenní popruhy se dají délkově nastavit, takže bude nošení možné jak pro maminky, tak i pro tatínky.

Polstrování nechybí, jen není tolik měkké a pevné

Abychom neuvedli čtenáře do omylu – nosič dětí Amazonas Mei Tai má polstrování pod ramenními popruhy, ale nejsou tak pevné a přitom měkké, jak jsme zvyklí u větších nosítek. Navíc se efektivita podpory pomocí polstrování snižuje tím, že tomuto nosítku chybí pevná základna, kterou si obepínáte bedra.

Proto většinu váhy nesete rameny a zády, zatímco u nosítek s pevnou základnou se váha hodně přesune na boky a bedra, kde je zatížení příjemnější a má menší následky pro páteř. Z toho jasně plyne, že nosič dětí Amazonas Mei Tai není určen pro dlouhodobé nošení, spíše na krátkodobější, ale klidně i častější využívání.

Kyčle zůstávají ve správné poloze

Ať si batole šoupnete v nosítku na břicho nebo na záda, jeho kyčle vždy zůstanou ve správné poloze, tedy v rozložení do písmene M. Navíc má dítě část látky i mezi nožičkami, aby vás jimi nemohlo kopat do břicha, nebo aby si je nevhodně nezkřížilo a nehrozilo jejich vykloubení či jiné poranění.

Nosítko nemá postroje a ani spony, takže se dítě nemá o co škrábnout, o co otlačit, vás nebude nic tvrdého tlačit ani do zad a ani například v pase. Nutno dodat, že nosič je pouze do pasu, níž jeho oporu opravdu nečekejte. Proto bude s větším dítětem už celkem nepohodlný, alespoň tedy na delší nošení.

Samotné nosítko Amazonas Mei Tai se nasazuje jako batoh, a to jak na břicho, tak i na záda. Takže nejprve do nosiče dáte dítě, pak si nosič i s dítětem nasadíte na sebe. Není nutný žádný složitý nácvik, nosič dětí je ušitý tak, že je manipulace s ním opravdu snadná.

Umíte uzel i za zády?

Spodní konec nosiče se připevňuje uvázáním – v tom možná může být jediný větší zádrhel, že manipulace s látkou, kterou máte za zády zavazovat nebo rozvazovat, může zabrat víc času, než vám bude milo. Tady by se možná hodila spona, ale on i ten uzel nakonec nějak půjde. Se sponami a s pevnou základnou se dá najít jiné nosítko značky Amazonas, ale to už se pak pohybujeme v jiné cenové kategorii.

Jak velký je nosič dětí Amazonas Mei Tai?

Nosič sám o sobě unese dítě do cirka 15 kg, ale otázkou je, zda je to při opoře pouze do úrovně pasu vhodné i pro rodiče. Vyroben je ze 1000% bavlny, váží okolo půl kila a zádová část, kam dáváte miminko nebo batole, je 33 cm široký a 45 cm vysoký.

Zajímavostí jistě může být i to, že nosítko se dá využít z lícové i z rubové strany. Z každé strany má přitom jiný design, jedna strana je se vzorem, druhá jednobarevná – ale obě ve stejném odstínu, kdykoliv si proto zvolíte variantu, která Vám právě více vyhovuje, která lépe odpovídá vaší náladě.

Mnoho rodičů ale nepotěší, že Nosič dětí Amazonas Mei Tai nemá kapsy, kam by si odložili nutné drobnosti, bez kterých se ven jen stěží dá vyjít. proto vždy musíte mít dostatečně velké vlastní kapsy.

A co na něj uživatelé?

Nosič dětí Amazonas Mei Tai si chválí zejména ti rodiče, kteří stáli o menší a skladnější nosítko, ale zároveň se nechtěli učit složitější zavazování šátků určených pro nošení dětí. Jsou si vědomí toho, že je nosič jen pro větší miminka a batolata – právě na rozdíl od šátku, do kterého lze dítě pohodlně také položit.

Uživatelé poznamenávají, že v nosiči se batole poměrně pronese, pokud jej máte na břiše, kdežto poloha na zádech je pohodlnější. Někteří zmiňují, že by si možná raději byli připlatili a pořídili nosič s pevnou základnou okolo beder rodiče, což by rozložilo váhu batolete. Jde zkrátka o nosítko na nijak dlouhá přenášení dítěte. Možná i proto tu chybí kapsy na klíče a mobil…