Kamkoliv přijdete, tam můžete mít svůj počítač s pamětí 32 GB, s připojením k internetu se dvěma USB porty. Stačí potkat televizi nebo monitor s HDMI vstupem, mít u sebe mini kapesní počítač, a je to vaše. Láká vás taková představa? Pak je model Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 možná určen právě pro vás. Už podle jeho označení je jasné, že v něm najdete procesor Intel, což je samo o sobě zárukou dobrého výkonu. Pojďme se ale podívat na další parametry tohoto udělátka.

Počítač s Windows do vaší kapsy

Počítač si v kapse nosíme už skoro všichni – smartphone. Ale mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 v sobě má klasické Windows, které mnohem lépe komunikují s monitory a s televizemi, ve kterých si snadno zařídíte vše, co potřebujete, v programech, které již tradičně z počítačů znáte, nikoliv z mobilních aplikací. A na velké obrazovce.

Velkou výhodou kapesních mini počítačů, včetně modelu Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300, je i fakt, že ušetříte za další monitor. Počítač si totiž kdykoliv uděláte ze své televize (pokud se zrovna další člen domácnosti nepotřebuje na tu televizi dívat…). Jen nutno dodat, že moc velkou operační pamětí vybaven není, počítejte proto s pomalejším provozem. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 je opravdu drobek. Jeho rozměry jsou následující (v x š x h): 3,8 cm x 11,3 cm x 1,2 cm. Je tedy mnohem menší než smartphone. A když jej zastrčíte do televize, rozhodně žádné místo nezabere, jen jednu HDMI zásuvku (a současné TV mívají více HDMI k dispozici, takže k ní můžete nerušeně připojit i přehrávač nebo satelit.

Chytrá televize ještě chytřejší?

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 je skvělým nástrojem, jak udělat z chytré televize televizi ještě chytřejší. Kapesní počítač v sobě má malý a tichý ventilátor, a tak může být připojen stále, svým provozem vás nijak výrazně rušit nebude.

Jediné, čím vás může tento model trochu zklamat, je jen 2 GB RAM ve standardu DDR3, k tomu Windows jen ve verzi 32 bit. To znamená, že vámi vytvořený počítač nebude tak rychlý, jak jste zvyklí třeba z notebooku z vaší kanceláře.

Ale podle uživatelů to na klasickou práci typu kancelář bohatě stačí, na prohlížení internetu také, na pouštění filmů z internetu též. Lze nainstalovat klasické antiviry, a tak můžete chodit třeba i do online bankovnictví nebo jiných online destinací vyžadujících zvýšenou ochranu.

Parametry nenadchnou, ale na PC do kapsy nejsou vyloženě zlé

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 asi není vhodné pořizovat jako plnohodnotný PC do domácnosti, kde bude potřeba s počítačem častěji pracovat. Ale jako PC pro seniory, kteří by si v televizi chtěli pouštět své oblíbené filmy z YouTube, občas komunikovat skrze video hovory, nebo jej pořídit jako povýšení televize na ještě chytřejší, pak je mini počítač skvělou volbou, za velmi dobrou cenu.

Podívejme se však na konkrétní parametry. Čip je samozřejmě Intel, konkrétně se jedná o Intel Quad Atom x5-Z8300, s frekvencí 1,44 GHz, s boostem až na 1,88 GHz, z názvu je jasné, že je čtyřjádrový. Jde o speciální model se sníženou spotřebou, což může imponovat každému, kdo hledá méně hlučné a méně energeticky náročné zařízení. Najdete tu i automatické přetaktování a podporu virtualizace.

Nechybí samozřejmě ani grafická karta, zde je to Intel HD Graphics. Operační paměť ale nabídne pouze 2 GB, což znamená poměrně pomalou práci. Ovšem to vyvažuje pro změnu flashdisk (eMMC), tedy vnitřní úložiště s poměrně rychlým tempem práce. Kapacitu má sice jen 32 GB, ale díky dvěma USB konektorům jej můžete kdykoliv rozšířit dalším externím úložištěm, případně se spoléhat na cloudy.

Wifi je samozřejmostí, Bluetooth bonusem

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 má samozřejmě wi-fi, bez toho si jakýkoliv PC už ani neumíme představit. Zde ve standardu 802.11ac, podle postřehů uživatelů však s poměrně slabou anténou, výrazně slabší, než na jakou jsme zvyklí třeba z mobilů.

A co se dalšího připojení bez drátů týká, je tu ještě i Bluetooth, které můžete také poměrně často využít. Jen pozor, je pouze ve verzi 4.0, tak s vyššími verzemi (4.2 a 5.0) komunikovat nebude.

Ještě více konektorů, než byste čekali

Poměrně drobná tyčinka, u které byste možná ani nečekali tolik konektorů. S čím můžete počítat? Se čtečkou paměťových karet, kam lze dát kartu až do kapacity 128 GB, dále jeden USB port ve verzi 2.0 a jeden USB port ve vyšší verzi, tedy 3.0 (USB-C tu ale není).

Celý PC musí frčet na elektřinu, bez ní ani rána. A vzhledem k tomu, že k monitoru jej připojíte pomocí HDMI, tedy obrazového konektoru, musí sem být přivedena energie jinudy – a tím místem je micro USB připojení. V balení je proto vedle samotné PC tyčinky ještě i adaptér a micro USB kabel.

A co na něj uživatelé?

Uživatelé si mini kapesní počítač Intel Compute Stick Win 10/32GB/2GB/Atom x5-Z8300 vcelku pochvalují. Tedy zejména ti, kteří si jej koupili pouze pro rozšíření funkcí své televize. Ale našli jsme i odezvy od těch, co jej používají opravdu jako domácí počítač. Podle nich je sice trochu pomalejší, ale v podstatě se jedná o plnohodnotný PC do kapsy, za minimum peněz, takže není nutné investovat do velkého stolního PC nebo do notebooku, aby měl člověk doma možnost používat PC.

Na co si uživatelé častěji stěžují, je pomalejší práce zařízení, slabší wi-fi anténa nebo absence USB-C konektoru. Pochvalují si předinstalované Windows, také fakt, že PC se rozjede ihned po zastrčení do HDMI, a to i v momentě, kdy je použito vůbec poprvé. Nic není nutné speciálně nastavovat, grafické propojení přes HDMI a předinstalovaný systém se o vše postarají samy.