V současnosti neprodávanější kousek od Samsungu, to je Samsung Galaxy A40 Dual SIM. Nabízí totiž kombinaci zajímavé ceny za poměrně slušný výkon, přitom je v něm i NFC. Samozřejmě jsou parametry, se kterými fajnšmekry nezaujme. Ale pro poměrně velkou skupinu běžných uživatelů může jít o velmi vyhovující kousek. Podívejme se na mobilní telefon Samsung Galaxy A40 Dual SIM podrobněji.

Začněme jak jinak než konstrukcí

Design, který nabídne mobilní telefon Samsung Galaxy A40 Dual SIM, rozhodně není k zahození. Jedná se totiž o příjemně minimalistickou záležitost. Žádné řvavé prvky, minimální rámečky, kapkový výřez displeje, celkem malý přístroj (v porovnání třeba s hráčskými telefony). Zaujme jistě zadní část z 3D skla. Ta se postará o pohodlné ovládání, respektive držení telefonu.

Ale pozor, podle názorů některých uživatelů vypadá konstrukce velmi levně, až nepatřičně levně, vzhledem k ceně telefonu. Je to tedy spíše o vkusu, zda preferujete plastové řešení nebo nikoliv. Chybí notifikační dioda, takže na nové události upozorní náramek nebo hodinky, pokud je budete s telefonem používat, jinak pouze pohled na displej. Ten však není always – on, takže jej musíte nejprve probudit, aby vám něco ukázal…

Velikostní parametry jsou následující: rozměry (v x š x h): 14,4 cm x 6,9 cm x 0,8 cm. A hmotnost je velmi příjemných 140 g, což znamená, že ani v kapse nebude telefon jinak extrémně tížit. V kabelce nebo v ledvince se dokonce zcela ztratí.

Ovládací tlačítka zůstala na klasických místech, tedy na pravé straně. A čtečka otisků prstů je opět vzadu, což s sebou nese potíže při odemykání telefonu položeného na stole, ve stojánku nebo připevněného v držáku v autě na palubní desce. Řešením může být odemykání chytrými hodinkami či náramkem nebo přímo autem (Smart Lock důvěryhodným zařízením), případně odemykání obličejem, což ale není příliš spolehlivý způsob zabezpečení – zejména když chcete mít v telefonu spárovanou svou platební kartu a používat jej k placení právě místo platební karty.

Displej menší, ale jasný, hlavně AMOLED

Dnes se prosazují poměrně velké displeje, i sám Samsung prodává telefon, kde si můžete displej rozložit na ještě větší, v podstatě na úroveň tabletu. Mobilní telefon Samsung Galaxy A40 Dual SIM však nabídne jednu z menších obrazovek. Poměr displeje k celkovému povrchu je však krásných 85,5 %!

Úhlopříčka displeje je 5,9 palců, jde o Super AMOLED Infinity-U displej. A jak tvrdí výrobce, jeho hlavní výhodou je schopnost zobrazit veškerý obsah realisticky a v perfektně zářivé barevnosti. Rozlišení displeje je také vynikající, a to s jemností 439 PPI. Při téhle jemnosti budete se zobrazováním i nejmenších detailů absolutně spokojení. Kapacita samotná je 2 340 px x 1 080 px. 

Výkon na dnešní dobu průměrný

Ještě nedávno by 4 GB RAM a 64 GB kapacity vnitřního úložiště, k tomu procesor s frekvencí 1,8 GHz byly hitem. Dnes už jde spíše o průměr, v případě frekvence procesoru spíše o nižší průměr. Mobilní telefon Samsung Galaxy A40 Dual SIM prostě není z nejrychlejších. Procesor zde byl použit Samsung Exynos 7904 a osmi jádry, která jsou však původně navržena pouze pro šetrný, ale pomalejší provoz.

Grafickým akcelerátorem tu je Mali G71 MP2. Škoda nízké frekvence procesoru – ale zde se ukazuje, proč telefon s AMOLED displejem a (jak si ještě ukážeme) zajímavým fotoaparátem stojí jen okolo pěti tisíc korun.

Ještě se podívejme na možnosti rozšíření vnitřního úložiště. Můžete jej totiž zvětšit až o půl tera, konkrétně o 512 GB velkou paměťovou kartu micro SD.

A co výdrž telefonu na jedno nabití?

S bateriemu v telefonech se má zacházet tak, že je dobíjíme za provozu, nenecháváme je vybít zcela a nenecháme je ani nabít do 100 %. A tak ale uveďme, že celková kapacita baterie je celkem slučných 3 100 mAh, takže na jedno nabití vydrží dva dny běžného provozu nebo jeden den při vyšší zátěži.

Nabíjení může být rychlé, v balení je totiž adaptér s podporou rychlého nabíjení. Ale zase pozor, to jsou slova výrobce. Ve skutečnosti lze nabíjet maximálně při maximálním výkonu drátového nabíjení ve výši 15 W. A to k nejvyšším na trhu rozhodně nepatří. Cena telefonu samozřejmě také ne. Bezdrátové nabíjení zde podporováno není.

Tady ještě ale jedno velké pozor. Jak vidno z již zveřejněných reakcí uživatelů na tento telefon, koncovka nabíjecího kabelu neodpovídá mezinárodním standardům pro USB-C, je totiž širší. A to je problém, protože musíte stále vozit originální nabíjecí kabel s sebou. Ten od kolegy nebo kolegyně s jinou značkou telefonu totiž nepomůže!

