Xiaomi mobilní telefony se těší nejen v České republice velké oblibě. A není se co divit. Nabídnou skvělý pměr mezi cenou a výkonem. Sice nejsou nejlevnějšími na trhu, ale za cenu do deseti tisíc můžete u Xiaomi mít nadupaný stroj, který je vybaven velkou operační pamětí a také rozsáhlou vnitřní pamětí. Skvělé parametry mívají i fotoaparáty. Podívejme se ale na jeden z telefonů nižší řady, který se vejde s cenou do částky okolo pěti tisíc. A přesto přinese vše, co běžný uživatel vyžaduje. Tedy relativně rychlou práci, dost místa pro data a celkem slušný fotoaparát.

Začněme focením

Spousta lidí oceňuje neustálou přítomnost foťáku ve své kapse, a tak si mobil vybírá nejen podle ceny, ale i podle fotoaparátu. Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB nabídne čtyřnásobný fotoaparát, který dokáže poskládat prostorovou fotku, vyfotit kvalitní širokoúhlé záběry nebo skvělá panoramata. K tomu přidejte aplikaci, která umí fotky ve výsledku dopočítat tak, aby vypadaly co nejpřirozeněji.

Hlavní snímač má kapacitu 48 MPx, k tomu přidejte velmi dobrou světelnost na úrovni f/1,8. Další tři fotoaparáty na tom samozřejmě už tak dobře nejsou, jen ale dodejme, že slouží jako podpůrné, pro dokreslení. Druhým největším snímačem je širokoúhlý, s kapacitou 8 MPx a světelností f/2,2. Slouží pro focení panoramat.

Další dva pro dokreslení pozadí a pro 3D efekt focení mají kapacitu 2 MPx, světelnost jen velmi průměrných f/2,4. Nejbližší předměty mohou být dokonce jen ve 2 cm vzdálenosti od foťáku. Makro fotky budou neodolatelné, což uživatelé tohoto modelu také potvrzují.

ještě se podívejme na přední selfie kameru. Ta má kapacitu velmi pěkných 13 MPx, ale světelnost pouze f/2,4. Pro focení selfie nebo pro video hovory si zkrátka budete muset najít světlejší místa. Na druhou stranu, světlu tu dost pomůže právě i displej.

Žádný drobeček

Jako všechny ostatní Xiaomi telefony, ani Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB není žádným drobečkem. Váží 190 g, takže v kapse už se celkem pronese, bude to chtít džíny s docela pevným pasem. Ani rozměrové to není žádný trpaslík. Chce nabídnout 6,3 palce displeje, a tak rozměry musejí být následovné (v x š x h): 161 mm x 75 mm x 8,6 mm.

Barevných provedení je několik, a tak si můžete telefon vybrat podle toho, jaká barva k vám nejlépe ladí. Nezapomeňte ale na ochranné sklo, protože displeje Xiaomi telefonů rády praskají i při menších nárazech na tvrdší podklady. Možná se tomu podařilo předejít s krycím sklem Corning Gorilla Glass 5, ale to se teprve ukáže s vyššími počty uživatelů a jejich reakcí.

Klouže, ale také odpuzuje vodu

Tělo telefonu v rukou bude dost klouzat. Sice Xiaomi od kovových modelů v tomto případě upustilo, zpracování je v plastu, což by nebylo tolik klouzavé provedení, jenže i vzadu najdete ono ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5. Takže klouzavé pro lidi se sušší pokožkou na rukou, a ještě k tomu lapač otisků prstů. Snadným řešením je obal.

Povrchová úprava je vyřešena tak, aby odpuzovala vodu. To ale neznamená, že byste se mohli s telefonem vykoupat, nebo že by vám mohl beztrestně spadnout do bazénu. Může zmoknout nebo jej můžete mít v kapse, kterou se bude vypařovat výš pot při sportování. Ale to je v podstatě vše.

I na displeji záleží

Že jde v případě modelu Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB o dotykový kapacitní displej, to ani není potřeba psát. Důležitější je informace, že stále ještě se jedná o IPS displej, tedy LCD. Stará dobrá technologie, která sice nedokáže zprostředkovat dokonale jemné zobrazení (v porovnání s AMOLED displeji) a která „žere“ hodně energie (v porovnání s AMOLED displeji), ale ve výsledku dá také velmi dobrý optický zážitek v podobě FULL HD+ zobrazení s rozlišením 2340 px x 1080 px na úhlopříčce 6,3 palce.

Jemnost displeje je tedy velmi slušných 409 PPI (v porovnání s cenou mobilu), maximální obnovovací frekvence displeje je přitom 60 Hz. Krásný design telefonu i displeje dosáhlo Xiaomi se zaobleným sklem Corning Gorilla Glass 5 vpředu i vzadu, jak už jsme zmínili. Dodejme ještě, že jde o IPS Dotdrop Display.

Model Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB nabízí přirozené barvy a také široké pozorovací úhly. Nastavení zobrazení je tu několik, jak už jsme u MIUI software zvyklí. Komu nevyhovují telefony s velkým výřezem v displeji, může zkusit tento – tvar výřezu je jen kapka, takže zabere minimum z celkové plochy displeje, resp. z horní notifikační lišty.

