iPhony od Apple nejsou zrovna levnou záležitostí. Ale rozhodně mají čím zaujmout, přestože za cenu vyšší střední třídy u Androidu dostanete v Applu vždy jen ten nejzákladnější základ. Příkladem může být například mobilní telefon Apple iPhone 7 2 GB/32 GB. Jde o telefon celkem malých rozměrů, který je vhodný zejkéna pro ty, kdo s mobily teprve začínají, případně o sobě vědí, že sice nejsou náročnými uživateli, ale stejně trvají na značce Apple, třeba kvůli konektivitě s ostatními zařízeními od Apple, pokud je doma nebo v práci mají.  Pojďme se tedy na mobilní telefon Apple iPhone 7 2 GB/32 GB podívat podrobněji.

Design je více než standardní

Klasický Applovský design se prostě nezapře. Drobnější konstrukce, konkrétní parametry jsou tyto: rozměry (š x v x h): 6,7 cm x 13,8 cm x 0,7 cm. A hmotnost jen 138 g. To je skvělé zejména pro ženy nebo dívky, protože telefon není zbytečně velký do ruky. A také netíží kapsu tolik jako velké hráčské modely. A zejména růžově zlatá varianta má velkou sílu zaujmout něžnější část populace.

Tlačítka se od androidovských telefonů malinko liší, ale s tím se víceméně již počítá. Novinkou je však úprava Home Button, který je nově bez pohyblivých součástek. iPhone 7 je prvním, který se pohyblivých součástek v Home Buttonu zbavil, postupně na tento model najela většina výrobců, až do doby, než se všechna tlačítka přesunula na displej.

Konstrukce je odolná proti vodě, a to na úrovni IP67, což znamená bezstarostné používání venku, přestože třeba vydatně leje nebo sněží. Telefonu se rozhodně nic nestane. Poprvé je v Applech, u tohoto modelu, použit stereo reproduktor. Takže pokud váháte i nad starší verzí, vezměte v potaz i reproduktory.

Výkonově je Apple iPhone 7 pozadu, ale jen na první pohled

Vzhledem k vysoké ceně telefonu je velikost operační paměti RAM opravdu malá. Pouze 2 GB. Procesor tu byl zvolen Apple A10 Fusion s frekvencí 2,3 GHz. A to je pro změnu velmi dobrý parametr. Díky operačnímu systému iOS 12, který je méně náročný než Android, je telefon ve výsledku poměrně rychlý, rozhodně je svižnější než zařízení s podobnými parametry běžící na Androidu.

Vnitřní úložiště má pouze 32 GB, ale nejde rozšířit. Takže je nutné počítat s tím, že všechno velké budete muset posílat do Apple cloudu, což samozřejmě není problém, případně se spokojit s odkládáním do externího paměťového disku.

Konektivitu omezuje pouze Apple lightning

Díky USB-C konektorům jsou androidovské telefony univerzálněji připojitelné k čemukoliv. V případě Apple se lze připojit jen pomocí lightningu, na který je však nutné pořídit redukce d USB-C. Jde ale o drobnou komplikaci, která se dá vyřešit jedním nákupem.

Ostatní konektivita je dostatečná, mobilní telefon Apple iPhone 7 2 GB/32 GB poskytne totiž jak NFC, tak samozřejmě GPS, Wi-Fi, Bluetooth 4.2 (již verze, která podporuje Low Energy). Nesmíme zapomenou na další konektivitu, což jsou senzory: G-senzor, Senzor přiblížení, Senzor okolního světla, Digitální kompas, Gyroskopický senzor, Barometr.

Čtečka otisku prstů je na telefonech již naprosto nezbytnou záležitostí, zejména pokud používáte platby telefonem místo platební karty. Navíc už je i v Česku možné využívat Apple Pay, takže se jistě bude hodit.

Pouze, sluchátka připojíte jen přes Apple lightning. Nebo samozřejmě přes Bluetooth, pokud máte sluchátka bezdrátová. Redukci na sluchátka najdete v balení. Špatné je, že nemůžete zároveň poslouchat ve sluchátkách a zároveň nabíjet telefon. Vzhledem k malé baterii by se to hodilo. Nepočítejte ani s FM rádiem.

Fotoaparát s optickou stabilizací

Co je pro většinu Android telefonů netypické, ale co často najdeme v telefonech od Apple, je optická stabilizace obrazu ve fotoaparátech. A právě focení také bývá častým důvodem k vydání vyššího objemu peněz k nákupu obyčejného mobilu. Díky foťáku s optickou stabizizací totiž rázem už obyčejným mobilem není.

