Novinka od Applu spojuje několik výhod v jednom telefonu. Vrátila se čtečka otisků na přední stranu, do telefonu je zakomponovaný nejvýkonnější čip z dílny Apple – A13 Bionic, do vínku dostal i smart HDR, Haptic Touch nebo třeba portrétní režim s možností dokonale rozostřit pozadí. Nabídne ale jen velmi malou baterii a až tristní velikost RAM, což je ovšem vyváženo již zmíněným procesorem. Na nový Apple telefon, hlásící se spíše k původnějšímu pojetí subtilnějších strojů, je také poměrně velký. Ale pojďme se na jeho parametry podívat pěkně popořadě.

Větší, než bychom čekali

Apple telefony se vždy pyšnily drobnější konstrukcí, která z nich dělala uživatelsky přívětivější chytrá zařízení, se kterými se dalo snadno fungovat i při jejich přenášení v kapse. Ale poslední modely iPhonů od tohoto konceptu upustily, v honbě za většími displeji. Apple iPhone SE (2020) 64GB má být částečně návratem k menším kapacitám, ale po stránce velikosti to až tak pravdou není. Posuďte sami.

Celkové velikostní parametry modelu Apple iPhone SE (2020) 64GB jsou následující: rozměry (v x š x h): 138 mm x 68 mm x 7,3 mm, hmotnost: 148 g. To je průměrná velikost i pro Android telefony. Potěší konstrukce z hliníku a skla, žádné plastové provedení se skleněným pláštěm.

Díky zpracování se můžete spolehnout na voděodolnost – možná i vodotěsnost (hodnota dosahuje na IP67) – telefon by měl vydržet metr pod vodou po dobu 30 minut bez jakéhokoliv poškození. Jen dodejme, že to musí být v naprosto klidné vodě. Ale pro praxi to znamená, že s ním můžete promoknout na kůži, postříkat ho v koupelně, může vám spadnout do nádoby s vodou. Bez následků.

Tradičně dobré fotky

Apple telefony jsou oblíbené i pro kvalitu fotek, které umějí pořídit. Nepatří sice k nejlepším na trhu, ale díky poměrně dobře zpracované aplikaci se dají fotky doladit do vysoké kvality. Snímač má kapacitu pouze 12 MPx a světelnost f/1,8, ale aplikace dovede se získanými daty dobře pracovat, proto jsou fotky jakoby nafoceny na mnohem lepší snímač.

V možnostech úpravy fotek pak je třeba rozostřené pozadí, umí nastavit portrétní nasvícení, které si upravíte dokonce na již vytvořené fotce. Velmi dobře vynikají stíny a kontury, to pomocí Smart HDR, což je další generace HDR technologie, která poznává tváře a chytře upravuje nasvícení záběru. Ve výsledku jsou rysy obličeje a tóny pleti na fotkách přirozenější. Také umí vyladit světlé detaily a stíny na pozadí, nechat vyniknout konturám. I podle uživatelů jsou výsledky focení velmi dobré.

Přední fotoaparát nabídne jen 7 MPx, se světelností f/2,2. Zajímavější je však maximální rozlišení videa snímaného zadním fotoaparátem, a tím jeK, konkrétně 2 160 p (respx. 3 840px × 2 160 px). Kvalita 4K jde snímat s rychlostí 60 snímků za vteřinu, což umí konkurovat i dražším digitálním fotoaparátům. Přitom nejrychlejší snímání pro pozdější slow motion je možné nastavit až na 240 snímků za vteřinu. každé slow motion proto bude absolutně plynulé.

Displej nic moc

Za cenu, za kterou se mobilní telefon Apple iPhone SE (2020) 64GB prodává, bychom čekali mnohem kvalitnější displej. Tady je totiž k mání pouze obyčejný IPS LCD (i když True Tone Retina, ale už prostě starý), a to ještě ke všemu s velmi nízkým rozlišením. Pouze 1 334 Px x 750 Px, a to na displeji s úhlopříčkou 4,7 palce. Jemnost displeje je tudíž až nedostatečná, jen a pouze 326 PPI.

Zobrazení barev a plynulost přechodů je na displeji sice podle výrobce velmi dobré, ale co to pomůže, když vidíte jednotlivé pixely. Se 3D touch displejem se tady vůbec počítat nedá, ten si Apple nechává pro mnohem dražší kousky.

Výkon méně než průměrný

V současnosti bereme za průměrný výkon telefonu poměr 4 GB RAM s vnitřní pamětí telefonu 64 GB. Jenže mobilní telefon Apple iPhone SE (2020) 64GB nabízí pouze 3 GB RAM, při stejné vnitřní paměti zařízení.

Nutno dodat, že instalovaný procesor Apple A13 Bionic notně snižuje nároky na výkon RAM, a tak jsou 3 GB v podstatě na úrovni 4 GB u jiných procesorů, ale i tak nejde o žádné terno, vzhledem k ceně telefonu. Procesor je šestijádrový, ale velmi dobře vyladěný, což ostatně potvrzují i četní uživatelé mobilu. Takt procesoru na úrovni 2,5 GHz tomu také odpovídá.

Tradičně vysoké zabezpečení

Apple si velmi potrpí na bezpečí svých zákazníků. i proto zůstává platforma iOS zavřenou platformou, ke které není možné se jen tak přidat se svými vývojářskými pokusy. Díky tomu má každý užvatel Apple telefonů své osobní informace pod kontrolou, vše se odesílá šifrované, data o otiscích prstů se ukládají pouze v samotných zařízeních, takže do cloudů se rozhodně nedostanou. Apple Pay nesdílí číslo platební karty, což je další významný prvek bezpečnosti.

