Velmi oblíbeným modelem od značky Samsung je mobilní telefon Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM. Jde o přístroj s pokročilejšími funkcemi a také se super AMOLED displejem, který jej na první pohled povyšuje do vyšší střední třídy i přes to, že cena je nastavena relativně nízko. A to u Samsungu není zvykem. Pojďme se tedy podívat, kde výrobce ubral, když tolik rozdával na displeji a také na designu. Displej je totiž bezrámečkový, což jen dodává na síle celkového dojmu.

Konstrukce nikoliv malá

Řada A je konstrukčně poměrně podobná základním vzhledem, nikoliv však velikostí. Takže zatím co telefon s názvem A40 je relativně malý telefon, A50 už nabízí modely s mnohem větší velikostí. Společná mají záda z 3D skla, což ale ve výsledku dělá dojem levného plastového modelu. U nás se 3D sklo mezi uživateli telefonů moc „nechytlo“.

Velikostní parametry jsou následující. Nikoliv malé rozměry (v x š x h): 158.5 mm x 74.7 mm x 7.7 mm. A ani nízká hmotnost tomuto modelu nehrozí, váží totiž skoro 190 g. To na mobil rozhodně není málo, v kapse ho budete cítit již poměrně výrazně. Na výběr je několik barevných variant.

Zvýšenou odolnost proti vodě a prachu nečekejte. Škoda. Vidíme, kde výrobce ubral. Zachoval ale tři políčka v šuplíčku na karty, tedy jsou dvě pole pro SIM kartu a jedno pro SD kartu. Notifikační dioda také chybí, Samsung ji v poslední době příliš nedává. Asi spoléhá na to, že většina lidí si stejně koupí chytrý náramek nebo hodinky, které obstarají notifikace místo diody.

Téměř kouzelný displej

Mobilní telefon Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM má hlavní lákadlo, a tím je displej. Jde o super AMOLED záležitost s rozlišením 2 340 x 1 080 bodů, což dělá výslednou jemnost 409 PPI. A tady je další problém. Tedy ne problém, ale to, na čem výrobce ubral, aby hodil telefon do nižší cenové skupiny. Rozlišení totiž není nic moc, odpovídá obyčejnějšímu IPS displeji, jen černá tu samozřejmě bude černější, protože AMOLED displeje prostě vypnou ty pixely, kde má být černo.

Poměr displeje k povrchu těla je 84 %, takže jde o opravdu velkou obrazovku, její úhlopříčka je totiž 6,4 palce, konkrétně je rozměr displeje 68 mm x 148 mm. A na tohle zobrazení už se vejde poměrně dost her určených pro mobily. Je tu i malinký kapkový výřez pro fotoaparát, ale bere opravdu jen minimum místa, notifikace zůstanou v podstatě nedotčeny.

Na displeji to celkem zachraňuje čtečka otisků prstů, která je integrovaná přímo do něj. Infinity-U displej, což je jeho oficiální název, využívá snímač otisků integrovaný přímo v obrazovce, který máte vždy na dosah. Ať je telefon v držáku nebo na stole, nebo v kabelce, v kapse, vždycky na čtečku otisků prstů dosáhnete, a tak nebudete muset řešit dodatečné způsoby odemykání. To je skvělá zpráva pro bezpečnost mobilu hlavně pro NFC platby.

Jenže, jak se ukazuje ze zkušeností uživatelů, čtečka není ještě zcela spolehlivá. Občas nedokáže otisk napoprvé rozpoznat, navíc je potřeba na ni i více přitlačit, což mnoha lidem vůbec nemusí být příjemné.

Výkon nezaujme, paměť ano

Mobilní telefon Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM je telefonem nižší střední třídy, takže nemůžeme očekávat velký výkon. RAM je sice ve velikosti 4 GB, ale procesor, složený z osmi jader, je ve verzi Samsung Exynos 9610. Má sice frekvenci 2,3 GMHz, což je poměrně dobrý výkon, ale rozhodně nepatří k nejlepším.

Akcelerace grafiky byla zvolena Mali T720 MP3. Ale paměť za vaši pozornost jistě stojí. Ta vnitřní je totiž 128 GB, což znamená spoustu místa bez dodatečných nákladů na paměťovou kartu. A komu nebude stačit, může dodat micro SD paměťovou kartu až do velikosti 512 GB. To už je dost místa i pro filmového závisláka pro sledování filmů na cestách.

Samsung láká na fotoaparáty

Značka Samsung většinou dodává svým modelům velmi dobré fotoaparáty, respektive o třídu kvality výš než jiné značky u podobných modelů s podobnou výbavou. To se ukazuje i u modelu Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM, který je vybaven celkem čtyřmi čočkami s parametry 25Mpx AF (F1.7) + 5Mpx FF (F2.2) + 8Mpx FF (F2.2) vzadu, přední foťák nabídne specializovanou selfie kameru 25Mpx FF (F2.0) – samozřejmě i s doprovodným software. Mezi zadními čičkami nechybí širokoúhlý objektiv.

