Pryč jsou doby, kdy stolní počítače byly nepřenosnými a velmi těžkými bednami. Dnes si můžete pořídit počítač, který hravě strčíte do kapsy a který připojíte k tomu monitoru, který právě máte na dosah. Nebavíme se samozřejmě o mobilu, ale klasickém počítači s operačním systémem Windows. Jen je natolik miniaturizovaný, že se prostě vejde ty tyčinky, a vám do kapsy. Pojďme se na Mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC podívat podrobněji.

Začněme miniaturními rozměry

Že se počítač jednou vejde do kapsy, o tom snili fanoušci této technologie již od sedmdesátých let. A dočkali se. už si běžně můžeme koupit počítač do kapsy, který je tedy samozřejmě bez klávsnice a bez monitoru i myšky. Jen základní „bedna“, kterou kamkoliv vezmeme s sebou a připíchneme k monitoru, který je zrovna po ruce.

Ve velkém se tento počítač používá, aby se z televize běžné udělal televize chytrá. jde o levné a snadné řešení, protože mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC má i Wi-Fi přijímač, díky kterému si z televize uděláte monitor k PC a máte v ní plnohodnotně všechno online vysílání, včetně např. YouTube a placených online TV služeb.

Celý mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC má u prodejců uvedenu hmotnost cca 300 g. Ale skutečnost jistě bude nižší. A rozměry jsou následující (v x š x h): 11,3 cm x 3,8 cm x 1,2 cm. Připojení k monitoru nebo k TV proto nebude dělat žádné potíže.

Připravte se na průměrný výkon a menší úložiště

Vzhledem k rozměrům je mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC vybaven jen průměrnými „střevy“. Najdete tu RAM operační paměť ve velikosti 2 GB a pouze typ DDR3L. Pevný disk je eMMC ve velikosti 32 GB.

Co se procesoru týká, je zde čtyřjádrový Intel® Atom x5-Z8300 s cache 2MB a frekvencí  1.44 GHz. Dnes jsme samozřejmě zvylí na několikanásobně vyšší frekvenci procesoru, ale pro tak malé zařízení jde o poměrně dobrý počin.

Grafická karta tu je Intel sdílená, konkrétně Intel HD Graphics. A optická mechanika samozřejmě chybí, sem by se opravdu nevešla. Ale vešel se ventilátor, který je i podle uživatelů překvapivě tichý.

Přidejte paměťovou kartu

Vůbec vás nemusí trápit, že úložiště pojme pouze 32 GB. Přidat totiž můžete paměťovou kartu až do velikosti 128 GB, takže naráz bude mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC zařízením s opravdu dost velkou pamětí. Typ úložiště je samozřejmě flash.

Wi-Fi i Bluetooth

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC nabídne spojení s okolím pomocí Wi-Fi i Bluetooth, takže se dá komunikovat opravdu dobře. Jen pozor, uživatelé upozorňují, že router je nutné mít poměrně blízko, protože přijímač je poměrně slabý. Takže pokud chcete tenhle mini počítač koupit, musíte předem vědět, že router bude na blízku, kdykoliv jej budete potřebovat.

S Bluetooth problém není, počítač vždy přenesete k přístroji, se kterým bude komunikovat. Wi-Fi je tu ve verzi 802.11 b/g/n, Bluetooth pak je v základní 4.0, takže máte jistotu, že budou dostačující Bluetooth na zařízeních doma, včetně starších telefonů.

Slotů je dostatek

I když jde o kapsní zařízení, najdete na mini kapesním počítači Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC konektory. Konkrétně se jedná o 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, HDMI, slot na paměťové karty a pak také napájení, což je v tomto případě micro USB napájecí konektor. Jen škoda, že tu není USB-C napájení, hodilo by se mnohem víc. A s Thunerboltem by to bylo ještě lepší, jen bychom se dostali pak na jinou cenu.

Nicméně, můžete připojit bezdrátovou klávesnici, myš a také jakýkoliv monitor s HDMI vstupem. Ten moment máte pokupě stolní počítač s celkem solidním výkonem, který bohatě stačí na běžné domácí, školní, kancelářské využití.

Prcek s Windowsy

Mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC má již nainstalován operační systém, konkrétně Windows 10. To je výhoda pro všechny, kdo se nechtějí zdržovat instalací systémových záležitostí, ale chtějí jen připojit a používat.

Co na něj uživatelé?

S velikostí i s designem jsou uživatelé poměrně spokojeni, jen upozorňují, že je při zasouvání paměťové karty nutno dávat pozor na přesnou manipulaci s paměťovou kartou. Výkon počítače je průměrný, ale vzhledem k jeho velikosti a provedení se s tím dá počítat.

Skvěle hodnotí mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC jako prostředek pro změnu běžné televize v televizi chytrou. A pro cestování na služební cesty, jejich cílem jsou přednášky, semináře, konference. V PC můžete mít nainstalovány programy, které potřebujete, a tak se nemusíte spoléhat na zázemí pořadatele.

Za velký nedostatek považují uživatelé slabou anténu na Wi-Fi, která je mnohem slabší než u běžných mobilních telefonů. Malinko podle uživatelů pomohl update driverů, ale stále je příjem slabý, mini kapesní počítač Intel Compute Stick BOXSTK1AW32SC vyžaduje poměrně blízkou přítomnost routeru. LTE technologie v něm není.