Šestičlenný objektiv a světelnost f/1,8 zajistí opravdu dobré výsledky focení, optická stabilizace se postará o ostrý snímek. Kapacita snímače mobilního telefonu Apple iPhone 7 2 GB/32 GB sice není dech beroucí, ale nezapomínejme, že nové fotoaparáty s vysokou kapacitou nejsou o snímači, ale o softwaru, který kapacitu dodá později, až při zpracování fotky.

Mobilní telefon Apple iPhone 7 2 GB/32 GB fotí ze zadní strany v rozlišení 12 Mpx, přičemř natáčet video se s ním dá do rychlosti 240 snímků za vteřinu, takže vykouzlíte skvělé slow motion. Při maximálním rozlišení lze udělat 30 snímků za vteřinu, přičemž maximální kapacita videa je 3 840 px × 2 160 px. A to není málo, na telefon s tak nízkými parametry, co se výkonu týká.

Přední selfie fotoaparát má rozlišení 7 Mpx a světelnost výrazně nižší, pouze f/2,2. Uživatelé si ovšem chválí bohaté možnosti využití software pro práci s fotografiemi. Navíc je tu poměrně chytrý blesk, který se mimo jiné přizpůsobuje teplotě prostředí, což vylepšuje kvalitu pořízených snímků s bleskem. Navíc jde o blesk se čtyřmi barvami, a to pro změnu napomáhá reálnému výsledku snímku.

V telefonu si fotky moc neprohlédnete

Displej mobilního telefonu Apple iPhone 7 2 GB/32 GB vám nedovolí se příliš pokochat svými fotkami, protože nabídne pouze jemnost 326 PPI, a to je setsakramentsky málo. Displej je na první pohled s menším rozlišením, ale pro běžné používání to ničemu nevadí.

Jde o IPS LCD displej, úhlopříčku má ve velikosti 4,7 palce. A rozlišení je tu 1 334 px x 750 px. Opravdu málo. U tohoto modelu se totiž počítá s tím, že si fotky budete odesílat do cloudu  a pak si je prohlížet třeba v televizi nebo alespoň v MacBooku.

Baterie? Taky nic moc

Apple telefony sice berou v průměru méně energie na provoz, než jejich androidovské protějšky, ale i tak je kapacita baterie v mobilním telefonu Apple iPhone 7 2 GB/32 GB fakt malá. Jen 1 960 mAh. To není ani polovina velikosti baterie, kterou mívají Android telefony ve stejné cenové hladině. A je to samozřejmě znát na době provozu telefonu na jedno nabití, který často nezvládne ani jeden den. Powebanka možná bude nezbytností, ale součástí balení samozřejmě není.

A co na něj uživatelé?

Pro uživatele, kteří jsou zvyklí na Apple iOS, případně na operační systémy z MacBooků, je ovládání logické a intuitivní. Pro ty, kdo znají zatím jen Windows nebo Android, jde o nelogickou změť všeho v jedné kupě. Jde o sílu zvyku a pochopení základního fungování systému a jeho logiky.

Vystouplý fotoaparát ztěžuje používání telefonu při položení na stole, pokud tedy telefon není v obalu. Uživatelé postřehli, že se čočka fotoaparátu velmi snadno špiní, není odolná proti zanesení nebo proti ulpívání otisků.

Nabíjení je podle uživatelů zbytečně pomalé, předchozí modely byly rychlejší díky silnějšímu adaptéru. A co se nového Home Button týká, někteří uživatelé měli raději starý systém, kdy se musel hodně zmáčnout, aby kliknul. Jiní si chválí nový systém bez pohyblivé složky, trojklik s ním podle nich jde lépe.

Po aktualizaci na vyšší verze iOS už je telefon pomalý. Svižně běhal na iOS 10. Ale od iOS 11 nahoru jde podle uživatelů o opravdu pomalé ovládání, RAM ve velikosti pouze 2 GB už je tu prostě znát. Chybí bezdrátové nabíjení, co rozhodně nechybí, je bloatware, se kterým některé mobily s Androidem zahltí uživatele, pověstný je touto nepříjemností zejména Samsung. Apple touhle cestou nešel, ovšem nutno dodat, že mnoho jiných značek Android telefonů také ne.

Spousta uživatelů si stěžuje na velmi snadné poškrábání konstrukce, která je sice kovová, ale pouze ze základního hliníku, který se opravdu snadno poškodí. Na druhou stranu si lidé chválí menší rozměry a hmotnost modelu, který prostě nestrhá kapsy.