Pokud chcete moderní bezrámečkový telefon, a nechce se vám investovat do nějakého z třídy vyšších modelů, kde je bzrámečkovost již docela samozřejmostí, zaměřte se na třídu střední. Mobily jsou tu již docela dobře vybaveny, běžnému uživateli zcela vystačí. A bezrámečkový design už pronikl i sem. Příkladem je zrovna telefon Mobil LG Q6.

Korejské LG použilo tzv. bezrámečkovou technologii nejdříve na svém vlajkovém G6. A protože se to prostě ujalo, rozšířili v LG tento design i na své střední modely reprezentované modely Q6. Celkově je design tohoto telefonu elegantní a líbivý.

Telefon bez rámečku však není bez rámečku, to víme všichni. Bez rámečku by se rozsypal. Tedy, zatím. Rámeček telefonu LR Q6 je minimalistický. Prostor okolo displeje byl minimalizován na asi půl centimetrový pás nahoře i dole. Na bocích je pak jen asi třímilimetrový okraj. Díky tomu, že displej má rohy zakulacené stejně jako celé tělo telefonu, ladí spolu oba prvky do kompaktního celku.

Na druhou stranu je zaoblení rohů displeje trochu komplikací například v tom, že na horní notifikační lištu se vejde o něco méně oznámení než u jiných modelů, které mají displej přesně obdélníkový.

Díky minimalizaci rámečků se do těla pro mobil s pětipalcovým displejem podařilo nacpat displej o úhlopříčce 5,5 palce. Telefon má větší displej, ale je stále příjemně kompaktní. Obsluhovatelný jednou rukou.

Poměr stran se samozřejmě změnil z klasických 16:9 na v současně dost moderních 18:9. možná s tím bude malinko problém v některých aplikacích, ale dá se očekávat, že budou časem přizpůsobovány právě tomuto poměru stran. LG Q6 umožňuje detailně nastavit, v jakém módu se mají aplikace spouštět, tedy zda 16:9 nebo 18:9.

V horním ohraničení rámečků jsou zapasovány kamera, sluchátka a potřebné senzory. Dole je zase logo LG. Díky hornímu a dolními okraji je telefon příjemně symetrický. Co ale není symetrické, je podsvícení displeje. Ve spodní části telefonu totiž trochu pokulhává. Alespoň si na tuto skutečnost stěžují někteří uživatelé.

Jemnost rastru displeje je ale dostatečná. Jde o 1 080 x 2 160 pixelů. A to při dané úhlopříčce opravdu stačí. Displej je navíc Full HD s IPS technologií, takže podání barev je také na vyšší úrovni. Povedené je i tělo telefonu zezadu, kde najdete sklo s broušeným efektem a rozličnými odlesky v různém osvětlení. Když telefon uchopíte do ruky, cítíte, že držíte střední třídu, žádný plastový nepodarek.

Co se vnitřností týká, najdete v telefonu 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 435 s taktem 1.4 GHz. Je to sice starší záležitost, ale šlape stále dobře. Baterie už tolik dobrá není. Pouze 3000 mAh, což ve světě mobilů není žádný zázrak. Když budete baterii šetřit, dostanete se na dvoudenní výdrž.

V telefonu je vám k dispozici vnitřní paměť 32 GB a operační paměť 3 GB. Operační systém je samozřejmě Android, v tomto případě jsou o verzi Android 7 Nougat. Náročnější hry tady pohodlně nepustíte. Ale běžný provoz a běžné komunikační použití, včetně brouzdání na internetu, bude dostatečně rychlé.

U mobilů čekáme také fotografické vybavení. V případě modelu LG Q6 jde o 13 MPx vzadu a 5Mpx vepředu. Ale pozor, přední fotoaparát je širokoúhlý. Úhel jeho snímání je celých 100 stupňů, takže do záběru dostanete kde co a kde koho.

Přestože jde o model střední třídy, chybí mu čtečka otisků prstů. Vzhledem k tomu, že je vybaven technologií NFC a že již u nás byly spuštěny platby mobilem přímo na kase prodejny, bude čtečka asi chybět. Platby si sice můžete zaheslovat gestem nebo číselným heslem, ale co si budeme povídat, není nad jednoduchost v podobě přečtení otisku prstu.

Faktem ale je, že je telefon vybaven odemykáním pomocí přečtení obličeje. Jenže: ke čtení obličeje musíte být maximálně půl metru daleko od displeje. A to až tak pohodlné není. Navíc, čtení obličeje je mnohem zdlouhavější, než je tomu u otisku prstu.

Vypínací tlačítko najdete nově na pravém boku. Pojďme ale zpět k fotoaparátu, tentokrát k tomu hlavnímu v zadu. Ten je vybaven světelností f/2.2. Takže fotky za dobrého světla dobré. Zhorší-li se světelné podmínky, budete mít trošinku smolíka. Statické fotky ještě zvládne, ale na pohyb prostě zapomeňte. Rychlost fotoaparátu při horších světelných podmínkách je celkem tristní.

Pokud budete chtít telefon ovládat jednou rukou, focení půjde trochu ztěžka. Spoušť je totiž umístěna dost u okraje telefonu. Ale přitom by pro ni bylo dost místa i o kousek dál od onoho okraje. Ve fotoaparátu se zcela skryjí virtuální tlačítka a odchází se z něj pomocí speciálního tlačítka „zpět“, na které ale z ostatního ovládání telefonu nebudete zvyklí.

Ostatní parametry a schopnosti telefonu odpovídají střední třídě. A za cenu, za kterou se prodává, se vyplatí jej pořídit. Jde o originální smartphone s povedeným designem. A s běžnými funkcemi, které jsou ve střední třídě očekávatelné. Jeho výhodou je bezrámečkové provedení, kdy se 5,5 palcový displej vešel do těla telefonu určeného pro 5 palců.