Výběr mobilu, pokud chceme smartphone, není nikdy snadný. Nabídka je nepřeberná, schopnosti telefonů a jejich úrovně také, velmi se liší i ceny. Mobily značky Xiaomi jsou u nás známé již několik let a těší se velké popularitě. Zejména díky tomu, že Xiaomi dokáže nabídnout jeden z nejlepších poměrů mezi cenou a kvalitou, jsou jejich telefony na nejvyšších příčkách v prodávanosti na našem trhu. Pojďme se nyní podívat na jeden z nejnovějších, na střední třídu Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB.

Vzhled srovnatelný s konkurencí

Kdo by si myslel, že výrazně levné telefony od Xiaomi budou vypadat jako plastové hrůzy, které budí dojem, že se co chvíli rozpadnou, je na omylu. Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB vypadá na první pohled jako jakýkoliv jiný telefon střední třídy. Dokonce patří i k tenkým zařízením, posuďte sami podle jeho velikostních parametrů:

Rozměry jsou (v x š x h): 159,2 mm x 75,2 mm x 8,1 mm. Hmotnost je 186 g. Jde o hmotnost, která mezi mobilními telefony těchto rozměrů patří k vyšší. O to lepší pocit však uživatel má, když takový telefon drží v ruce. Rozhodně totiž nebudí dojem chatrnosti, právě naopak.

Zejména černé provedení je až luxusní. Barevná provedení už tak zajímavá nejsou. K dojmu luxusnosti přidají svůj díly i velmi tenké rámečky. Čtečka otisků prstů je vzadu, což je v poslední době oblíbené umístění. Ale velmi nepraktické, pokud máte mobil ve stojánku, na stole, prostě když jej zrovna nedržíte v ruce. V tomto případě se doporučuje i nastavení odemykání telefonu obličejem, což je tady možné. A vzhledem k tomu, že telefon nemá NFC, takže do něj nemá smysl dávat platební kartu, tak odemykání obličejem ničemu nevadí, přestože jde o méně bezpečné zabezpečení telefonu.

Ochrana s P2i

Zajímavým opatřením je ochrana pomocí P2i technologie, kdy se vytvoří tzv. dodatečná vrstva dlouhověkosti Vašeho telefonu. O co jde? O nic menšího než zajímavou nano vrstvu. Jde o proces impulzní plazmové depozice, která vytváří pevnou nano vrstvu. No a tím ochráníte telefon před vlhkostí, každodenním postříkáním a politím.

Jak fotí?

Vzhled telefonu hodně dotvářejí i fotoaparáty. Fotoaparáty jsou u Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB vzadu dva, aby bylo snazší vykouzlit dojem hloubky. Zadní fotoaparáty mají rozlišení 48 MPx a 5 MPx. Světelnost je průměrných f/1,8. Ani přední fotoaparát není z nejhorších, zde je rozlišení 13 MPx, ale horší světelnost, jen f/2,2. Podle uživatelů jsou fotky hluboké, rozlišení, dostatečně prosvětlené.

Jenže pozor, skutečné rozlišení zadního fotoaparátu je jen 12 MPx. ale po softv´warových úpravách se fotka v telefonu přemění na 48 MPx. Trošku šméčko na lidi, ale co už. Důležité je, že foťák umí i podle postřehů zkušenějších fotografů dobře pracovat se světlem a prostředím. Na druhou stranu, zázraky od fotek nečekejte. Zrcadlovka bude vždycky fotit lépe, nicméně kompaktní fotoaparát můžete tímhle kouskem směle nahradit.

Chválí si i efekty videa nebo fotek. To lze samozřejmě doplnit i staženými aplikacemi. Jistě potěší ostření detekcí fázového posuvu a rozlišení videa až po 1 080 p v rychlosti 60 snímků za vteřinu. Zaostřit na konkrétní objekt můžete dotykem na displej, což velmi šetří čas během focení.

Výkon je jasný již z názvu

Z názvu Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB je jasné, že RAM nabídne prostor 4 GB a že na úložišti se najde 64 GB místa pro operační systém a pak pro vaše data. Úložiště lze rozšířit o dalších 256 GB pomocí paměťové karty Micro SD.

Ale nutno dodat, že procesor není z nejnovějších. Jde o Qualcomm Snapdragon 660, který spatřil světlo světa již před lety. A tak se ukazuje, proč je Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB jedním z nejlevnějších telefonů při podobných parametrech RAM a ROM. Velkou zásluhu na ceně má ale také politika firmy, která chce díky nízkým cenám získat největší část trhu.

