Pokud stojíte o telefon s čistým Androidem, jde o výsledek programu Android One, můžete sáhnout po modelu HTC U11 life. Ten se podle uživatelů celkem povedl a jistě dobře poslouží. Jakže: jaké jsou jeho charakteristiky a předurčení?

Jde o model vyšší třídy. To je snad to první, co je potřeba o něm vědět. Takže na jeho pořízení je nutné připravit si vyšší částku. Ale zase můžete čekat vyšší výkony. A to nejen díky tomu, že běží na čistém Androidu, konkrétně Android 8.0 Oreo. Běží výborně. Vše je plynulé a také rychlé.

Telefon vás mile překvapí mačkacími rámečky, přední čtečkou otisků prstů, voděodolností, kterou musí ocenit snad každý, zády z akrylu. A bohužel i tím, že svá stará sluchátka do něj již nezastrčíte. 3,5 mm jack na něm totiž nenajdete. Naštěstí je krabička s telefonem vybavena redukcí z USB-C na 3,5mm jack. Takže svá oblíbená sluchátka vyhazovat nemusíte!

V balení, které vám přijde domů, najdete nabíjecí adaptér, USB-C kabel pro nabíjení i připojení nových sluchátek, ona nová sluchátka s USB-C připojením, hadřík. Ano, hadřík, protože akrylová záda jsou neskutečným lákadlem pro otisky prstů. Telefon bude prostě pořád osahaný. Ale když se vám, i pomocí hadříku, podaří ho udržet čistý, odměnou vám bude kvantum odlesků v živých barvách. Odtud jistě i označení modelu HTC U11 přídomkem life. Ovšem pozor, živých odlesků se dočkáte jen tehdy, když světlu nastavíte čerstvě vyleštěný telefon.

Telefon je také překvapivě lehký. Alespoň ve srovnání s jinými modely výrobce. Jakmile do ho osaháte, zjistíte, že lehkost jeho bytí se způsobena plastem. Plastové je tu zcela vše. Záda i rám. Výrobce sice uvádí akrylové sklo, ale s křemičitým materiálem nepočítejte. Výsledkem je dojem dětské hračky. A ne smartphonu za mnoho tisíc. Tady se při designování moc nepřemýšlelo.

Na druhou stranu, díky použití plastu drží model v ruce dobře, neklouže a snadno se ovládá i jednou rukou. Jenže, velmi snadno si jej poškrábete. Plast prostě nic nevydrží. Alespoň co se škrábání týká. Opačně je tom s prachem a vodou. Telefon HTC U11 life má totiž krytí IP67.

Na pravé straně telefonu je klasické vypínání a také kolébka hlasitosti. Na přední straně pod displejem jsou tři senzorová tlačítka, z toho dvě boční podsvětlená. Prostřední tlačítko je zároveň i čtečka otisků prstů. Uživatelé ji označují jako spolehlivou, stížnosti na to, že by telefon otisk prstu nerozeznal, nenajdete snad nikde. Ale je nutné zmínit, že čtečka reaguje celkem pomalu.

Na spodní straně najdete i reproduktor a onen USB-C konektor pro nabíjení, sluchátka i připojení k PC. Reproduktor je bohužel příliš malý na to, aby dokázal vydávat kvalitní zvuk. Poslouchat se to dá, ale hudbu si moc neužijete. Filmy ano. Přidaná sluchátka, která jsou součástí balení, zlepší dojem. Jsou opravdu povedená. Kvalitu hovorů si naopak užijete. Zvuk je čistý a dost hlasitý, když potřebujete.

Na horní straně jsou sloty pro nano SIM kartu a pro paměťovou microSD kartu. Na zádech je k nalezení nápis Android One, který upozorňuje na čistý Android ve střevech. A čočka fotoaparátu také nesmí chybět.

Telefon má zajímavou funkci Edge Sense, tedy mačkání rámu telefonu. Přesněji řečeno jeho dolní poloviny. To slouží pro zapnutí vybrané aplikace anebo k provedení zvolené akce. Můžete si ji navíc nastavit i na cokoli jiného. Nabízí také zajímavé funkce v různých aplikacích – oceníte třeba zoomování v galerii či v mapách. Mínusem je ale nepohodlnost mačkání. Rám často klouže, je docela tuhý a hlavně nejde o intuitivní pohyb.

Displej je kvalitním IPS kouskem. Jeho úhlopříčka je 5,2 palce a jde o Full HD provedení. Výborné jsou nejen ostrost obrazu, ale i pozorovací úhly. Na barvy a ani na jas si rozhodně také nejde stěžovat. Nechybí ani adaptivní jas. Ale mohl být nastaven na vyšší úroveň.

Pokud nahlédneme do hardwaru, najdeme Snapdragon 630, 3 GB RAM a 32 GB interního úložiště – z toho 21 je volných jen a jen pro vás. Takže tu zvládnete i náročnější hry, hromadu fotek a filmy.

Telefon je poměrně výkonným kouskem, to už víme. Ale co se týká baterie, je to bída. Jde pouze o 2600 mAh akumulátor, a to je prostě málo. Procesor a operační systém sice energii šetří, ale poloviční baterie, ve srovnání s konkurencí ve své třídě, to je prostě propadák. Na druhou stranu, telefon je aspoň rychle nabitý. Za hodinku a kousek.

Konektivita je vše stranná. Nechybí Wi-Fi, LTE, Bluetooth 5.0, A-GPS s podporou GLONASS. A naštěstí nechybí ani NFC. Nedostalo se však na FM rádio a na infraport.

Celkem dobrá je výbava u fotoaparátu. Má světelnost f/2.0 a rozlišení 16 Mpx. Pořídíte tedy velmi kvalitní snímky – za dobrého světla. Horší je to v šeru. To pak najdete na fotkách překvapující množství šumu. Vzdvihnout lze ale ještě automatický režim HDR. Fotoaplikace, které je též součástí vybavení, je v podstatě stejná jako u vyšších modelů výrobce HTC. Je velmi dobře rozvržená. A nabízí i manuální režim.

Přední kamera má překvapivě stejné rozlišení, tedy 16 Mpx. A video, zejména pro pořizování vlastních záznamů, můžete natáčet i ve 4 K.

Celkově se tedy jedná o telefon se spíše nižší střední výbavou, ale za vyšší střední cenu. Zklame zejména baterie. Potěší však příjemný displej a vysoké krytí (IP67).