Multifunkční vestavěná parní trouba je hitem posledních několika let, od doby, co byly na běžný trh uvedeny první kusy. Jakožto parní trouba má všechny výhody plynoucí z přípravy pokrmů v páře, ale díky pravému horkovzduchu nabídne i klasické pečení dokřupava. Parní trouby dokáží obě umění přípravy pokrmů spojit dohromady a multifunkční vestavěná parní trouba AEG Mastery BCE455350M není výjimkou. Je i v této oblasti značka AEG symbolem dobrého poměry mezi cenou a výkonem? Pojďme se na ni podívat podrobněji.

Připravte si místo pro vestavbu

Vestavné spotřebiče jsou elegantní, tvoří optický celek s kuchyní a díky tomu, že jsou zabudovány do nábytku, je není třeba nijak ošetřovat zvenčí, s výjimkou čelních dvířek a ovládacího panelu. Pro vestavění tohoto modelu budete potřebovat otvor o následující velikosti (v x š x h): 59,4 cm × 59,5 cm × 56,7 cm.

Objem trouby je přitom 71 litrů. Jistě se vám bude i líbit, protože je vyvedena v nerezu a také v černé barvě. Povrch dvířek je upraven tak, aby na něm nezůstávaly otisky prstů. A díky tomu vám odpadne časté leštění, které možná teď musíte absolvovat u trouby bez této speciální povrchové úpravy.

Maximální teplota? Stačit musí 250 stupňů

Podobně jako ostatní pečicí trouby, i multifunkční vestavěná parní trouba AEG Mastery BCE455350M nabídne jen 250 stupňů coby maximální teplotu. Ale nutno dodat, že vyšší teplota ve většině domácností ani potřeba není. Navíc je v parních troubách doporučována při pečení nižší teplota, než jak se uvádí u klasických pečicích trub bez páry.

Díky tomuto maximu a díky nižším vyžadovaným teplotám pečení je trouba v energetické kategorii A+, maximální příkon dělá 3 500 W. Termostat samozřejmě zajišťuje udržování stálé teploty, a to i po vpuštění páry do vnitřního prostoru.

Navíc je tady kruhové topné těleso, a to přispívá k rovnoměrnému propečení pokrmů ve všech rozích trouby. Díky tomu si můžete dovolit dát do trouby i tři plechy najednou. Sami uživatelé uvádějí, že pečení více plechů naráz tu rozhodně není problémem, pokrmy jsou propečené vcelku rovnoměrně.

K čemu parní pečení?

Třeba proto, abyste měli skvěle nadýchané moučníky, aby kváskový chléb byl extra vláčný a abyste pečené maso měli šťavnaté a nevysušené. V tomto případě je v troubě k dispozici hned 8 druhů ohřevu, z nichž lze využít například kruhové topné těleso, gril, ventilátor nebo již zmíněný parní ohřev, zde nazvaný SteamBake. Takže už žádné kastrůlky s vodou do trouby, když pečeteze rohlíky nebo housky, kváskový chléb. V tomto případě lijete vodu přímo do přihrádky v troubě. A když je jí málo, trouba dá vědět.

Připravte se na dotykový displej

Multifunkční vestavěná parní trouba AEG Mastery BCE455350M má sice dva základní ovládací voliče, ale například funkce nebo časování se tu zadává na dotykovém displeji. Ten je digitálí a podle uživatelů dobře viditelný, takže vždy budete mít přehled o tom, jak jste na tom s vaším aktuálním pečením.

Bezpečnost především

I během grilování, které připraví pokrmy rychleji a hlavně s křupavou kůrkou, jsou dvířka od trouby chladná, nespálíte se o ně ani vy a ani vaše děti. Navíc je tu i zámek, resp. dětská pojistka. Nemusíte se ani obávat průběhu čištění, protože multifunkční vestavěná parní trouba AEG Mastery BCE455350M je vybavena katalytickým čištěním.

O co jde? Během katalýzy se nečistoty, tuk a zbytky jídla v troubě přemění na jemný popel, který vy pak jen snadno odstraníte navlhčeným hadříkem. Čištění sice neodpadá zcela, ale je velmi usnadněno, rozhodně není nutné používat chemické prostředky k uvolnění špíny. To velmi zvyšuje bezpečnost i komfort. Jde o vestavnou troubu, a tak nechybí ani aktivní ochlazovací systém.

Spousta funkcí, mrkněte na ně!

Multifunkční vestavěná parní trouba AEG Mastery BCE455350M nabídne mnoho funkcí v jednom balení. Výrobce udává následující: Parní pečení SteamBake, Samočištění, Časovač, Dětský zámek, Ventilátor, Světlo, Tlumené dovírání dvířek, Grilování, Automatické rozmrazování, Funkce tepla (sušení), Chlazení dveří, Horký vzduch, Úprava proti otiskům prstů, Horní a spodní ohřev.

Co s troubou ještě dostanete? Jde o zcela běžnou výbavu, jak je známe od většiny výrobců: součástí vybavení je 1 běžný rošt chromovaný, 1 smaltovaný plech na pečení koláčů a 1 smaltovaný hluboký odkapávací pekáč. K tomu přidejme teleskopické vysouvání plechu díky teleskopickému roštu, který vám dovolí vysunout plech z trouby, ale přitom jej stále nechat na roštu. Takže připravované potraviny snadno podlijete, aniž byste museli manipulovat s pekáčem nebo plechem. Dokoupit můžete speciální děrovaný plech „AirFry“, na kterém můžete zcela bez tuku připravovat hranolky a další bramborové nebo zeleninové dobroty.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou s multifunkční vestavěnou parní troubou AEG Mastery BCE455350M spokojeni zejména díky nižší výsledné spotřebě, rychlému nahřátí trouby na požadovanou teplotu, chválí si samozřejmě parní funkci a také teleskopický výsun roštu. Oceňují zasunovací ovládací voliče, které díky tomu nemusejí stále trčet do prostoru. Skvělé jsou různé typy ohřevu, které se někdy dají kombinovat.

Oceňují vestavěné minutky přímo v troubě, které odměří čas pečení nebo alespoň upozorní na uběhnutý čas. Zpracování trouby je podle uživatelů velmi kvalitní. Chválí si i katalytické čištění nebo tichost provozu. Dvířka trouby jsou podle nich opravdu studená i v době, kdy trouba peče na nejvyšší teplotu. Multifunkční vestavěnou parní troubou AEG Mastery BCE455350M označují za dobrý nákup za rozumné peníze, a to i přes fakt, že na trhu lze najít levnější varianty.