Zaměřeno na fotoaparát, s ním na selfie

Samsung poměrně dlouhodobě cílí na kvalitní fotky z fotoaparátů ve svých mobilech. možnosti jsou vlivem konstrukce telefonu samozřejmě velmi omezené, ale i z toho mála se právě Samsungům daří vytáhnout maximum možného. mnoho lidí se proto pro Samsung telefon rozhodují právě kvůli fotoaparátu a aplikacím s focením spojeným.

Zde jsou čočky celkem tři, dvě vzadu a jedna samozřejmě vepředu. Horná čočka umístěna na zadní straně těla telefonu je určena pro ultra širokoúhlé záběry, zvládne pojmout 123 stupňů z prostředí, které je před vámi. Kapacita je ne zrovna dobrých 5 Mpx, světelnost f/2,2, ale dodejme, že jde o čočku určenou spíše k doplnění kompozice.

Níže umístěná čočka má skvělou světelnost f/1,7 a kapacitu 16 Mpx, což pro vynikající fotky zcela dostačuje. Zvládne záběr v 78 stupních. No a přední kamera má kapacitu 24 Mpx, světelnost horší, pouze f/2,0. Ostření je detekcí fázového posuvu (PDAF), dále automatické ostření. Kapacita ale ukazuje, že selfie je důležitá část portfolia dovedností tohoto přístroje.

Samsung si pohrál se software, kdy telefon umí nastavit detekci fotografované scény, jde o tzv. inteligentní rozeznávání fotografované scény, na základě čehož telefon přizpůsobí nastavení fotoaparátu. Při selfie možná oceníte sofistikovaný režim Smart Beauty. Ten se soustředí právě na ostření vzdálenosti délky lidské ruky.

Konektivita potěší

Běžná konektivita, kterou nabízí mobilní telefon Samsung Galaxy A40 Dual SIM, je na dobré úrovni, v podstatě splňuje standardy pro telefony této cenové kategorie, navíc je tu NFC, což je velmi potěšující.

Jednak můžete do telefonu nejen dvě SIM karty, ale ještě i paměťovou kartu. Nejde o hybridní slot, v šuplíčku jsou prostě tři místa. nechybí 3,5 mm kombinovaný audio jack pro sluchátka, USB-C konektor, LTE, HSPA, EDGE, WiFi, dále Bluetooth ve verzi 5.0, detekce polohy GPS, GLONASS, A-GPS, Galileo, Beidou.

Ze senzorů tu najdeme digitální kompas (magnetický senzor), pohybové senzory (akcelerometr, G-senzor), gyroskop, světelný senzor pro úpravu jasu displeje, senzor přiblížení (tzv. proximity). LTE je v plnější verzi.

Operační systém doplňuje nástavba

I Samsung je výrobcem, který se nespokojí s čistým Androidem, a tak do telefonů přidává své nástavby. Zde je operační systém Android 9.0 Pie a k němu nástavba Samsung One UI. Někomu maximálně vyhovuje, jiní dají přednost čistému Androidu. Alespoň jiný launcher se dá aplikovat vždycky. Pro lidi, co neznají Samsung nástavbu One UI, je totiž menu ve výsledku poměrně nelogické.

A co na něj uživatelé?

Jak se dalo čekat, uživatelé si chválí zejména fotografie, které se dají s mobilem Samsung Galaxy A40 Dual SIM pořídit. Dále si majitelé tohoto telefonu chválí probuzení poklepáním na displej a zejména displej samotný, který je s běžnými IPS LCD obrazovkami prostě neporovnatelný.

Výkon není extrémně rychlý, nejde o telefon na hry. Ale běžní uživatelé si výkon telefonu pochvalují, na klasické činnosti, jako je brouzdání po internetu, komunikace s okolím nebo focení to prostě stačí.

Uživatelé si chválí i rychlost připojení k GPS, většinou se podaří do několika málo vteřin. Fajn jsou i barvy telefonu, model se dodává ve čtyřech barevných provedeních. Někteří uživatelé se čertí, že model Samsung Galaxy A40 Dual SIM má blokované nahrávání telefonních hovorů, což znamená, že si nelze zaznamenat informace, které vám lidé volají. Kdo byl doteď zvyklý si nechat přehrát hovor se zdravotní sestrou z ordinace, kam se objednává, aby si zaznamenal datum a čas návštěvy, ten se bude muset s tímto systémem rozloučit.

Uživatelé, kteří se nesoustředí na selfie, jsou nespokojení s vyšším rozlišením přední kamery, než hlavní kamery zadní. Prostě, jde o telefon pro selfíčkáře. Některým uživatelům chybí ochranný kryt v balení. Ale jde o telefon za poměrně nízkou cenu. Kdo nemá zkušenosti s nástavbou One UI, postěžuje si na nelogičnost menu. Lze však vyřešit lepším launcherem.

Velkým mínusem je pro většinu uživatelů nabíjecí USB-C kabel, jehož koncovka je širší, než je standard. Pomalé je odemykání obličejem a v telefonu je po prvním spuštění spousta bloatware, jak už jsme u Samsung zvyklí. Telefonu chybí zvýšené krytí.Velkým mínusem je pro většinu uživatelů nabíjecí USB-C kabel, jehož koncovka je širší, než je standard.