Jestliže se poohlížíte po kuchyňském robotu s dostatečným příslušenstvím, s alespoň průměrným příkonem a také za rozumnou cenu, pak se na chvilku zastavte i u tohoto modelu, tedy u Sencor STM 3700WH. Má totiž 18 kusů příslušenství, sílu motoru 1 000 W a regulaci otáček, abyste jej mohli použít pro spousty různých účelů, včetně mixování ve skleněné mixovací nádobě. Nerezová pracovní nádoba je dostatečně velká i pro běžnou rodinu. A cena robota rozhodně nezarmoutí.

10 rychlostí, ani pulzní spínač nechybí

Přestože má kuchyňský robot Sencor STM 3700WH příkon jen 1 000 W, což je nižší střední úroveň, nabídne 10 rychlostí a nechybí mu ani pulzní spínač. Díky detailnímu rozškálování rychlostí nabízí tento model plynulé přechody mezi rychlostmi, což je například při míchání těsta velmi příjemné.

Bohaté příslušenství

Kuchyňský robot Sencor STM 3700WH má velmi bohaté příslušenství, alespoň co se jeho cenové kategorie týká. V balení najdete 18 kusů příslušenství, jsou to: masomlýnek, výrobník těstovin, krouhač a strouhač zeleniny i ovoce, hnětací hák, míchací metla ve tvaru písmene A, šlehací balónová metla, mlýnek na kávu, bylinky a koření, plnič uzenin, který potěší všechny jejich milovníky, mixovací nádoba. Jednotlivá zmíněná příslušenství mají více kousků, proto není ve výčtu obsaženo všechno.

Velká nerezová nádoba

Většina kuchyňských robotů má poměrně velkou nerezovou nádobu na míchání, hnětení a šlehání. A to platí i o modelu Sencor STM 3700WH. Nádoba má objem 5,5 litru a je schopná pojmout 2,7 kg těsta, které robot také utáhne v rámci míchání. U chlebového těsta to bude vyžadovat nižší objemy. Ale co se šlehání bílků týká, vejde se jich sem až z 8 vajec.

Díky speciálnímu tvaru hnětacích nástavců, metel a háků je garantováno, že v míse nezůstane žádné slepé, nepromíchané místo. Nástavce totiž rotují jak kolem své osy, tak současně kolem osy převodovky, tedy onen planetární systém, který se tolik osvědčil. Mísa má samozřejmě transparentní víko s plnícím otvorem pro snadné přidávání ingrediencí v průběhu míchání, to platí i o víku na mixovací nádobě.

Bajonetový systém usnadní výměnu nástavců

S kuchyňským robotem Sencor STM 3700WH je velmi snadné dělat několik různých procesů za sebou, protože výměna nástavců je díky bajonetům velmi snadná. Robot má klasické odklápěcí rameno a disponuje třemi místy, kam se dá příslušenství nasadit, konkrétně vpravo nahoře mixer, vlevo nahoře mlýnek na maso a vlevo směrem dolů je to systém klasického planetárního míchání. I díky tomu si robot může dovolit mít 18 dílů příslušenství, je navržen tak, aby všechny díly byl schopen obsloužit a vyhovět vám ve vašich nárocích.

Celková konstrukce je poměrně těžká

Kuchyňský robot Sencor STM 3700WH váží 9,8 kg, což je poměrně vysoká hmotnost na to, aby byl kamkoliv pravidelně přenášen. Bude mít své místo na kuchyňské lince, odkud jej třeba jen povystrčíte nebo poposunete blíže k sobě tak, abyste jej dokázali ovládat.

Aby se robot ani při větší práci nepohyboval po lince, má speciální protiskluzové podnožky. A abyste robota neuštvali v zápalu boje ve vaření, je robot vybaven tepelnou pojistkou, která vypne motor, kdykoliv se začne trochu přehřívat.  Celkové rozměry robota, které nám ve velikostních parametrech ještě chybějí, jsou (v x š x h): 34 cm × 23 cm × 38 cm, je tedy z menších a mnoho místa na lince nezabere. Dodávaná krabice ale není schopna pojmout všechno příslušenství tak, aby bylo pohodlně přístupné.

Skleněná nádoba na mixování, nástavec na strouhání

Uživatelé sdělují, že mixér funguje přiměřeně dobře, jak se u 1 000 W motoru dá očekávat. Třeba datle v něm nerozmixujete, ale smoothie z běžného ovoce bude skvělé, stejně tak polévky, omáčky. Nádoba je skleněná, z kvalitního skla, a tak v ní budete moci umixovat vše, co bude potřeba.

Ale co se strouhání a krouhání týká, je tomu jako u všech ostatních modelů – nejlepší krouhače jsou s diskovými struhadly, od těch, co mají podobu mlýnku, není možné očekávat stejně kvalitní výkon. Struhadla jsou plastová, je nutné je často čistit, což docela zdržuje v práci.

To ovšem neshazuje výkon robota v oblasti míchání, hnětení, šlehání nebo mixování. Jeho převodový systém je kovový, takže základní konstrukce je schopna dosáhnout dlouhé životnosti. A pokud se spokojíte se šleháním, hnětením, mixováním a mícháním, je kuchyňský robot Sencor STM 3700WH skvělou volbou za skvělou cenu. Jen pozor, u mixeru kovové převody nejsou.

A co na něj uživatelé?

Kuchyňský robot Sencor STM 3700WH vzbuzuje u uživatelů dva typy reakcí, a to podle toho, co od robota před koupí čekali. Ti, co si kupovali pomocníka pro šlehání, hnětení nebo míchání středně velkého a většího množství surovin, pro snadné mixování, jsou s robotem spokojeni. Stěžují si snad jen na horší pohyblivost hlavního ramene, odklápí se hůř, než před koupí očekávali.

Ale uživatelé, kteří se zhlédli v jeho bohatém příslušenství s tím, že jej budou pravidelně a ve velké míře všechno využívat, jsou velmi zklamaní. Zejména struhadla jsou tupá, plastová, velmi špatně použitelná. Některým uživatelům se nelíbí ani zpracování samotného robota, i přesto, že jeho cena je mezi nejnižšími na trhu. Zklamaní jsou i ti uživatelé, kteří chtěli robota pro zpracování malého množství surovin, protože například umíchání jedné šlehačky (250 ml) nebo jen 2 bílků je pro něj v podstatě nemožné.

Uživatelům také schází osvětlení pracovní plochy a hlavně dostatečně ostré příslušenství pro mletí masa. Místo umletého je maso potrhané, ani katry a ani nože nejsou tak ostré, jak by měly být. Snad v tomto ohledu výrobce proceduru zlepší.