Velmi krátká výdrž baterie

Cirka 13 hodin pracovního záběru. To je vše, co dokáže baterie s kapacitou 1 821 mAh. Dodejme, že průměrná kapacita baterií v Android telefonech se točí okolo 4 000 mAh. iOS sice na svou funkci spotřebuje méně energie, ale i tak se jedná o velmi krátkou výdrž na jedno nabití.

Pozitivem jistě je bezdrátové nabíjení a také možnost nabíjet přes Apple Lightning, a to až rychlostí s 18 W. U bezdrátového nabíjení je maximum na 7,5 W. Na polovinu kapacity baterie nabijete nejrychleji za 30 minut.

eSIM, nano SIM a stále ještě jen 4G

Přestože jde o novinku pro rok 2020, je mobilní telefon Apple iPhone SE (2020) 64GB vybaven pouze 4G technologií. Jak víme, první 5 G sítě už se v ČR postupně spouští, a tak je škoda se na ně nevybavit předem. Co se Wi-Fi týká, je zde již standard Wi-Fi 6.

Potěší ale možnost nastavit si eSIM, tedy bez fyzické SIM karty. Ovšem i nano SIM lze do telefonu dodat. S rozšířením paměti se ale rozlučte, to u Apple telefonů možné není, důvodem je podle výrobce bezpečnostní riziko.

Jen základní systémy navigace, ale pokročilé Bluetooth

Co se konektivity s okolím týká, už jsme zmínili, že maximem je 4G technologie. Počítat můžete s navigací GPS a Glonass, s jinými ne. V telefonu je i NFC a Bluetooth v potěšující BLE verzi řady 5.0. Senzorů také není málo, posuďte sami: G-senzor, Senzor přiblížení, Senzor okolního světla, Digitální kompas, Gyroskopický senzor, Barometr. S infraportem tady počítat nelze.

Chybí notifikační dioda a čtečku najdete vpředu

Čtečka otisků prstů si prochází velkým vývojem. Ze předních stran pod displejem se posunula vzad, pak zpět dopředu, ale na displej. Mobilní telefon Apple iPhone SE (2020) 64GB se však dočkal klasického umístění vepředu pod displejem. Apple Pay funguje na otisk prstu, proto je během placení lepší přehled o tom, kde se vám prsty toulají.

iOS 13 a následující

Díky tomu, že je v Apple iPhone SE (2020) 64GB ten současně nejrychlejší procesor Apple A13 Bionic, může tu být v současnosti jak iOS 13, tak později i jeho následující verze. Procesor to ustojí. Je totiž podle výrobce připraven na nejnovější funkce – i na ty, které ještě neexistují.

Nevýhodou je v tomto případě spousta bloatware, tedy předinstalování spousty nepotřebných aplikací, se kterými se pak uživatel musí vypořádávat. Opravdu jich není málo, zaberou už skoro dvě plochy. Nejde o problém pouze v tomto modelu, jde o obecné nastavení uvítacího balíčku aplikací v iOS systémech.

Potěší kvalitní zvuk nebo i možnost sdílení zvuku

Reproduktory jsou propracované, na zvuk totiž výrobce láká nové zákazníky. Konkrétně na nahrávání stereo zvuku, na dobré výstupy reproduktoru nebo na možnost sdílení zvuku. O co jde? Když s jedním iPhonem spárujete dvoje AirPody nebo dvoje sluchátka Beats, můžete s druhým uživatelem poslouchat stejný playlist. Kvalitu zvuku z repráků si chválí i spousta uživatelů.

Co ještě uživatelé na Apple iPhone SE (2020) 64GB chválí?

Kladně hodnocenými stránkami telefonu Apple iPhone SE (2020) 64GB jsou jak již zmíněné kvalitní reproduktory, tak také plynulost provozu celého telefonu. Díky vysokému taktu procesoru a celkem dobré operační paměti totiž není nutné čekat na spuštění aplikace nebo na přechod mezi nimi, a to ani v případě, kdy jich je spuštěno hodně najednou.

Uživatelé si chválí optimalizovaný systém iOS. Jsou na něj zvyklí a oceňují, že jej výrobce drží stále ve stejném duchu, takže není nutno se při každé aktualizaci na vyšší systém učit noc moc nového. Oceňovaná je také konstrukce telefonu, hlavně z pohledu voděodolnosti IP67. Wi-Fi ve standardu 6 je též chválena, ale LTE pouze 4G se jeví jako na hraně akceptovatelnosti, přece jen už se spousta zákazníků dívá do budoucna na 5G sítě.

Bezdrátové nabíjení je dlouholetým luxusem u Apple telefonů, nechybí ani tady. Rychlé nabíjení po drátech s možností až 18 W dobije polovinu baterie za 30 minut. Vzhledem k tomu, jak je baterie malinká, to nijak závratná rychlost není. A s tím se pojí i krátká výdrž baterie na jedno nabití. Ale pozor, v balení je nabíječka jen s 5 W!

Uživatelé jsou spokojeni s možnostmi focení, ale udivuje je přítomnost jen jednoho fotoaparátu na zadní straně telefonu. Nicméně 3D efekty focení a rozostřené pozadí v tomto případě neposkytuje další kamera, ale samotný software, a tak není více čoček ani potřeba. Co velkou část uživatelů v případě focení celkem rozladilo, je absence nočního režimu ve foťáku.