Bílý, černý či modyrý. A velmi elegantní – tak působí na první pohled tablet Lenovo TAB 4 8″ plus, tedy tablet s úhlopříčkou osm palců. Jde o poměrně výkonný model, který splní asi všechny nároky, které na tablet kladete, včetně nároků na soukromí – a to díky multiusers použití. Pokud se vám zdá malý, má většího bratra s podobnou výbavou: Lenovo TAB 4 10″ plus. Věnujme se ale osmičkové variantě.

Lenovo svou řadu „Plus“ nabízí jako řadu prémiovou. A je znát hned z balení tabletu. Krabička je pevná, se sundavacím víkem, Každá součást tabletu je zabalena do své vlastní menší papírové krabičky. Tedy, s výjimkou samotného tabletu, ten má jen plastový pytlík. K tabletu je přiložen USB kabel, adaptér do sítě s výstupem 2 A. A také manuály.

Jde o opravdu pěkný přístroj, který je z vrchu i zespodu pokrytý hladkou skleněnou vrstvou. Tablet je navíc velmi lehký, váží jen 300 g. Takže jeho používání ani tolik nezatíží ruce. Vzhledem k hladkému povrchu tabletu, který je všude, budete z počátku mít dojem, že vám musí velmi lehce vyklouznout z rukou. A může se to stát, pokud se na jeho držení nebudete dost soustředit. Při držení v rukou však asi není vyklouznutí až tak pravděpodobné. Absolutně nedoporučujeme nosit jej bez pouzdra v podpaždí, protože nebezpečí vyklouznutí je v tomto případě dost vysoké.

Tablet má rozšířené okraje umístěny po kratších stranách displeje. Takže je užší a drží se v jedné ruce velmi dobře. Splňuje požadavky na širokoúhlý záběr, neboť rozměry jsou: 210,6 × 123 × 7 mm. Ano tloušťka je jen 7 mm. Tablet má pouze dvě ovládací tlačítka – jedno na hlasitost a druhé na základní povely: zapnutí/vypnutí, probuzení/uspání. Tlačítko sloužící k zapnutí tabletu také funguje jako čtečka otisků prstů, kterými jej můžete zamknout.

Proptacované jsou zejména reproduktory, které jsou po stranách tabletu, ale díky skosené míří i k uživateli. Jsou vybaveny systémem Dolby Atmos a jsou opravdu dobře poslouchatelné. Nejen u filmu či jiných videí. I hudba se z tabletu dá snést. A to mnoho tabletech zatím říci nelze.

Na tabletu nesmějí chybět kamery. Ta přední má 5 MPx a fixní zaostření, ta zadní je 8 MPx a zaostřuje automaticky. Zadní kamera je doplněna o blesk. Nechybí kontrolka dobíjení a notifikací. Dobíjet budete tablet tak jednou za dva dny. Dobíjecí konektor je USB-C, tedy souměrné USB, u kterého nemusíte zkoumat, jak kabel zastrčit.

Tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS je vybaven desetibodovým vícedotykovým displejem s rozlišením full HD a s technologií IPS. Konkrétně jde o rozlišení 1920×1200 Px. A poznáte to na první pohled. Jde o opravdu ostrý a hluboký obraz. Lenovo na úvodní tapetu zvolilo foto hory a horského potoka v zajímavých světelných podmínkách. Vykreslená je fotka do nejmenších detailů. Stejně dobře budou vypadat i vaše fotky, videa, hry, prostě všechno, co bylo pořízeno nebo vyrobeno pro FHD prostředí.

Tablet disponuje vnitřní pamětí 64 GB, s možností rozšíření o dalších 128 GB formou microSD karty. V tabletu je tedy místa na rozdávání. Připojit tablet můžete pomocí Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS. Tablet funguje díky 64bitovému osmijádrovému procesoru s frekvencí 2,0 GHz Qualcomm® Snapdragon™ 625, operačnímu systému Android Nougat. A k dispozici má operační paměť RAM o velikosti 4 GB. Takže dost místa i pro náročnější aplikace a hry, které mohou být paralelně otevřeny, a nic se neděje.

Baterie tabletu má kapacitu 4850 mAh. Vše na tabletu 4 8″ PLUS jede svižně a ani ty nejnáročnější hry se nesekají, nezpomalují.

Lenovo myslelo na koncového uživatele a na to, že mu představí tablet i jako pracovní nástroj, nikoliv jen hračku. Proto hned na počátku používání jsou do tabletu nachystány základní pracovní aplikace, konkrétně jde o Office aplikace, Správce souborů, Clowdy od Lenovo a také Skype. A samozřejmě veškerá nabídka od Google, pod jejichž velením Androidy jsou.

Tablet můžete díky počátečním aplikacím používat tedy i plnohodnotně prcovně, pokud jste zrovna na cestách. Virtuální klávesnice je vybavena i českým rozložením s QWERTZ. Anebo můžete připojit i klávesnici fyzickou. Ta virtuální sice zabere nějaké místo na obrazovce, ale při postavení tabletu na výšku je stále dobře ťukatelná a pořád díky FHD technologii zůstane kus pracovní plochy dobře přehledný, i když si nastavíte celkem malé písmo.

Tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS mohou využívat i rodiny, případně třeba několik kolegů v kanceláři. Tablet totiž nabízí využití v režimu multiusers, kdy každý uživatel tu má svůj účet a přihlašovací gesto, heslo nebo otisk prstu. Na jednom tabletu tedy můžete spravovat několik Messengerů a jiných chatovacích aplikací. Také všechny soubory, navštívené webovky a další data zůstanou ostatním uživatelům utajena, pokud si to budete přát.

Systém multiusers je dobře využitelný i v rodině s menšími dětmi, kdy dětem můžete nastavit jejich dětské účty. Jsou již přednastaveny s několika zajímavými vzdělávacími a zábavnými videy a aplikacemi. Můžete nad účtem také převzít rodičovskou kontrolu a nastavit, kam dítě smí a kam už ne.

Pracovnímu použití dost napomůže i přednastavený Správce souborů. Rozhodně funguje dobře a není problém v něm cokoliv najít. A jakkoliv s tím pracovat – na úrovni klasického počítače. A díky rychlosti a svižnosti tabletu se váš pracovní výkon rozhodně nijak nezpomalí.

Jen cena tabletu není tak příjemná. Prostě se na něj musí chvíli šetřit. Anebo využít kupony. Výsledek rozhodně stojí za to.