Ale rozhodně nezoufejte, o výkon se stará osm jader, s maximální frekvencí 2,2 GHz, což není vůbec k zahození. Pro běžné použití jde o dostačující výbavu. A když budete chtít hrát velmi náročné hry, spíše se spolehnete na hrací notebook či stolní počítač. Grafiku tady zajišťuje Adreno 512, což na náročné hry samozřejmě nestačí.

Výdrž a nabíjení je lepší průměr

Rychlé nabíjení je dnes už standardem, a také v telefonu Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB tuto možnost máte, samozřejmě díky USB-C. Kapacita baterie je nadprůměrná, celkem 4 000 mAh. To je více než u většiny mobilů střední třídy. Výdrž se díky tomu šplhá až na tři dny běžného používání, při plné zátěži téměř dva dny. A to rozhodně není málo. Na bezdrátové dobíjení samozřejmě také musíte zapomenout.

Displej patří také ke střední třídě

V případě telefonu Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB se výrobce držel požadavků trhu na užší telefony. Poměr stran displeje je tady 19,5 : 9. Jemnost rozlišení se dostala na 409 PPI, a to díky rozlišení 2 340 px x 1 080 px.

Zobrazení je proto dostatečně jemné, ale samozřejmě ne tolik jako u prémiových modelů. Zaujme jistě i kapkový výřez, který umožňuje rozšíření displeje velmi vysoko, ale zároveň z horní lišty nesebere potřebný prostor pro notifikace.

Povrch displeje je samozřejmě chráněn tvrzeným sklem, a tím je v tomto případě Gorilla Glass 5. To je série poslední doby, takže také příjemné překvapení, že na telefonu v této cenové hladině najdeme Gorillu Glass 5. Dražší telefony jiných značek tuto sérii ještě nemají.

Konektivita ale nejde s dobou

Telefon Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB je dobrou volbou pro ty, kdo chtějí nechat platební kartu mimo telefon, tedy nechtěkí využívat platbu telefonem místo kartou. NFC tu totiž není, jak už jmsme zmínili. Ale nejen platební karty, i rychlý přenos informací, souborů bezdrátově je díky NFC mnohem snazší. Jenže tady si ho rozhodně neužijete.

Ostatní konektivita je dostatečná, je tu USB-C kabel, Bluetooth, GLONASS, A-GPS, Beidou. Samozřejmě Wi-Fi a LTE. Také je tu kombinovaný 3,5 mm audiojack pro sluchátka. Slot na paměťovou kartu je hybridní, jak jsme zvyklí u většiny modelů střední třídy.

Nechybí ani magnetický kompas, pohybový senzor, gyroskop, světelný senzor, proximity senzor (senzor přiblížení). A Xiaomi modely jsou známé i svými infraporty, díky kterým můžete jedním mobilem ovládat všechna zařízení, která jsou v domácnosti na dálkové ovládání, zejména třeba televizi.

Operační systém s nástavbou

Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB má samozřejmě operační systém Android, zde ve verzi Android 9 Pie, přičemž jsou přislíbeny aktualizace na vyšší verze. Ale nechybí ani klasická nástavba od Xiaomi, kterou je MIUI, zde ve verzi 10. Komu bude vadit příliš infantilní prostředí této nástavby, může samozřejmě stáhnout jiný launcher, to je to nejmenší.

Co na něj uživatelé?

Uživatelé si chválí zejména skvělý poměr ceny a výkonu. Za málo peněz prostě dostanete spoustu muziky. Jde o telefon v ceně okolo pěti tisíc korun, a za tuto cenu se od jiných značek takového vybavení telefonu prostě nedočkáte.

Na druhou stranu samozřejmě nejde o vyloženě skvělý telefon na vynikající úrovni, to rozhodně ne. Střední třída s prvky vybavení vyšší střední třídy. Velkým zklamáním je fotoaparát s menším rozlišením, než je uváděné (dohání to software). Chybí NFC, což je dnes také už celkem problém.

Ale pro změnu rychlé nabíjení a velká baterie dělají z telefonu Xiaomi Redmi Note 7 4GB/64GB praktického pomocníka. Uživatelé jsou spokojení s jemným displejem, s malým výřezem na foťák a také s rozměry displeje. Minimální rámečky dělají telefon na pohled ještě luxusnějším modelem, než ve skutečnosti je. Černý model působí velmi dobrým dojmem, barevné modely obecně vždy vypadají levněji.

Rychlost práce je u tohoto modelu dostatečná pro běžné používání. Ale pro fajnšmekry a geeky samozřejmě není. Stále je nutné pamatovat na to, že vlajkové lodi Xiaomi jsou úplně jiné.