Dalším tabletem z řady Lenovo výrobků je méně nadupané Lenovo TAB 4 8″. Oproti více vybavené verzi PLUS je tento model méně elegantní, mírně pomalejší, ale hlavně výrazně levnější. Také se lépe drží v ruce, protože zadní část je pokryta příjemným měkkým materiálem na první dotek připomínajícím textilii či papír. Materiál vůbec neklouže, tablet se díky němu opravdu velmi dobře drží.  Na přímém světle se v něm lesknou malinké modré částečky.

Jinak jde o klasickou černou placku připomínající větší smartphone. Takže na rozdíl od modelů Lenova, na které jsme byli doposud zvyklí, jsou rozšířeny pouze jeho kratší okraje. Proto vznikl výsledný užší obdélníkový tvar, který je jistě použitelnější zejména na cesty.

Pokud potřebujete větší obrazovku, můžete sáhnout po modelu TAB 4 10″. Vybavení je stejné, jen obrazovka je o hodně větší. Balení tohoto tabletu v základní řadě je v tenčí krabici, z níž musíte druhou krabičku, ve které je samotný tablet uložen, nejdříve vysunout.

V balení najdete tablet, adaptér do sítě s výstupem pouhých 1,0 A), USB kabel a manuály se základními instrukcemi. Na modré obalové krabici je vyfocen pouze tablet a na něm ukázáno, že jde o software s možností nastavení více nezávislých uživatelských účtů.

Kratší hrany tabletu jsou mírně zkosené. Ovládací prvky jsou klasicky na pravé straně, tedy tlačítko hlavního ovládání a také ovládání zvuku. Tlačítko hlavního ovládání je příjemně zapracováno do rámečku. Na tabletu je vstup pro nabíjení, sluchátka, mikrofon, reproduktory. Tablet má tyto velikostní parametry:

  • rozměry: 211 × 124 × 8,2 mm,
  • váha 320 g.

Na levé straně tabletu nesmí chybět logo, tedy nápis Lenovo. Pojďme ale k reproduktorům, ty jsou v tabletu umístěny pod řadou otvorů v obvodovém rámečku a vybaveny technologií Dolby atmos. Nutno však poznamenat, že v tomto případě se Dolby atmos příliš nepovedla. A stěžují si na to uživatelé obou velikostních variant, tedy jak osmi palcové, tak desetipalcové.

Ani na tabletu nesmějí chybět kamery, jak hlavní kamera, tak ta čelní pro video komunikaci. Čočka na zadní straně tabletu zvládne 5 MPx, ta čelní jen 2 Mpx. Pro videohovory to bohatě stačí. Focení reprezentativnějších fotek však příliš nepůjde.

Tablet Lenovo TAB 4 má lesklý desetibodový dotykový displej. A samozřejmě lesklý. Jde o provedení TFT IPS HD s rozlišením 1 280 × 800 px. Už z toho čísla je znát, že, že Full HD se v této základní verzi nekoná. Obraz proto čekejte spíše průměrný. Pro běžného uživatele dostačující, pro fajnšmekra jen stěží. Hloubka zobrazení a hlavně detaily – jejich nedokonalost uvidíte zejména v graficky náročnějších hrách a také ve vašich fotkách či videích. Při běžném provozu ale základní kvalitu displeje vnímat nebudete, pro běžnou práci nebo čtení, případně hraní běžných her toto rozlišení zcela stačí.

Vnitřní paměť tabletu je Lenovo TAB 4 8‘‘ je 16 GB. Tu však můžete účinně rozšířit pomocí microSD karty, a to až do velikosti 128 GB, takže s nedostatkem paměti není nutno se trápit. Co se týká spojení, je tablet vybaven Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS. Co se týká Wi-Fi, jde o 802.11 b/g/n, jeden kanál (2,4 GHz).

Tablet je osazen 64bitovým čtyřjádrovým procesorem Qualcomm® Snapdragon™ 425, s frekvencí 1,4 GHz. Běhá na operačním systému Android Nougat a paměť RAM má velikost 2 GB. Nic moc, alespoň co se RAM týká. Jenže jde o základní verzi a také za základní cenu, takže je vlastně pochopitelné.

Vzhledem k velikosti RAM není dost dobře možné dělat v tabletu více věcí najednou. Respektive, nechat si otevřených více aplikací. Tablet je možné poměrně snadno přetížit a pak se bude vše zasekávat. Při práci s ním je potřeba se soustředit na to, abyste měli otevřeno jen to, co zrovna nutně potřebujete. Na druhou stranu je však nutno uznat, že pokud si člověk udrží v přístroji pořádek a vše zavírá, není s jednotlivými aplikacemi a jejich provozem problém.

Baterie tabletu je o kapacitě 4850 mAh. A s tímto procesorem vydrží necelý jeden den běžného provozu. To pro základní model a zejména pro běžné použití jistě stačí.

Tablet Lenovo TAB 4 8‘‘ je při startu vybaven stejnými aplikacemi, jako jeho nadupanější dvojče. Je možné jej používat v módu multiusers, kdy v něm funguje několika na sobě nezávislých účtů, které navzájem nijak nenarušují soukromí svých uživatelů. Funguje to stejně jako na běžném počítači, kdy každý uživatel se do systému přihlásí ke svému účtu a vše spravuje nezávisle na ostatních.

Proto na jednom tabletu můžete mít více účtů jedné chatovací aplikace. Anebo nastavit dětem účty, na kterých určíte, kam mohou a kam již ne. Dětské účty jsou dokonce dopředu vybaveny aplikacemi a videi, která můžeme směle zařadit do skupinky „užitečné“.

Potěší i čistě pracovní aplikace, které jsou přichystány, a tak je nemusíte stahovat. Jedná se zejména o Office aplikace, tedy Word, Excel, Powerpoint či třeba Outlook. Plně k dispozici máte i Lenovo Cloud, kam můžete umisťovat soubory, co budete potřebovat nahlížet i z jiných zařízení.

Velkým plusem jistě je i správce souborů, který ve starších verzích Androidů zcela chybí. A to velmi citelně. Soubory lze sice najít ale proces je zdlouhavý a nepříjemný, nepohodlný. Díky Správci souborů však i v tabletu můžete pracovat téměř jako v běžném počítači. A to zejména tehdy, když k němu připojíte fyzickou klávesnici. Ale i ta virtuální je dobře přehledná. A zanechá na displeji celkem dost místa k tvorbě textu. V případě tabulek už je to horší a klávesnice a asi i myška je téměř nepostradatelná.

Pokud si tedy vystačíte se základními aplikacemi a úkony typickými pro tablet, bude vám běhat dobře. I surfování po internetu je celkem plynulé, nahrávání fotek, jejich odesílání, nic z toho nečiní tabletu žádné potíže – pokud dodržujete pravidlo minima spuštěných aplikací.

Jestliže jste však náročnější uživatel, a to včetně zvuku, poohlédněte se po lépe vybaveném modelu, případně po plusové verzi Lenovo Tab 4 8‘‘ PLUS.