Jste náruživí kuchaři nebo kuchařky? Vaříte pro velkou rodinu? Pečete pro mnoho lidí najednou? Děláte těsta na cukroví, pizzu, chléb či housky? Vyrábíte mraky majonézy? Často melete maso, děláte klobásy? Chcete začít s výrobou domácích těstovin?

V tom případě můžete klidně sáhnout po tomto stroji. Splní veškerá vaše očekávání, co se týká síly motoru, kvality provedení a zejména objemu šlehací a hnětací nádoby – ta má 6,7 litrů a lze v ní zadělat až kilo a půl mouky na chléb, z čehož bude 2,5 kila chlebového těsta. Tento robot zvládne umíchat až 4,5 kila jemného těsta na koláče.

Pokud děláte více bílkového sněhu najednou, vězte, že v tomto stroji umícháte až 16 bílků. Ale i jeden – pokud malým šroubováním matičkou prodloužíte šlehací nástavec tak, aby dosáhl až na dno. Stroj je vyroben tak, aby míchal tzv. planetárně, což znamená, že krouží několik elips do výsledného tvaru jakoby kytky, neopisuje pouze kruh.

Robot je vybaven třemi základními nástavci – na měkčí těsto a univerzální míchání – je tvarován do písmene K, dále šlehačem a hnětacím hákem na tuhá těsta, včetně těch na vánoční cukroví. Dále je součástí stroje mixér na horké i studené, zvládne i nadrtit led. Nástavec tvarovaný do písmene K má však problém dosáhnout až na stěny mísy, občas je tedy nutno míchání přerušit a materiál ze stěn setřít.

Ve výsledku jsou však těsta umíchána perfektně, i sníh z bílků je z tohoto robota přímo výstavní. A vše ve velkém i malém množství – množstevní variabilita tohoto přístroje je opravdu velká.

Robotem můžete také pomlet maso ve třech různých jemnostech mletí – 3mm, 4,5 mm a 8 mm. Lze však mlít i ořechy, ovoce, zeleninu, zkrátka vše, co vás napadne. Mák ale bohužel nezvládne. Ke konci mletí je ale problém vymlít maso ven z mlýnku – zůstává v něm poměrně hodně nesemletého materiálu. Proto se vyplatí naplánovat si mletí tak, aby nejdříve šlo maso a pak teprve zelenina či jiné, levnější, ingredience, které se budou na vaření také používat.

Nevýhodou je, že mlýnek na maso nesmí do myčky. Vzhledem k mletí masa to bývá nejvíce mastnotou zanesená část robota, musíme ji však stále čistit ručně.

Součástí vybavení tohoto modelu bohužel není krouhač ani výrobník na těstoviny. Lze však dokoupit a i na tyto dodatečné nástavce, včetně třeba zmrzlinovače, jsou dobré ohlasy od jejich uživatelů. Ovšem, musíte se smířit s vyšší cenou příslušenství.

Robot má příkon 1200 W, což zajistí opravdu dobré výsledky. Disponuje jednak plynulým rozjezdem, když to potřebujete, jednak pulsním spínačem, který využijete zejména při mixování, respektive drcení ledu.  Hnětací a šlehací nádoba má průhledné víko, které zajistí, že obsah nádoby nebude rozmístěný po celé kuchyni. Ve víku otvor, kterým se dá postupně přilévat, šikovnější zvládnou i přisypávat.

Robot má robustní a těžkou konstrukci, je převážně kovový. Je tedy vhodné jej ponechat na kuchyňské lince a nijak sním nemanipulovat. Celé ovládání robotu je jednoduché a intuitivní. Všechny nástavce se nasazují zacvaknutím, vždy kov na kov, žádné plasty. Občas jsou potíže s namontováním mlýnku na maso.

Robot je hlučnější, ale vzhledem k výkonu to lze očekávat. Otáčky mixéru jsou přece jen pomalejší, než je tomu u mixérů jednoúčelových, to je však daň univerzálnosti přístroje. Může vadit i to, že mísa, přestože je velká, není vybavena uchem. Manipulace s ní tedy může být, zejména pro slabší osoby, náročnější.

Robot je vybaven gumovými přísavkami, ale na porézních pracovních plochách je při vyšší zátěži přece jen mírně nestabilní. V těchto případech se vyplatí od něj během provozu neodcházet. Na druhou stranu máte jistotu, že ani sebevětší návštěva vás nepřekvapí a nepřivede do úzkých – během mžiku budete mít připraveno třeba několik litrů čokoládové pěny.