Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB prezentovaný jako skvělý telefon pro hráče je za opravdu nízkou cenu, alespoň v porovnání s jinými modely jiných značek určených prioritně ke hraní her. Ale nutno dodat, že některé parametry jsou až podivně slabé, když se jedná o kousek vhodný k hraní náročných her. Běžného hráče jistě upokojí, náročného rozhodně ne. Ale o tom je právě i cena telefonu. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

Konstrukce právě pro hráče

I podle fotky je poznat, že se telefon skvěle drží a dobře se na něm pohybuje prsty, velikost displeje je opravdu dostačující, co se možností telefonu týká, při větší velikosti už bychom se posunuli spíše do třídy tabletů. Ne nadarmo se tomuto rozměru již říká phablet, tedy telefon a tablet v jednom.

Ale díky malým rámečkům není celý telefon o moc větší než jeho displej. Velikostní parametry jsou tyto: rozměry (v x š x h): 16,1 cm x 7,5 cm x 0,88 cm. Hmotnost už je pro běžné nošení celkem obtěžující, v podstatě 200 g. Jde opravdu o telefon pro hráče, kteří jsou ochotni možnosti hraní kdekoliv obětovat i pohodlí při nošení menších modelů. I hloubka telefonu je totiž větší, než na jakou jsme zvyklí z telefonů „nehráčských“.

Ovšem pozor při používání venku, krytí, tedy ochranná certifikace je pouze na úrovni IP52. A to je velmi málo. Telefon rozhodně nesmí zmoknout nebo se jinak namočit. A jemnému prachu také odolný není.

Displej je skvělý, ale jen na první pohled

Kdo si prohlédne parametry displeje mobilního telefonu pro hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB a zaměří se na jeho rozlišení, určitě zajásá, že je velmi jemné. Rozlišení je totiž 2 340 px x 1 080 px. A to vypadá lákavě. Jenže když se podíváme na přepočet jemnosti, dostaneme se pouze na 395 PPI. A mnohem levnější modely od Xiaomi mají displeje s lepší jemností, okolo 410 PPI. Možná nepatrný rozdíl, ale u displeje telefonu pro hráče bychom čekali spíše opačný posun, tedy k rozlišení jemnějšímu, než k hrubšímu.

Perfektní je poměr velikosti displeje k tělu telefonu, to je téměř 85 procent. Paráda. Jen je dalším zklamáním fakt, že obrazovka je IPS LCD, nikoliv AMOLED, který bychom u hráčského modelu čekali víc. Ale opět se vracíme k nízké ceně telefonu, která se na něčem prostě musela odrazit. Výkon a paměť jsou totiž nadprůměrné.

Displej je samozřejmě dotykový a kapacitní, lze jej regulovat jak v jasu, tak v kontrastu nebo v teplotě barev. Díky velikosti displeje, která je v úhlopříčce 6,53 palců, tedy 16,59 cm, se dobře pracuje i na rozdělené obrazovce, pokud to někdy budete potřebovat.

Obrazovka je krytá bezpečnostním sklem vyšší řady, zde se konkrétně jedná o Gorilla Glass 5. Stejně tak jsou kryta skleněná záda, která obsahují ještě i čtečku otisků prstů. Nešťastné místo, pokud máte telefon položený na stole nebo v úchytu v autě. Tehdy je nutné odemykat pomocí chytrých hodinek či náramku (smart lock) anebo obličejem, což se však nedoporučuje, když máte v telefonu nahrány platební karty. Zbývá pak klasické gesto nebo PIN, a to velmi zdržuje.

Paměť RAM poskytuje dostatek místa náročným hrám

Paměť RAM, tedy ta operační, nabízí 6 GB prostoru. A to je dost i pro velmi náročné hry. Zklamáním pak je procesor mobilního telefonu pro hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB a jeho frekvence. V tomto případě jde o procesor s osmi jádry, MediaTek Helio G90T. Jeho frekvence je pouze 2,05 GHz. A tady může být velká slabina telefonu, kde při nižších možných frekvencích nedosáhnete rychlosti práce telefonu, jakou budete u velmi náročných her potřebovat.

Grafický akcelerátor zvolilo Xiaomi Mali G76 MC4. Velikost vnitřní paměti je na dnešní požadavky skvělá, ROM má k dispozici 128 GB, k tomu můžete vložit paměťovou kartu až do velikosti 256 GB. Celková paměť zařízení se díky tomu může vyšplhat opravdu velmi vysoko.

Fotoaparáty? Pozor na neúplné informace!

I zde se dostáváme do problému s ne zcela úplnými informacemi od výrobce. Uvádí totiž ohromné kapacity fotoaparátů, ale nejde o tak kouzelná čísla, jaká najdete v základním popisu. I zde totiž výrobce využívá nižší kapacity fotoaparátu, než je uvedeno, a software fotografii doplní o další body a ve výsledku vyleze fotka s rozlišením 64 MPx.

