Jedním z levnější, ale přesto velmi kvalitních mobilních telefonů je Lenovo MOTO G5s. Přídomek „s“ je za označením proto, že jde o jakousi faceliftovou podobu první varianty. Výrobce něco málo přidal (podle reakcí zákazníků) a výsledkem je velmi dobrý model střední třídy, ale za cenu nižší střední třídy. Můžete si být jistí, že poskytne více služeb a pohodlí, než leckterý telefon za cenu o povinu vyšší.

V balení Moto G5s najdete samozřejmě telefon, USB kabel, silnou nabíječku (s výstupem 3 A) a také jehlu na vysouvání slotu pro nano SIM kartu a microSD kartu. Nechybí ani manuály pro základní použití.

Pokud jste spíše na klasický vzhled, oceníte design tohoto telefonu. Je totiž nenápadný a vyhovovat bude všem věkovým kategoriím, protože nese jak klasické, tak moderní prvky. A promyšlený je do detailu.

Telefon je poměrně kompaktní a ovládání jednou rukou v něm není problém. A pokud by vaše ruka byla přece jen příliš malá, můžete si pohodlným gestem od středu k dolnímu okraji telefonu zmenšit ovládací plochu displeje ani ne na jednu polovinu původní velikosti.

Konstrukce telefonu Lenovo Moto G5s je velmi pevná. Záda jsou celá kovová, konkrétně z hliníku. Přední část je krytá tvrzeným sklem. Jiný materiál na těle telefonu prostě nehledejte, plasty se nekonají. Díky tomu je ale telefon poměrně těžký, váží 157 g. Jeho rozměry jsou 150 x 73,5 x 8,2 mm. Konstrukce telefonu nijak nevrže a drží opravdu pevně.

Telefon disponuje výkonným fotoaparátem s rozlišením s rozlišením 16 Mpx, což je o 3 Mpx více, než měla původní verze G5. Foťák tradičně vystupuje z těla telefonu, což ale po umístění do pouzdra nijak nevadí. Pokud se u vás pouzdro nekoná, nemusíte se o foťák bát, drží fakt dobře. Blesk je samozřejmostí. Na zadní straně je pak už jen a profilované logo Moto. Záda jsou efektně dozdobena broušenými proužky v horní a dolní části.

Díky vystouplému fotoaparátu se telefon Lenovo Moto G5s nikdy nepoloží celými zády. Při jemném ovládání to ničemu nevadí, telefon se nekýve. A razantnější pohyby či tlak potřebovat nebudete, protože displej reaguje i na nejjemnější doteky.

Boční rámečky okolo displeje jsou velmi tenké, nad a pod displejem jsou o poznání silnější. V horní části je 3,5 mm jack, sluchátkový reproduktor, čočka fotoaparátu s rozlišením 5 MPx, blesk. Dolní okraj pod displejem je vyhrazen čtečce otisků prstů a dalším senzorům (Gyroskop, Senzor přiblížení – proximity).

Přitom čtečka reaguje spolehlivě a velmi rychle. Nastavit ji můžete i jako i jako ovládací prvek místo toho virtuálního v displeji. Tím si značně rozšíříte aktivní část displeje! Jen si musíte zapamatovat, které gesto slouží místo trojúhelníku, kolečka či čtverečku, tedy virtuálních ovládacích prvků Androida. Nastavení ovládáni telefonu Lenovo Moto G5s čtečkou se provádí v Moto aplikaci.

Levá hrana telefonu MOTO G5s je vybavena v horní části vysouvacím šuplíčkem pro SIM a SD kartu. Napravo je klasické ovládací tlačítko a kolébka hlasitosti. Dolní hrana má mikrofon, hlavní reproduktor a také micro-USB slot.

Displej telefonu je IPS Full HD s jemností 424 PPI. Rozlišení je tedy 1920 × 1080 px. Z těchto údajů vám musí být jasně, že se bude na co dívat. Displej je navíc dobře pozorovatelný z mnoha úhlů. Barvy jsou syté, spíše ve studenějších tónech. Rozsah jasu je dostatečný pro použití ve dne venku i v noci v interiéru.

Co se týká hardwarového vybavení, je telefon osazen takto:

  • interní paměť: 32GB, možno vložit microSD kartu až na 128 Gb.
  • procesor: Qualcom Snapdragon 430 Octa Core o taktu 1.4 GHz
  • RAM: 3 GB

Velká RAM a vnitřní paměť vám poskytnou velmi pohodlné používání telefonu, kdy nebudete nuceni na cokoliv čekat. Telefon běhá svižně, aplikace se mají kde rozvinout. Rozhodně vás nebude must trápit, když si necháte několik oken otevřených. Telefonu Lenovo Moto G5s to na výkonu nijak výrazně neubere. Problém nastane při hraní 3D her, ale pokud je chcete hrát, musíte hledat telefon ve zcela jiné výbavě. Tady je grafický čip Adreno 505.

Ani s konektivitou nebudou nejmenší problémy, telefon totiž disponuje vším potřebným. Využít můžete dvoupásmové Wi-Fi, 4G LTE, Bluetooth 4.2, GPS a GLONASS, A-GPS a dokonce i NFC, které někdy u telefonů střední třídy chybí.

Pojďme ale k výdrži telefonu. Vzhledem ke kapacitě 3000 mAh máte zajištěn provoz na asi 2,5 dne. Při menším použití jsou to i čtyři sny a více. Nabíjení je také díky adaptéru rychlé, plně je nabito za cca hodinu dvacet. Prvních padesát procent naskočí ani ne za půl hodiny.

Telefon Lenovo Moto G5s běhá na operačním systému Android, který je téměř čistý. Výrobce si k němu přidal jen aplikaci Moto s mnoha užitečnými gesty a povely, také s nočním zobrazením, kdy je minimalizováno modré světlo. Jde o tzv. Displej Moto a Povely Moto.

V telefonu najdete předinstalovány některé užitečné aplikace typu dokumenty, prezentace, tabulky. A také mnoho dalších, které se běžně používají, takže se jejich stahováním nebudete muset zdržovat. Velmi příjemně vás jistě překvapí i zvuk, který je poměrně přirozený, na mobilní telefon až překvapivě kvalitní. Rozhodně nebudete mít problém poslouchat hudbu bez použití sluchátek.

Ještě bychom se měli zmínit o fotoaparátu. Ten má velké rozlišení, dokonce 16 Mpx. Světelnost až tak dobrá není, ale oceníte možní nastavení profesionálního režimu, který si můžete v nabídce zvolit. A v něm pak sami nastavujete focení ručně. Včetně barevných tónů fotografie nebo jasu, také ohniskové vzdálenosti. Při nastavování jednotlivých hodnot dokonce slyšíte zvuk, který odpovídá ostření na klasické zrcadlovce.

Telefon Lenovo Moto G5s je spolehlivou volbou pro ty z vás, kdo nechcete úplné zázraky. Zato ale požadujete pevný přístroj, spolehlivý systém a snadné používání.