Výrobce Bosch je v Evropě tradičním výrobcem spotřební elektroniky, včetně té bílé. I mezi myčkami dlouhodobě hraje prim. Když jsou prováděny testy myček, Bosch výrobky se již mnoho let pohybují na předních místech (ale nikoliv na nejlepších).

Prostorná myčka nádobí Bosch SMI46KS01E pro 13 sad poslouží zejména rodinám se čtyřmi a více členy. Prostoru výrobce dosáhl jednak volbou zásuvky na příbory a drobné nádobí, díky které se ušetří poměrně dost místa na hrnce a pánve ve spodním koši. Jednak ale i ztenčením bočních stěn a zadní stěny myčky. Dáky tomu jsou koše větší. Na úkor tohoto je však zejména zadní stěna myčky opravdu tenoučká.

Po zasunutí myčky za ní zbyde asi jen centimetr prostoru, proto nespoléhejte na to, že by vám za myčkou zůstalo místo pro vodu a elektřinu. Vše je nutné mít pro myčku nádobí Bosch SMI46KS01E přichystáno vedle.

Myčka splňuje kritéria pro zařazení do kategorie A++ v energetické náročnosti, na mytí spotřebuje 9,5 litrů vody. Eco program trvá hrubě přes tři hodiny, nejkratší naopak okolo 40 minut. Myčce sice nechybí předmytí (oplach), ale poloviční náplň u ní nenajdete. Je tedy zcela nemožné mýt pouze v polovině myčky (jedním až dvěma rameny).

Myčka nádobí Bosch SMI46KS01E se chlubí systémem SilencePlus. Ten má zajistit, že myčka bude opravdu tichoučká a nebude rušit běžný chod vaší domácnosti. Dosáhne toho pomocí tichého motoru. Ale jsou tomu uzpůsobena i dvířka myčky, která jsou opravdu velmi silná, čehož negativem je však skutečnost, že většina z nich není schopna udržet pootevřenou polohu. Buď jen velmi mírné pootevření, nebo úplné vyklopení. Poloha mezi tím k dispozici jaksi není. To je ale daň právě za tichý režim přístroje.

Váhu dvířek značně navyšuje také fakt, že na jejich část je nutno namontovat dvířka kuchyňské linky. Myčka je vestavná, ale s viditelným panelem, který můžete ovládat, aniž byste předtím museli myčku otevřít. Na panelu také kdykoliv vidíte, jaký program je zvolen, kolik ještě zbývá z mytí, případně za jak dlouho se myčka spustí, pokud jste odložili start.

Vnitřní prostor myčky je vybaven dvěma koši se systémem VarioFlex, kdy horní koš je výškově nastavitelný. Koše jsou vybaveny madlem, což je ale na škodu, nikoliv k užitku. Mezi madlem a dvířky se totiž během mytí usazuje špína a po otevření myčky s umytým nádobím to vůbec nevypadá dobře a nebudí to pocit, že by vnitřek myčky byl čistý a nádobí umyté. Navíc jsou madla docela masivní, proto ve velkém brání proudění vody. Aby mohla být madla instalována na koše, musejí být koše projmuté dovnitř, což neskutečně ztěžuje naskládání nádobí v krajní části košů. Tam zůstává prostor vždy zbytečně nevyužitý.

V horním koši najdete dvě sklopné přihrádky, které jsou posazeny ale natolik nízko, že pokud je sklopíte, pod ně dáte pouze plošší misky nebo jen malinké šálky.

Myčka nabízí celkem šest mycích programů, přičemž většina z nich může být zkrácena až o 66 % pomocí volby VarioSpeed Plus. Teploty jsou k dispozici v podstatě čtyři: 40, 50, 65 a 70 stupňů Celsia. Start myčky lte odložit o jednu až 24 hodin.

Výrobce uvádí, že na myčce je dětská pojistka. Těžko říct, co tím myslí. Uživatelé ji totiž ještě povětšinou nenašli. Myčka po naprogramování a spuštění mycího cyklu ignoruje veškeré mačkání tlačítek, to ano. Ale dokud není zapnuté mytí, je snadné ji spustit, a to i pro dítě.

Na myčce je možno nastavit také extra sušení, ale podle zkušeností uživatelů není výsledek na sušení patrný. Myčka nádobí Bosch SMI46KS01E celkově dost špatně suší, po skončení programu je nádobí zcela mokré, plastové nádoby nedoschnou ani po několika hodinách od pootevření dvířek. Voda zásadně zůstává i v prohlubních na dnech hrníčků a skleniček, v okrajích pokliček a každém dalším místě, které je na sušení byť jen nepatrně náročnější.

Kvalita mytí je v mnoha případech také sporná. Hrnec od vývaru myčka neumyje ani třeba na třetí pokus. To stejné je v případě vaječných zbytků přischlých například na pekáči (pekáč od šunkafleků a podobných zapečených dobrot). Nepovede se to dokonce ani při nastavení intenzivního programu mytí. A to je na myčku v této cenové kategorii poměrně nevhodné.

Při provozu myčky můžete použít jak prášek do myčky, prací sodu nebo i tablety. Pro případ, že budete používat tablety, je myčka vybavená dávkovacím asistentem, který postupně tabletu do mytí dávkuje. Myčka vám prozradí, kdy jí chybí sůl a leštidlo. A také je zabezpečená systémem AquaStop proti přeplavení v případě poruchy.

Tento model, tedy Bosch SMI46KS01E je vybaven i pátou ostřikovací rovinou, čtěte samočistícím sítkem. Nutnost vyndávat filtr a čistit jej ručně je tedy opravdu minimalizovaná. Myčka je vybavena i výměníkem tepla, který minimalizuje energetickou náročnost provozu.