Potřebujete malého, ale šikovného robota do vaší malé domácnosti? Budete po něm chtít umíchat jen trochu těsta, ušlehat trochu šlehačky, nastrouhat trochu zeleniny, odšťavnit trochu citrusů a namlít trochu masa? Případně namixovat trochu omáčky? Pak se jistě zastavte i u kuchyňského robota Bosch MUM 4880. Nemá nijak výkonný motor, ale na velikost nádob a na určení pro cirka dvou až tříčlennou domácnost jeho možnosti bohatě stačí. K tomu nabídne i pestré příslušenství, navíc struhadla v podobě disků, což je ta lepší varianta, v tomto případě probíhá strouhání plynule a nástavce se nedusí. Pojďme se na kuchyňský robot Bosch MUM 4880 podívat podrobněji a projít si i reakce jeho uživatelů.

Plastová konstrukce odrazuje

Kuchyňský robot Bosch MUM 4880 má základní konstrukci plastovou, a to může spoustu spotřebitelů odradit od jeho nákupu. Není divu, plast přece jen nevydrží tolik, co kovový kabát. Na druhou stranu je ale díky plastu robot celkově lehčí a má zajímavější ovládání než většina kovových elegánů.

Robot se totiž ovládá přímo na plastovém panelu, kde si volíte jak používané příslušenství a jeho funkce, tak také rychlost otáček, přičemž nabídka rychlostí odpovídá tomu, jaké rychlosti se pro který nástavec nejlépe hodí. A to je vychytávka skvělá pro úplné začátečníky.

Levnější, ale přitom bohatší?

Navíc je díky plastové konstrukci výrazně levnější než konkurence, a to i s tak bohatým příslušenstvím, které může nabídnout. Celkově váží pouze 6,5 kg, což je něco přes polovinu ve srovnání s kovovými modely. Lépe s ním tedy budete moci posouvat po lince, když se ho budete chystat použít nebo když ho budete chtít pro změnu zasunout na své místo. Můžete i schovat elektrickou šňůru, ta se totiž zasouvá do těla robota, takže v době, kdy jej nepoužíváte, rozhodně nepřekáží.

Celkové rozměry robota jsou následující (v x š x h): 305 mm x 265 mm x 265 mm. Žádný obr, zkrátka robot pro malé domácnosti. Aby se během práce neposouval, kam nemá, je vybaven gumovými přísavkami, které ho spolehlivě udrží na místě.

Nutno však dodat, že jsou mezi uživateli i ti, kterým plast na tomto robotovi již prasknul, a to přes fakt, že jej nepoužívali nijak dlouho a ani příliš intenzivně. Může proto jít o sázku do loterie, jak je konkrétní plast na konkrétním modelu zpracován. Nutno dodat, že plastový je i mixér, ale nabízí druh plastu, který zvládne i vřelou omáčku nebo třeba kečup. Mixer není tolik těžký, jako jeho konkurenti ze skla.

Bohaté a dobře vypadající příslušenství pro změnu láká

Kuchyňský robot Bosch MUM 4880 nabízí velmi bohaté příslušenství, které, zejména díky krouhacím a strouhacím diskům, není u ostatních robotů tak obvyklé. Mnoho jiných robotů totiž pro strouhání používá mlýnkovitá struhadla a kruhadla, která se rychle zanesou, celkově s nimi dobré zkušenosti nejsou. Ale disková struhadla a kruhadla, to je zcela jiná kategorie, ta zvládnou svou práci nesrovnatelně lépe.

Vedle diskovitých kruhadel a struhadel v podobě disků najdete i tohoto modelu také mixér, mlýnek na maso, odšťavňovač, citrusovač, hnětací hák, balonovou metlu ke šlehání a pevnější K metlu pro přípravu řidších těst. Spousta dalšího příslušenství je pak ještě k dokoupení, může vám totiž chybět například mechanismus pro plnění uzenin, pro výrobu tlačeného cukroví a spousta dalších drobností, které jsou někdy součástí jiných modelů.

