Velmi všestranná a zejména designově vydařená je mikrovlnná trouba Whirlpool Jet Chef JT 479. Na první pohled překvapí tím, že vlastně zcela jiná, než většina mikrovlnek, na které jsme doteď byli zvyklí. Překvapení se bude konat i na pohled druhý, protože tato mikrovlnná trouba zvládne nejen mikrovlnit (tedy ohřívat, vařit a rozmrazovat), ale čekejte od ní i horkovzdušné pečení, vaření v páře a grilování.

Nákup takového spotřebiče je vhodný zejména v té domácnosti, kde není dost místa pro klasickou horkovzdušnou troubu či celý sporák. Takže jestli máte malou kuchyni, nesmutněte. Nákupem takovéhle kombinované mikrovlnné trouby získáte nejen několik spotřebičů v jednom, ale také se při pečení dočkáte výsledku mnohem dříve, než by tomu bylo v klasické troubě. A také při nižší spotřebě energie.

Mikrovlnná trouba Whirlpool Jet Chef JT 479 nejenže zvládne v podstatě vše, na co si vzpomenete, ale poskytne vám k pečení, vaření a grilování také dostatek prostoru. Vnitřní objem mikrovlnné trouby je 33 litrů (běžné mikrovlnky se pohybují okolo 20), průměr otočného talíře je 36 cm.

Vnitřní prostor je z nerezového materiálu právě proto, aby se trouba dobře čistila i v případě, že se stane nějaká pečící nehoda. Abyste mohli nerušeně péct a grilovat, lze vypnout otáčení talíře. A celou mikrovlnku zajistíte proti nenechavým dětským rukám pomocí dětské pojistky.

Mikrovlnka vám nabídne několik přednastavených programů. Dokonce si můžete troubu i naprogramovat podle toho, co nejčastěji využíváte, a toto naprogramování uložit do paměti. Pak je vyvolat a spustit.

Využít ale budete moci i unikátní technologii s názvem šestý smysl. Ta dokáže převzít zodpovědnost za přípravu pokrmů. Jak? Speciální senzory, kterými je mikrovlnná trouba Whirlpool Jet Chef JT 479 osazena, zjistí vnitřní teplotu a váhu připravovaného jídla. Tomu přizpůsobí dobu přípravy. Vás pak prostřednictvím displeje bude informovat o tom, jak dlouho příprava jídla ještě potrvá.

V této mikrovlnce můžete zvolit i vaření v páře. I v tomto případě je proces kontrolován samotnou mikrovlnkou. Ta zajistí, že se ve správný okamžik uvolní požadované množství páry, které vašemu jídlu zajistí dokonalý a velmi chutný výsledek. Pára se během programu vaření bude uvolňovat opakovaně. Takže vy si jen zvolíte oblíbený program a o zbytek se postará trouba již sama.

Co se týká pečení, je mikrovlnná trouba Whirlpool Jet Chef JT 479 vybavena technologií Jet Stream. Ta zajistí rovnoměrné propečení celého připravovaného pokrmu, a to i tehdy, když jej dáte na hranatý plech – otočný talíř přece můžete zastavit.

K pečení horkovzduchem jsou používány ještě i mikrovlny, aby příprava byla rychlejší, rovnoměrnější a abyste si vaše jídlo mohli vychutnat co nejdříve. Díky tomu se také zachová více výživných látek v pokrmu a uspoří se i nemalé množství elektrické energie. Uživatelé kvitují schopnost pečení této mikrovlnné trouby se slovy, že se vyrovná klasické horkovzdušné.

Mikrovlnná trouba Whirlpool Jet Chef JT 479 je vybavena i 3D systémem distribuce mikrovln. Každý pokrm je tedy prohřátý, rozmrazený nebo i provařený rovnoměrně. Kdo pozná její schopnosti a vybavení, jistě si ji bude chtít pořídit i na chatu či chalupu, přestože pořizovací cena není zrovna nejnižší.

Používání mikrovlnné trouby Whirlpool Jet Chef JT 479 chce však malý cvik s otevíráním dvířek. Při neopatrném zacházení si totiž zbytečně pomačkáte knoflíky a můžete troubu i naprogramovat, přestože vařit už dál nehodláte. Dvířka trouby se otevírají jako u klasické horkovzdušné, tedy seshora dolů.

Ještě několik slov k příslušenství. Jeho součástí je nádoba na vaření v páře, rošt, zapékací crisp talíř a držák na talíř. S crisp talířem můžete připravit to, co má většina z nás tolik ráda: tedy dokonale měkké jídlo s křupavým povrchem. Anebo křupavé pečivo, samozřejmě i pizzu.

Za zmínku stojí také displej, který vám ukáže nejen čas. Displej je textový, takže vám napíše, co máte zrovna navoleno. Tedy například, jaký automatický program jste si navolili, a co konkrétně připravujete.

Ovládání je mírně komplikované, ale v prvních pokusech. Manuál vám v zaučení moc nepomůže, je poměrně nepřesný, neřeší právě ty detaily, které většina spotřebitelů ale potřebuje. Až se trochu osmělíte, prozkoušíte a zapracujete, už to bude jednoduchá a intuitivní rutina.