Chcete vyzkoušet dvoukomponentní žehlicí desku? Stačí si pořídit žehličku Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0. Ale abyste nekupovali naslepo, projděte si naše zjištění ohledně tohoto modelu. Napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 je pozitivně hodnocena nejen v časopise dTest, ale také samotnými uživateli. Pojďme se na její parametry podívat popořadě.

Velký kousek do vaší domácnosti

Napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 má větší než průměrnou velikost žehličky. Její velikost je následující (v x š x h): 32cm x 16 cm x 19 cm. Ale hmotnost je spíše nižší, konkrétně 1,4 kg. I to však stačí k účinnému tlaku na žehlené prádlo tak, abyste nemuseli příliš přitláčet vy sami. S žehličkou se snadno manipuluje, právě díky hmotnosti 1,4 kg.

Příkon žehličky je sice jen 2 600 W, ale je využíván účinněji, než je u jiných žehliček běžné. Ve výsledku je tedy napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 viditelně výkonnější. Tefal i u tohoto modelu zachoval zúženou špičku, se kterou se snadno dostanete i do tradičně nepřístupných míst, jakými jsou knoflíky nebo límce, případně zúžené švy a podobně.

Unikátní patentovaný systém odvápňování

Unikátní patentovaný systém odvápňování Anti-Calc Collector pro dlouhotrvající vysoký parní výkon je dalším prvkem, kterým se může napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 pochlubit. Na jednu stranu je nutno říci, že odvápnění je opravdu účinné. Na stranu druhou však dodejme, že při opakovaném žehlení bude na několik prvních kousků prádla dopadat vysrážený vodní kámen, kterého se žehlička bude na začátku žehlení zbavovat.

Je nutné s tím počítat a žehličku nechat nejprve „vyprskat“. Máte však jistotu, že se jen tak nezanese a že bude fungovat a napařovat dlouhodobě. Vyšší modely však mají nádobku na vodní kámen, takže je nutné zvážit, zda nechat usazeniny vyfukovat na vaše prádlo (nedělají skvrny, jen je nutné prádlo pak vyprášit) nebo zda zvolit vyšší model za vyšší cenu a usazeniny mít pohodlně jen v misce, ze které je jednou za čas vysypeme. Zde sice zmiňovaná nádržka na kámen je, ale její funkčnost není dovedena do dokonalosti.

Žehlicí deska Durilium AirGlide Autoclean s palladiem vydrží mnoho

Žehlicí deska Durilium AirGlide Autoclean s palladiem pro dlouhotrvající kluznost je aktivním povrchem, který vytváří stálé katalytické čištění. Takže během žehlení odstraňuje mikro částečky vláken a prachu, které se na ní usazují. Tím nedojde k vrstvení usazenin, takže kluznost žehlicí plochy bude zachovaná opravdu po dlouhou dobu.

Co se napařování týká, je pára vedena zejména do špičky žehličky, aby se dostala i do velmi nepřístupných míst. Parní ráz může být až 200 g za minutu, běžné napařování skýtá 0 – 50 g za minutu. Lze navolit i nastavení ECO, které šetří 20% energie ve srovnání s max. nastavením páry, ale je nutné s ním počítat spíše pro méně vzdorovité materiály.  Vodní nádržka má objem 300 ml.

Mokré skvrny už vás nemusejí děsit

Zabránění mokrým skvrnám funguje u všech stupňů napařování. Napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 je vhodná samozřejmě i ke svislému napařování a žehlení prádla pověšeného na ramínku. To uspoří mnoho času, když potřebujete vyrazit do ulic, ale zjistíte, že šaty se ve skříni pomačkaly více, než je únosné.

Snadná manipulace s přívodní šňůrou už je také běžnou součástí moderních žehliček. V případě napařovací žehličky Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 je toto zpracování označeno jako Easy cord. Přívodní šňůra je dlouhá 2 metry, což ve výsledku může být i málo, proto počítejte spíše s prodlužovačkou.

Snadno dosáhnete na ovládání, říkají uživatelé

Podle zkušeností uživatelů jsou ovládací prvky umístěny tak, aby se na ně dalo snadno dosáhnout. Jenže díky tomu se snadno zavadí o knoflík na kropení, respektive na turbo boost. Proto si někteří uživatelé stěžují, že musejí žehličku držet nepřirozeně, aby se tlačítku vyhnuli. Některé uživatelky se dokonce zmínily, že zavaděním o tlačítko si postříkaly ruku horkou vodou z žehličky, což je dost nepříjemné.

Co už není tak snadné, jako zavadit o zmíněné tlačítko, je dolévání vody, respektive přehled o ní. U tmavě modrého modelu napařovací žehličky Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 je totiž velmi nesnadné vidět, kolik vody je ještě v nádržce nebo kolik vody jste právě dolili. K tomu dodejme, že chybí nálevka na vodu, což sice není neřešitelný problém, ale nepříjemnost ano. V nálevce by se dalo přidávat konkrétní množství vody. Ale když není k dispozici odměrka, odhaduje se objem jen velmi těžko.

Obrázkový návod se nesetkal s pochopením, robustní podstavec však ano

Z čeho jsou uživatelé také docela zklamaní, je obrázkový návod, ke kterému chybí text. Obrázky jsou samy o sobě nesrozumitelné, protože když na nich přehlédnete nějaký detail, návod k postupu z nich prostě nevyčtete. Takže se dá říci, že chybí český návod.

Napařovací žehlička Tefal TurboPro Anti-Calc FV5630E0 má robustní podstavec, díky kterému se jen tak nepřevrátí. Samozřejmostí je bezpečnostní vypnutí při osmi minutovém nepoužívání ve svislé poloze a po 30 vteřinách nečinnosti v poloze vodorovné. Jen pozor, podle kontrolek nepoznáte, že se vám žehlička už vypnula.