USB-C a k tomu nabíječka s 18 W

Kapacita baterie 4 000 W není z největších, ale pro provoz telefonu vydrží na cirka dva dny, tedy bavíme-li se o provozu běžného uživatele. Nabíjení probíhá pomocí USB-C kabelu, baterie je připravena dokonce i na velmi rychlé nabíjení s 18 W.

NFC? Ano!

U telefonů od Xiaomi je nutné se dívat na parametr NFC velmi pečlivě. Výrobce pouští do světa mobily s ním i bez něj. Takže pokud jste si již zvykli na platby telefonem a nehodláte přejít na platby hodinkami nebo náramkem, pokud jste si zvykli i na jiné vymoženosti NFC připojení, ověřujte, zda model dodávaný daným obchodníkem má i NFC. Většina Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB jím vybavena je.

Výkon nepatří k nejhorším, ale ani neuchvátí

Pryč jsou doby, kdy parametry výkonu na úrovni 4GB RAM a 64GB ROM, byly vymožeností. Vzhledem ke stále se zvyšující náročnosti her, připojení, kvality sledovaných videí nebo náročnosti dalších uživatelských aplikací, je dnes zapotřebí se posouvat k RAM na úrovni 6 GB a více.

Nicméně, pro průměrného uživatele mobilu jako prostředníka spojení se světem, je mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB modelem s dostatečným výkonem. Dodejme, že v útrobách skrývá procesor s osmi jádry a s rychlostí 2 GHz, konkrétně Qualcomm Snapdragon 665. Grafickým akcelerátorem tu je Adreno 610.

Když to shrneme, pro běžné použití, brouzdání na internetu nebo hraní běžných her bude výkon více než dostatečný, a to i při mnoha simultánně spuštěných aplikacích. Extrémně náročné hry ale nechte jinému zařízení.

V paměti je místa pro několik filmů, s možností velkého rozšíření

Co se paměti týká, ani 64 GB volného místa (respektive mínus operační systém, takže cca 50 GB volného místa) nepatří k nejhorším. Vložit sem můžete ještě i paměťovou kartu micro SD s kapacitou až 256 GB. A to už je slušná knihovna s médii.

MIUI – milované i kritizované

Operační systém je samozřejmě Android (zde 9.0 Pie), ale nikoliv v čisté podobě. Nasazena je na něm typická Xiaomi nástavba v podobě MIUI, se kterou jsou uživatelé dlouhodobě spokojení, ale nejdou se i její velcí kritikové. Propojení s Google Mobile Services tu nechybí, Xiaomi zatím ještě do nemilosti Googlu neupadlo.

Nepočítejte s notifikační diodou nebo se čtečkou otisků na přední straně

Mnoho uživatelů mobilů je zvyklých na notifikační diodu, tedy světelné oznámení, že se v telefonu něco událo. Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB ji ale nemá, takže je nutné se s tím smířit. Ovšem v době chytrých náramků a hodinek to jistě nebude až tak velký problém.

Čtečka otisků je umístěna na zadní straně telefonu. Zda je to vyhovující místo nebo ne, to si musí ujasnit každý z uživatelů. Někdo preferuje čtečku vepředu na displeji nebo pod ním, jiný spíše vzadu. Jde spíše o způsob používání mobilu. V autě na palubní desce jej neodemknete (leda skenem obličeje, což je celkem riskantní metoda). V rukou je pohodlnější odemykání pro změnu vzadu.

Komunikace s okolím

Spousta navigací, jinak se to ani popsat nedá. Model spolupracuje totiž jak s GPS, tak s Glonass, BeiDou, Galileo. K tomu připočítejte propojení s okolím pomocí NFC, Bluetooth 4.2, dále senzory: G-senzor, Senzor přiblížení, Senzor okolního světla, Digitální kompas, Gyroskopický senzor a čtečka obličeje. Nechybí ani tolik oblíbená Innfraport, se kterým si z telefonu uděláte třeba i dálkový ovladač na televizi.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé jsou s mobilním telefonem Xiaomi Redmi Note 8T 4GB/64GB nadmíru spokojeni, zejména pro jeho cenu a dostatečný výkon pro průměrného spotřebitele. Nevyhovuje jim spíše velikost telefonu, jeho vysoká hmotnost a ne zrovna nejdelší výdrž baterie.

Často také poznamenávají, že pokud chtějí k telefonu připojit chytrou nositelnost, musejí projít velkou část nastavení v aplikacích a v baterii, protože MIUI má nastavenu spotřebu energie v telefonu tak, aby se všechny aplikace běžící na pozadí vypínaly. Tím dochází k odpojování hodinek, náramků nebo třeba hlasových asistentů, což je velmi otravné.

Uživatelé pro změnu oceňují rychlé nabíjení, kvalitní fotky, které s telefonem pořídí, také USB-C konektor, technologii NFC a celkem dobré zobrazení displeje s úhlopříčkou 6,3 palce. Výřez displeje nezakrývá notifikace. Bluetooth připojení na BLE, tedy novější nízkoenergetický standard.