Jste spíše menší rodina, a tak hledáte menší, ale přesto spolehlivý kuchyňský robot, který odvede notorickou manuální práci z vás stejně spolehlivě jako velké kuchyňské roboty, a přitom je menší, skladnější, s o něco nižším výkonem? K tomu ještě přidejte zajímavý design, kovové převody, snadné ovládání a možnost dokoupení spousty příslušenství – a máte kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070, který není ani na čtvrtině ceny pro velké domácnosti. Sice nabídne jen 800 W výkonu a mísu s objemem 4,5 litru, ale jak už jsme podotkli, jde o robot pro méněčlennou rodinu.

Malý ale šikovný

Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 patří k těm menším na trhu. Přitom nabídne prodlouženou záruku na 5 let, protože motor i kovové převody jsou velmi spolehlivé. Se svými rozměry (v x š x h): 37 cm x 19 cm x 34 cm a hmotností 5,5 kg jde o poměrně malého robota do kuchyně, který se však poradí se stejně náročnými úkoly, jako jeho velcí bráchové s hmotností okolo 11 kg a objemy mís okolo 6 litrů. Jen musíte počítat s tím, že najednou zpracujeme méně materiálu.

Ne pro šest osob, ale jen pro dvě až tři. Výhodou je i možnost robota skladovat ve skříňce a vyndávat jej pouze při plánovaném použití. Podle uživatelů jej ale rádi necháte na lince – je designový, nezabere ani tolik místa a kuchyni příjemně opticky doplní.

Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 nabídne spoustu funkcí

Že je stejně šikovný jako jeho větší bráchové, o tom se hned přesvědčíme. Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 totiž nabídne klasické planetární míchání, ale k tomu i hnětení, mixování, šlehání, mletí masa, krouhání zeleniny, plnění uzenin do střev, protláčení těsta na vánoční cukroví a spoustu dalších funkcí.

Ovládání mechanicko – knoflíkové

Cože je ovládání mechanicko – knoflíkové? Jde o to, že kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 můžete ovládat pomocí otočného knoflíku, nikoliv na displeji. Ale to ničemu nevadí, ovládání je intuitivní a velmi snadné. Robot se jednoduše otevírá pomocí stříbrné páky, není nutné zvedat žádnou tíhu, takže si s ním poradí i drobné kuchařinky.

Celkem můžete využít šest rychlostí s plynulou regulací, přičemž výkon motoru je ještě regulován stabilizátorem. Provoz má svou vlastní světelnou signalizaci, takže vždy budete vědět, v jakém módu se robot nachází. Pulzní spínač také nechybí.

Bezpečí a snadná údržba

Díky mnoha prvkům umí robot bezpečný provoz. Jedním z nich je například tepelná pojistka, která se aktivuje při případném přetížení motoru, čímž zabraňuje jeho přehřívání a předčasnému stárnutí. Robot je opravdu spíše pro menší domácnosti, kde bude zvládat zpracovávat menší množství těsta, krémů nebo mletého masa. K bezpečí přidejme i pojistku, která je aktivována při vyklopení robota a výměně hlavic. Pojistka totiž zabrání samovolnému zapnutí.

Vzhledem k tomu, že kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 nepatří k nejtěžším, jsou na něm velmi důležité i protiskluzové nožky zajišťující stabilitu během provozu. Snadnou údržbu zajišťuje možnost mytí v myčce, ale pozor, to se týká jen a pouze nekovových částí. Ty kovové budete muset mýt pěkně postaru, tedy v ruce.

Základ nabídne bohaté příslušenství, které se dá ještě rozšiřovat

Kuchyňské roboty Eta jsou známé svými širokými možnostmi využití, a to díky mnoha dostupným nástavcům. Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 není výjimkou. Základní balení nabídne bohaté příslušenství, které se dá ještě rozšiřovat o další prvky. A co je tedy v základu?

Hnětací hák, šlehací metla, mísící metla mlýnek na maso o průměru 54 mm, nástavec na plnění uzenářských produktů a nástavec na masové trubičky Kebbe či na vánoční cukroví. Dále plastová násypka, pěchovadlo, průhledný kryt mísy a uvolňovací klíč. K dokoupení jsou pak například struhadla, mlýnek na mák, lis na těsto na nudle, kráječ na nudle, nástavec na výrobu zmrzliny a další spousta doplňků, se kterými uděláte z tohoto modelu opravdu všestranného pomocníka.

Jen pozor – zrovna na krouhání zeleniny není robot ETA Gratussino uživateli příliš doporučován. Proč? Nástavec na strouhání je drahý, navíc strouhá velmi špatně, rozhodně není na větší množství zeleniny. Válečky nejsou nejostřejší – a hlavně jejich uchycení nevzbuzuje důvěru, přes mnoho převodů pak není výkon motoru při strouhání optimální.

Průhledný kryt na nerezovou mísu má více funkcí

U tohoto typu robotů je velmi důležitý i kryt na mísu. Tento je průhledný, což umožňuje dokonalý přehled během přípravy produktů. Je také vybaven dostatečně velkým plnícím otvorem, jaký oceníte při doplňování surovin bez nutnosti přerušování chodu a otevírání víka.

Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 můžete mít ve čtyřech barevných variantách, abyste jej lépe sladili s interiérem vaší kuchyně. Provedení jsou k mání v barvě bílé, červené, nerez nebo tmavě šedé. Díky tomu jej opravdu můžete pojmout i jako bytový dekorativní doplněk.

Masořezka skvěle řeže

Uživatelé potvrzují, že nabroušení nožů, ale také katrů, které určují výslednou jemnost mletého masa, je opravdu dokonalé, maso je pomleté rychle a velmi dobře. Stejné je tomu v případě mixéru. Nádoba má objem 1,4 litru, ale pro běžné použití v menší domácnosti to jistě zcela dostačuje. Mixovat dokáže kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 dohladka.

A co na něj uživatelé?

Kuchyňský robot ETA Gratussino 0023 90070 je uživateli označován za dobrý a kvalitní výrobek, který prokazuje skvělý poměr mezi cenou a výkonem. Oproti větším modelům má mnohem nižší cenu, přitom dostal do vínku kovové převody nebo i bohaté příslušenství. Uživatelé jsou s ním velmi spokojení. Chválí si i srozumitelný návod a též intuitivní ovládání, snadné nasazování příslušenství. Někteří jej označují za tichý, jiní za spíše hlučnější, takže tu záleží spíše na předchozích zkušenostech s jinými přístroji. Líbí se i vzhled robota.

Uživatelé nedoporučují robota pro strouhání zeleniny, čokolády, sýrů, ale s ostatními funkcemi a nástavci jsou spokojení. Jen je další příslušenství podle nich až nečekaně drahé. Při zatláčení masa do mlýnku se vyklápěcí hlava překvapivě hodně pohybuje, opět tedy platí, že robota ETA Gratussino používat jen pro úpravu menšího množství surovin. Nejlepší zkušenosti uživatelů jsou s mísením, hnětením a šleháním, ke kterému je robot primárně určen.