Zadní fotoaparáty jsou čtyři, přední jeden. Relativně dobrá světelnost, a to f/1,8, je pouze u jednoho ze zadních snímačů. Další tři jsou na tom výrazně hůře, a to f/2,2 a dokonce i f/2,4 – na dvou čočkách. A to už je v podstatě nepoužitelná světelnost, na druhou stranu, jde jen o doplňkové čočky pro dokreslení fotky vyfocené hlavním fotoaparátem.

Kapacita dalších tří zadních foťáků je 8 MPx a 2 x 2 MPx. A teď ten přední. Ten má světelnost jen průměrnou, konkrétně f/2. A kapacita je 20 MPX, což je v tomto případě dostatečné pro veškerá selfie i videohovory.

Stabilizace je samozřejmě pouze elektronická. A ostření je zde detekcí fázového posuvu (PDAF), kde potřebujete zaostřit, tam klepnete prstem na displej. Velmi pohodlné a neskutečně efektivní řešení pro rychlé focení.

Konektivita obsahuje i NFC

Mobilní telefon pro hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB má i NFC. Proč to tak zdůrazňujeme? Protože Xiaomi telefony dlouho NFC odolávaly, výrobce je dává pouze do vlajkových lodí a dalších vyšších modelů. To je i případ modelu tohoto. Takže kdo chce platit kartou v mobilu, má jistotu, že tady to půjde. NFC se tu samozřejmě dá využít na mnoho jiných způsobů, třeba i na sdílení dat z her.

Co dalšího najdeme v konektivitě, to už je samozřejmě klasika. Tedy LTE, UMTS/CDMA, USB-C, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, OTG, infraport pro dálkové ovládání domácích spotřebičů či hraček, kombinovaný 3,5 mm audio jack pro sluchátka.

Baterie a výdrž? Na hráčský model nic moc!

Velikost baterie je nadprůměrná, to ano. Jde o 4 500 mAh, což je velikost, o které se většina mobilů může nechat jen zdát. Ale jde o mobil pro hráče, kde se náročné používání předem předpokládá. I díky tomu má mobilní telefon pro hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB výdrž necelé dva dny, a to na něm ani moc hrát nebudete. Při plné zátěži vyplivne během jednoho dne. Škoda, tady to chtělo alespoň 6 000 mAh, prostor by díky velké velikosti telefonu a silnější tloušťce jistě byl.

Operační systém s nástavbou

Mobilní telefon pro hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB má operační systém Android 9 Pie, ale samozřejmě také nástavbu MIUI. Neskutečně infantilní, ale nahraditelná jakýmkoliv hráčským launcherem, což jistě bude to první, co s telefonem uděláte, až jej doma nastartujete poprvé…

A co na něj uživatelé?

Uživatelům tohoto telefonu se samozřejmě velmi líbí poměr ceny a výkonu. Ten je neoddiskutovatelný. Chválí fotografie, výdrž baterie (pokud netráví mnoho času ve hrách), kvalitu obrazovky nebo rychlost odezvy systému na povely, dokonce i dobrý herní výkon.

Líbí se kapalinově chlazený procesor nebo i designové barvy různých modelů. Uživatelé chválí i fakt, že HD video lze snímat až s rychlostí 960 snímků za vteřinu, takže slow motion je pak přímo dokonalé. Oceňují i notifikační diodu, MIUI 10 a 11, slíbenou aktualizaci na Android 10. Velmi se líbí přítomnost NFC, které u nižších modelů stále ještě chybí.

Co jim naopak vadí, jsou patlající se záda (jsou pokrytá stejným sklem jako displej, takže jak se patlá displej, stejně tak se patlají záda. Chybí nabíjení bez drátu (když už jsou skleněná záda) a také vyšší ochrana proti vnějším vlivům.

Pro některé bylo zklamáním, že do telefonu lze vložit jen dvě SIM nebo jednu SIM a jednu SD kartu. Jde o hybridní slot se dvěma políčky, někteří čekali tři. U hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB nelze vyměnit baterii.

Milovníci her doporučují tento telefon spíše běžným uživatelům. Herní dělo to totiž ve výsledku zrovna není – alespoň ne pro velmi náročné hry poslední doby. Někteří uživatelé si stěžují na blikající proužky na displeji telefonu. A dle zkušeností ze zahraničí jde o velmi častý problém právě modelu hráče Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/128GB.

Čeští uživatelé by uvítali verzi 8 GB RAM, ale ta v našich končinách dostupná není. Video lze sice točit ve 4K bez stabilizace (jen elektronická). A makro fotky lze nafotit pouze čočkou s rozlišením 2 Mpx, širokoúhlé fotky pak jen s čočkou v rozlišení 8 Mpx. Chybí i AMOLED displej, zde je pouze IPS LCD. Uživatelé obecně špatně hodnotí i zvuk a také větší rozměry telefonu, jenže ty jsou přizpůsobeny hráčských požadavkům. V rámci LTE jsou k mání pouze chudší režimy.