okud hledáte do domácnosti nebo do malé kanceláře multifunkční tiskárnu, která umí nejen tisknout, ale i kopírovat a skenovat, zastavte se i u tohoto modelu. Jen je nutné hned na začátku poznamenat, že multifunkční stolní laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a nemá wi-fi. Ale na druhou stranu podporuje připojení přes síťový port. A samozřejmě má USB konektor. Tiskne pouze černobíle.

Na multifunkční tiskárnu je stále ještě rozumné velikosti

Multifunkční stolní laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a má pořád ještě velikost, kterou můžeme považovat za rozumnou, přestože zvládá tři funkce v jedné, tedy tisk, skenování a kopírování. Velikostní parametry jsou následující (š x v x h): 406 mm x 359,6 mm x 253 mm. Tiskárna váží cirka 7,5 kg, což je dáno tím, že má pouze černý toner.

Je celkem rychlá

Multifunkční stolní černobílá laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a je schopná vytisknout první stránku během 8,3 sekundy. A pak jede rychlostí 20 stran za minutu, což jistě oceníte při tisku delších dokumentů. V případě tisku více dokumentů vás jistě bude zajímat i to, že její ekonomická náročnost na provoz je poměrně nízká. A to potěší všude, kde se tiskne ve větším množství.

Maximální pracovní zatížení tiskárny je 10 tisíc stran za měsíc. Doporučení je pak 2 000 stran za měsíc. S tém se do menší kanceláře bohatě vejdete. Umí i oboustranný tisk, ale pouze manuální, musíte tiskárně asistovat (nejprve vytiskne lichá strany, pak papíry vezmete a správně vložíte do zásobníku, tiskárna na ně pak natiskne strany sudé).

Tiskne dostatečně jemně

Rozlišní černobílého tisku je více než dobrých 1 200 x 1 200 dpi, což je dvojnásobek toho, co nabízejí běžné kompaktní stolní laseroví tiskárny. Jedině v případě skenování lze zajistit pouze rozlišení 600 x 600 dpi.

Zásobník na papíry pojme 150 listů a výstupní zásobník 100 listů. To jsou čísla dostatečně velká právě i pro menší kancelář. Multifunkční stolní černobílá laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a pojme i tvrdý papír, a to s hmotností maximálně 163 gramů na metr čtvereční, minimum je 60 g. Tisknout lze na formáty A4, A5; A5(LEF); B5 (JIS); Oficio; Obálka (DL, C5).

Velikánská paměť

Vzhledem k tomu, že multifunkční stolní černobílá laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a je tiskárnou se skenerem, má výrazně větší velikost standardní paměti, a to je 128 MB. A když už jsme nakousli skenování, pojďme se na jeho parametry podívat podrobněji.

Podavač ADF u tohoto modelu bohužel ještě není, musíte se spokojit jen s plastovým krytem, který slouží proti usedání prachu na tiskárně. Díky krytu se nebude tiskárna příliš zanášet prachem z okolního vzduchu.

Skenuje i barevně

Multifunkční stolní černobílá laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a je sice černobílou tiskárnou, ale stránku naskenuje samozřejmě i barevně. Skener je zde v provedení Fpatbed, a rozlišení má až 4 800 x 4 800 dpi.

Maximálně do něj lze vložit papír o velikosti 216 mm × 297 mm. Disponuje 256 odstíny šedé a 16 – bit. barevnou hloubkou. Výsledek skenování lze uložit do souborů PDF, JPG, TIFF, PNG, BMP

Kopírování jí jde také rychle

I rychlostkopírování dokáže být až 20 stran za minutu. První stránka vyjede do 8,9 sekundy. Maximální počet kopií, které lze udělat najednou, při jedné operaci, je 99. Zvětšení je možné od 25 % až do 400 %, jak jsme u menších kopírek již zvyklí.

Ovládání na displeji s 12 tlačítky

Pro ty, komu není sympatické ovládání pouze z počítače, je tu dobré zjištění v tom, že ovládat se dá i samotná tiskárna. To slouží k možnosti tisku například přímo z USB. Celkem je tu 12 tlačítek, jejichž nabídka se zobrazuje na dvouřádkovém LCD displeji.

Spotřeba energie je o něco vyšší než u jiných tiskáren, zejména režim spánku bere asi dvojnásobek toho, co jednoduché tiskárny bez skeneru a kopírky, ze 1,9 W. I ve stand by je spotřeba vyšší, cirka 38 W. Celkově jsou však náklady na pravidelný tisk poměrně nízké, což je základní přednost modelu HP LaseJet MFP 135a.  

Co je v balení?

Multifunkční stolní černobílá laserová tiskárna HP LaseJet MFP 135a dostala do základního balení startovací toner na cirka 500 stran, uživatelskou příručku, instalační příručku a ještě napájecí kabel. Nenajdete tu USB kabel k propojení s počítačem. Některé obchody k ní přidávají balík kancelářského papíru HP.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé hodnotí multifunkční stolní černobílou laserovou tiskárnu HP LaseJet MFP 135a jako spolehlivou a rychlou, která díky své multifunkčnosti zastane všechny úkoly, co na ni v běžné menší kanceláři nebo v moderní domácnosti čekají. Nemá bohužel wi-fi, což může být nepříjemnou komplikací, ale s tím vědomím se podle názorů uživatelů musí tato tiskárna kupovat. Rychlost tisku i kopírování odpovídá popisu výrobce.