Mini stolní počítače teď vévodí trhu. Jsou stejně výkonné, mnohdy výkonnější než velké skříně, na které jsme byli dlouhodobě zvyklí. Jsou levnější a zaberou minimum místa. A jestliže se nechcete spoléhat jen na tradiční značky mezi stolními počítači, můžete vyzkoušet u nás zatím ne ještě tolik známou značku Gigabyte. Její model Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 je totiž cenově velmi dostupný, a přitom pro domácnosti opravdu dostačující. Na hry jej však neužijete.

Zajímavá konstrukce

Mini stolní počítač Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 zaujme hned na první pohled svou konstrukcí, která rozhodně není standardní. Designéři měli zajímavý nápad na kvádr o téměř krychlové základně, který svými rozměry jen trochu překračuje rozměry optické mechaniky.

Ale pozor, optická mechanika tu není, tu musíte oželet. Ovšam ve světě flash disků a clowdových úložišť to jistě nebude žádný problém. Navíc tu je čtečka paměťových karet, díky které můžete úložné prostory disků CD a DVD snadno nahradit.

Samotné parametry jsou následující (v x š x h): 56.1 mm x 107.6 mm x 114.4 m, hmotnost cca 3 kg. Základní deska má 100 mm x 105 mm. Na stole opravdu nezabere mnoho místa, takže se hodí třeba i do malých soukromých kanceláří nebo do malého pracovního koutku v obýváku či v dětském pokoji.

Procesor není z nejrychlejších

Vzhledem k ceně mini stolního počítače Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 je ředem zžejmé, že jeho vybavení nebude patřit ke špičce. A také nepatří. Na druhou stranu jde o výbavu, která pro domácí nebo kancelářské využití menšího rozsahu stačit bude.

Co se procesoru týká, najdete tu Intel Celeron Processor J3160 se 2MB Cache a s možností turbo rychlosti až na 2.24 GHz. Co se harddisku týká, jde o verzi 2.5” thickness 7.0/9.5mm Hard Drives (1 x 6Gbps SATA3). RAM je ve velikosti 8 GB s frekvencí 1 066 / 1 600 MH, ale ve verzi DDR3L, která je mnohem méně propustná, než současně osazované DDR4.

Konektorů je dostatek, Thunderbolt ale nehledejte

Mezi konektory nechybí nic, co se běžně od stolních počítačů očekává. Takže mini stolní počítač Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 je ze přední strany osazen konektory LAN, VGA, 2 x USB 3.0, dále 1 x vstup pro Micro SD kartu.

Zezadu jsou pak 1× HDMI (3840 px x 2160 px při 30 Hz), 2× USB 3.0, 1× RJ-45, 1× napájení a ještě 1× uchycení pro zámek Kensington. třetí generace USB tu tedy je, ale Thunderbolt mezi nimi chybí. Jde sice o konektor zejména pro notebooky, ale i na stolním PC by se hodil. Thunderbolt 3 je současným nejlepším vstupem a výstupem, protože na něj lze připojit cokoliv, co má „C“ koncovku, a to včetně nabíjení, grafiky, zobrazení na externích 4 K monitorech (až dva monitory na jeden vstup). Vzhledem k ceně modelu je však pochopitelné, že použit nebyl.

Po straně najdete ještě I/O 1 x VGA a 1 x kombinovaný 3,5 mm audio jack.

Dá se rozšířit dalšími prvky, pozor na operační systém

Pro rozšíření výbavy poslouží sloty 1 × slot PCIe M.2 NGFF 2230 A-E key osazený Wi-Fi+BT kartou. Z toho plyne, že základní sestava postrádá Wi-FI!

 Co se operačního systému týká, tady se budete muset rozhodnout a zařídit sami. Mini stolní počítač Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 je sestaven tak, aby zvládl WIN7 64bit. V nabídce podporovaných operačních systémů je Windows 10 64bit a Windows 8.1 64bit, Linux.

Pokud byste chtěli nainstalovat Windows 7, musíte z webovek výrobce Gigabyte stáhnout a nainstalovat „Windows USB Installation Tool“. Pak sem sedmičku můžete dát. Veškeré operační systémy musíte nainstalovat sami, zde chybějí.

Co na něj uživatelé? Je skvělý jako linuxový server

Vzhledem k absenci operačního systému můžete do mini stolního počítače Gigabyte Brix GB – BACE – 3160 dát linux a používat jej i jako linuxový server. v takovém případě zvládne i herní servery. Podle uživatelů má totiž HW 100% podporu v linuxovém jádře, pokud dokoupíte výkonové prvky.

Uživatelé si chválí i tichý ventilátor, možnost otočit počítač na výšku, využít jej alternativně nikoliv jako hlavní počítač, ale jako osobní cloud, možnosti rozšíření a zapojení do širšího systému v kanceláři nebo v domácnosti.