Mísa a planetární míchání

I kuchyňský robot Bosch MUM 4880 umí planetární míchání, kdy nástavce rotují jak kolem své osy, tak současně kolem osy převodovky. Jsou nastaveny tak, aby se točily po eliptických drahách ve třech různých směrech a zároveň kmitaly kolem střední osy. V míse se díky tomu a díky tvaru nástavců vše důkladně promíchá, prohněte, prošlehá. Těsto nezůstane viset na stěnách mísy, ale bude zpracované tak, jak si představujete. Bosch nazývá tento systém míchání jako Multi Motion Drive.

Nerezová mísa nabídne 3,9 l objemu, ale pracovní (využitelný) objem je okolo 2,5 – 3 litrů, podle způsobu zpracovávání surovin. Maximální zatížení je 2 kg těsta v případě lehkých bílých (piškotových) těst, maximálně 1,5 kg kynutého těsta, necelé kilo těsta v případě chlebů nebo cca půl kila těsta na cukroví či na nudle. Nádoba je doplněna transparentním víkem s plnícím otvorem. Stejně funkční otvor najdete i na víku od mixéru.

Motor má jen 600 W a 4 rychlosti

Motor robota Bosch MUM 4880 nabídne pouze 600 W, což je v podstatě silnější ruční šlehač. Na druhou stranu ale díky převodovkám stačí tento výkon pro běžné práce, na které je robot určen, a hlavně v množstvích, která jeho velikost povoluje.

Rychlosti jsou v nabídce čtyři, přičemž některé procesy mají jen jednu až dvě rychlosti, které lze využít. Díky panelu, kde si volíte jak nástavec, tak vhodnou rychlost, budete robota používat efektivním způsobem, on bude pracovat v rychlostech, se kterými konstruktéři při jeho sestavování počítali. Pulzní funkce samozřejmě nechybí. Intenzita míchání se dá navíc měnit přesně podle vašich potřeb.

Kuchyňský robot Bosch MUM 4880 umí zaparkovat

Kuchyňský robot Bosch MUM 4880 opravdu umí zaparkovat. Má totiž speciální automatickou parkovací pozici. Kdykoliv dáte pauzu v míchání ve hnětací míse, nástavec se zastaví u zadní strany mísy, kde vám nebude nijak překážet. Takže přidávání ingredienci je díky této drobné vychytávce opravdu snadné a pohodlné.

Snadné mytí, vyjma mlýnku na maso

Většina příslušenství robota Bosch MUM 4880 se dá mýt v myčce nádobí. Neplatí to však o mlýnku na maso, ten si budete muset mýt ručně. Ruční mytí se navíc doporučuje také u kruhadel a struhadel. Těm sice mytí v myčce a priori nevadí, nerezový materiál myčku zvládne. Ale strouhací a ktouhací výběžky a nože pak ztrácejí svou ostrost, což časem jistě bude vadit vám.

A co na něj uživatelé?

V případě kuchyňského robota Bosch MUM 4880 se uživatelé dělí na dvě základní skupiny. První skupinu tvoří ti, co od robota čekali to stejné, co od kovových přístrojů s větším objemem a se silnějším motorem. Ti nejsou s robotem příliš spokojeni, protože jej kupovali za účelem použití pro větší rodinu a zpracování větších množství surovin, chtěli s ním zacházet jako s modelem kovovým, což se u plastu opravdu nedá.

Pak je druhá skupina uživatelů, kteří kupovali robota Bosch MUM 4880 s vědomím, že je plastový, se slabším motorem, ovšem s bohatým příslušenstvím a s možností dokoupit další speciální nástavce – jenže pro použití v menší domácnosti a s větší opatrností při manipulaci s ním. Tato skupina uživatelů je s robotem spokojená. A jak sami dodávají, robot je pro až tři členy domácnosti, zvládne v podstatě cokoliv, jen se na něj musí pomalu a opatrně.