Pokud pokukujete po telefonech Asus, máte od podzimu tohoto roku nenadále široký výběr. Jen například v řadě Asus Zenfone 4 najdete hned šest modelů. Nejvyšším z řady je Zenfone 4 Pro. Střední zástupce je pak Asus Zenfone 4 (ZE554KL), který je nabízen i jako model hlavní, u kterého se očekává největší zájem. Je vybaven jako klasický zástupce vyšší střední třídy. A je poměrně velký.

V balení čekejte kromě telefonu i adaprét, USB-C kabel, sluchátka. A samozřejmě nezbytné základní manuály. Také průhledné silikonové pouzdro a špendlík. Ano, špendlík. S jeho pomocí totiž vysouváte hybridní slot.

Asus je tradičně zaměřen na design. A to neporušil ani u modelu Asus Zenfone 4. Je opět vyveden ve známém Asus Zen designu, také se soustřednými kružnicemi na skleněných zádech. Je tedy vyveden v duchu tzv. Zenbooků. A pokud se vám tyto líbí, nebudete zklamaní ani vzhledem telefonu Asus Zenfone 4.

Ze zad jsou patrné jednak soustředné kružnice, jednak i fakt, že dvoučočkový foťák nijak nevyčnívá z povrchu zad a není ani nijak orámovaný. To je vzhledem k dalším kruhům na zádech designově velmi užitečné opatření.

I přes to, že je telefon poněkud větší, se dobře drží a obsluhuje. Tělo telefonu je vyvážené, takže pokud jej držíte v jedné ruce, rozhodně nikam nepřepadává, nepřevažuje se. Rámeček je kovový, záda skleněná, takže celkově je tělo smartphonu Asus Zenfone 4 velmi pevné. Vzhledem k tomu, že otisky ulpívají vždy a všude, je praktičtější vybrat si světlejší barevnou variantu.

Co se týká hardwarového i virtuálního ovládání, jde o klasiku. Asus do technologie bez rámečků nepustil, takže v tomto případě zůstal mírně při zemi. Vzhled mobilu je tudíž konzervativní. Hrany jsou zaoblené, rohy displeje jsou však klasicky pravoúhlé. Nad i pod displejem je dost místa pro všechny tradiční prvky. Jsou podsvícené a fyzické.

Hlavní tlačítko i kolébka hlasitosti jsou na pravém boku, vepředu na horní straně najdete kameru, reproduktor i diodu notifikací. Dole naopak jedno centrální ovládací tlačítko a zároveň čtečka otisků prstů. Ta je uprostřed. Reaguje, podle referencí uživatelů, bleskově a přesně. Okolo ní jsou senzory nutné k ovládání systému. Co telefonu ale chybí, je pevnější krytí. Odolnost proti vodě a prachu nečekejte, což je u vyšší střední třídy spíše s podivem.

Co se displeje týká, je 5,5 palce velký. Takže pokud si přejete větší obrazovku, máte přání splněno. Ještě k tomu přidejte kvalitní IPS displej s Full HD a máte jasnou představu o tom, že displej je nejen kvalitní, co se jemnosti týká, ale také s dobrou hloubkou barev a jejich celkovým podáním. Ani pohled z úhlu nezhorší celkový obraz.

Displej má vysoká maximální jas. Proto ani přímé slunce nezabrání vašemu dobrému přehledu o tom, co na displeji zrovna máte. Celkově je displej nastaven spíše do teplejších odstínů. Ale požadované vyvážení bílé si samozřejmě můžete nastavit i sami. Displej není Amoled, proto nečekejte zcela hlubokou černou. Ale i tahle je kvalitní.

Co se hardwaru týká, je telefon osazen procesorem Snapdragon 630, tedy z vyšší a novější řady. Ten výrazně šetří baterii. 4 GB operační paměti zajistí dost místa i pro náročné hry a aplikace. No a 64GB vnitřní paměti, to na je vyšší střední třídu taky dost.

Na telefonu nehledejte NFC. Vzhledem k tomu, že už i u nás byly spuštěny platby mobilem, je chybějící NFC u vyšší střední třídy docela nevýhodou. Není divu, že mnoho zákazníků právě chybějící  NFC odradí od koupě. Ze cenu, se ketrou se telefon prodává, je to téměř tristní prohřešek. telefon se tedy vyprofiloval jako zařízení pro ty, kdo nepožadují velký pokrok a stále chtějí platit kartou. Ovšem, zase ta cena, že… Ale najdete tu ale zase aspoň FM rádio, které u většiny modelů s USB-C konektorem pro změnu chybí.

A další výjimka na obzoru – i přes to, že telefon Asus Zenfone 4 (ZE554KL) má USB-C konektor, je tu ponechám 3,5 mm jack na sluchátka. Poslech přes sluchátka je neskutečně kvalitní. A také variabilní. Telefon totiž má Hi-Res Audio 192 kHz/24 bit. Přepnout můžete dokonce i na sedmikanálový zvuk DTS 7.1. Ale podle zkušeností uživatelů stejně asi zůstanete u klasického sterea.

Zvuk z reproduktorů je trošinku stereo. Z dolního reproduktoru jdou zejména basy, z reproduktoru sloužícího jako telefonní sluchátko jde to ostatní, tedy středy a výšky. Při hlasitějším nastavení už zvuk moc kvalitní není, ale o tom telefon také není. Na tohle jsou pak externí reproduktory, které si pořídíte zvlášť.

Telefon můžete připojit pomocí Wi-Fi, GPS s podporou Galilea, Bluetooth 5.0, LTE. Co se výdrže týká, o tu se stará baterie s kapacitou 3300 mAh. To je pro velikost telefonu v podstatě akorát, pokud vám tedy staří výdrž tak jeden a půl dne v běžném režimu. Při intenzivnějším používání budete dobíjet denně.

Software je založen na operačním systému Android 7.1 Nougat. Ale čistý rozhodně není. Asus se ani nesnaží skrývat jeho předělání vlastní nadstavbou ZenUI. Budiž výrobci ke cti, že v nové řadě telefonů již není mnoho naplácaných aplikací a že i prostředí je intuitivnější, jednodušší, prostě vylepšené.

Mobily od Asus mívaly jako slabinu fotoaparáty. I to se výrobce snažil v případě letošní řady napravit. Hlavní fotoaparát na zádech obsahuje 12Mpx snímač a s objektivem o světelnosti f1.8. Takže už z popisu je jasné, že by fotky měly mít grády. Druhá čočka je 8 Mpx a je širokoúhlá. Ale výsledky jejího focení nejsou nijak oslnivé. Zejména zkreslení okrajů je výrazné. Takže uživatelé se spoléhají spíše na čočku hlavní. Ta má focené opravdu dobré.

Vzhledem k dobré světelnosti si vyfotíte i šeré scény. A šumu nenejadete tolik jako u čoček se světelností okolo2,2, které jsou i ve střední třídě do telefonů osazovány.

Co se videa týká, tady využijete elektronickou stabilizaci. Pokud budete fotit selfie, jistě využijete aplikaci SelfieMaster je zaměřena na vylepšování obličeje, a to nejen ve fotkách, ale i v natáčeném nebo dokonce ve streamovaném videu.

Celkově jde o zdařilý produkt vyšší střední třídy, kterému však citelně chybí NFC. A cena je docela nereálně vysoká. Pro telefon hovoří opravdu kvalitní tovární zpracování a vynikající design.