Pořídit kuchyňského robota, to je výdaj poměrně velký, zejména když chcete lepší celokovovou mašinku s vysokým výkonem a lepším příslušenstvím. Našla by se ale i levnější cesta? Ano, vždycky je cesta, jen je nutné vážit, zda se poměr nízké ceny a daného přínosu robota do domácnosti opravdu vyplatí. Podívejme se na jeden z nejlevějších strojů, kterým je kuchyňský robot De Gusto OU-6336. Nestojí ani dva tisíce a poskytne základní službu v oblasti míchání, hnětení a šlehání. Nic víc od něj však nečekejte.

Materiál konstrukce? Hádejme z obrázku

Výrobce ve své prezentaci v obchodech, ale dokonce ani v manuálu neuvádí, z čeho jsou základní konstrukce kuchyňského robota De Gusto OU-633 nebo jeho vnitřní součásti vyrobeny, zda byl použit tvrzený plast nebo kov. Jediné, co v návodu najdete, je upozornění, že plastové části robota (příslušenství) se nesmí dávat do myčky, mohly by se totiž zkroutit. To však o velké kvalitě příslušenství nevypovídá, plasty se v myčce běžně nekroutí, jen tenčí folie… Plášť je uveden jako silný ABS plastový

Nicméně design robota rozhodně není špatný. Jedná se o minimalistické pojetí, ale ono vlastně nic složitého není třeba. Jedno ovládací kolečko a jedno tlačítko pro vyklopení ramene s nástavci. Zajímavě je vyřešeno víko, které lze zdvihat i s ramenem, pokud chcete do mísy zasáhnout a víko na ni zase vrátit. Potraviny ale můžete doplňovat i jen přes otvor ve víku, které zabraňuje rozstříkání tekutiny a rozprášení mouky kolem, když kuchyňský robot De Gusto OU-633 pracuje.

Podsvícené ovládací kolečko

Ovládací kolečko je podsvíceno modrým LED světlem, díky kterému vždy přesně vidíte, jaký rychlostní stupeň jste navolili. Nástavce se vyměňují velmi snadno díky bajonetovému systému. A jsou celkem tři – šlehací balonová metla, metla na míchání a ještě hnětací hák.

Nechybí jak tepelná pojistka proti přehřátí motoru, tak ani bezpečnostní pojistka proti nechtěnému spuštění. Nechybějí ani gumové podnožky, díky kterým robot na lince necestuje, naopak stojí bezpečně na místě, i když zpracovává větší množství těsta.

Až na kilo mouky

Kuchyňský robot De Gusto OU-6336 je schopen zpracovat do těsta až kilo mouky. S ostatními ingrediencemi může výsledné těsto vážit až 1,8 kg, což stačí i pro větší rodinu. Objem mísy je cca 4 litry.

Celkově jde ale spíše o model určený do menších domácností, také do kuchyní, kde další mechanické práci zastávají jiní pomocníci (kde netouží po univerzálním robotovi).

Příkon 600 W

Motor kuchyňského robota De Gusto OU-6336 má příkon 600 W, což je vlastně silnější šlehač. A v podstatě je takto i koncipován, jen jej nemusíte držet v ruce, vystačí si sám. Tři přiložené nástavce umožní všechny druhy míchání, hnětení a šlehání, takže jestliže hledáte jen základní hnětač bez dalšího příslušenství, mohl by kuchyňský robot De Gusto OU-6336 vaše touhy splnit. Dokáže vyrobit krémy, šlehačky, majonézy, pěny i těsta.

Ovládání je intuitivní, v podstatě potřebujete jen tlačítko k otevření ramene (k nazvednutí) a pak kolečko k ovládání rychlosti práce robota. Volitelných rychlostí je 5, mají plynulý rozjezd. Možná nepotěší, že délka přívodního kabelu je jen 1 metr, budete robota muset mít hned u zásuvky, případně pořídit prodlužku.

A co na něj uživatelé?

Kuchyňský robot De Gusto OU-6336 má obecně kladné ohlasy, jde o základní model se základními schopnostmi, a tak ani jeho uživatelé od něj nečekají všestrannost nebo zastoupení mnoha funkcí. Ti, kdo si robota pořídili pouze k míchání, hnětení a šlehání, jsou s ním spokojeni, svou práci podle nich odvádí dobře. Robot je navíc i poměrně malý, takže v kuchyni nijak významně nepřekáží.