Stabilizace je tu samozřejmě jen elektronická, ale software fotoaparátu umí vylepšit spoustu detailů na fotkách, samozřejmě včetně světla. Ale zadní kamera se světelností f/1,7 dodá fotkám dost světla i v horších světelných podmínkách, tato světelnost už je dobře použitelná téměř všude.

Optimalizace scény má dokonce dvacet režimů. Telefon pozná, zda fotíte lidi, zvířata, krajinu, kde je souš nebo kde je naopak voda. I podle toho hned nastaví software tak, aby se fotka doladila do maximální možné dokonalosti. A k tomu detekce vad. Ta vás totiž upozorní, když někdo mrknul nebo když je snímek rozmazaný. V telefonu je hned k dispozici dnes tak oblíbená aplikace přeměny selfie na emoji, možná také oceníte.

Baterie je nadprůměrná, přece jen se jedná o velký telefon

Velký telefon potřebuje více energie. A tak je tady baterie s kapacitou 4 000 mAh. USB-C konaktor pro rychlé nabíjení, jenže adaptér dostanete s tímhle telefonem v balení pouze na 15 W. Jde o Li-Pol baterii. Na polovinu kapacity se nabije asi za 45 minut. Úplné nabití je hotové během hodiny. Na bezdrátové nabíjení musíte zapomenout.

A co se výdrže týká, dostanete se na víc než na jeden a půl dne, pokud budete telefon používat průměrně. To znamená nějaký ten hovor, spousta chatu a pár hodin na internetu, k tomu trocha hraní. Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM však umí i úsporný a super úsporný režim, se kterým vydržíte i několik dní. Jen jsou omezeny všechny online a Bluetooth funkce, dostanete se na úroveň klasického mobilu, jen volání a SMS. Náročné používání zajistí výdrž jen na několik hodin.

Operační systém je na devítce

V současnosti se prodávají výkonnější telefony s operačním systémem Android 9.0 Pie. Ani Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM není výjimkou. A samozřejmě si sem výrobce dodal svou klasickou naástavbu, kterou je Samsung One UI.

Vše tu lze přizpůsobit ke svému obrazu a systémové aplikace jsou v podobném designu, ale pro neznalé působí tato nástavba dost nelogicky. Jde o to si zvyknout a pochopit hlavní myšlenku Samsung One UI, nebo stáhnout úplně jiný launcher.

Připojí se ke všemu

Konektivita modelu Samsung Galaxy A50 A505F 4GB/128GB Dual SIM je široká, nechybí několik pásem LTE, také GPRS, UMTS, EDGE, to už je klasika. Samozřejmě Wi-Fi, Bluetooth ve verzi 5, USB-c, 3,5 mm kombinovaný audio jack na sluchátka, dále NFC, FM přijímač pro vysílání rádia, k němu se výrobci zase postupně vracejí. Chybí jen infraport, který však u Samsung telefonů nebývá zvykem.

Pak tu najdeme samozřejmě propojení s okolím telefonu pomocí družic a senzorů. Těmi jsou kompas, gyroskop, světelný senzor, senzor přiblížení, akcelerometr,GPS, GLONASS, A-GPS, Galileo, Beidou. Takže se rozhodně neztratíte, ať budete kdekoliv.

A co na něj uživatelé?

Lidé, kteří si telefon koupili, si většinou chválí jeho design, často však jen ten na přední straně. Zadní totiž vypadá dost levně, navíc se rychle zapatlá. Pochválena bývají velmi často kvalitní fotoaparáty, někomu vyhovuje program pro zkrášlování v selfie kameře, jiný se na něj zlobí. Ale špatně se Samsung popral se slow motin, podle uživatelů je na docela špatné úrovni.

Chváleno je často i rychlonabíjení, výdrž baterie a tři políčka pro karty (dvě SIM a jednu paměťovou). Výkonově telefon naprosto stačí běžným uživatelům. A hráči se zaměří na jiné modely. Mnoho uživatelů si pochvaluje nadstavbu One UI.

Čtečku otisků na displeji uživatelé příliš nechválí, ještě nedosáhla technologické dokonalosti. Nedokáže totiž otisk vždy rozpoznat, navíc je potřeba na ní více přitlačit, a to pro displej nijak dobré není. Telefon není ani voděodolný, natož vodotěsný. Takže v dešti jej moc nevytahujte. To vadí mnoha lidem, kteří tráví spoustu času venku, s tímhle telefonem je to trochu problém.

Reproduktory se na telefonu také moc nevydařily, ale tímto nedostatkem trpí většina kousků ve střední a nižší třídě. Někteří uživatelé by uvítali nižší jas displeje v nejnižší možné svítivosti, ve tmavším prostředí totiž prý hodně oslňuje. Telefon se snadno poškrábe, ale na druhou stranu se stačí dotknout displeje, aby bylo vidět, co nového se v telefonu událo. Není nutné jej odemykat pro zobrazení notifikací. Některým uživatelkám přijde telefon příliš velký, nesedne do ruky a už vůbec ne do kapsy.