Hledáte malého, levného, ale stále ještě šikovného a všestranného robota? Nabídne vám ho mimo jiné firma Bosch v podobě robota MUM 4655 EU. Jeho cena se pohybuje okolo tří tisíc, takže nejde o extrémně velkou investici, příkon motoru je 550W, což sice není žádná hitparáda, ale vzhledem k ceně a k možné odvedené práci je to příkon únosný.

Robot váží necelých 6 kg, což může být vnímáno jako váha velká, ale v porovnání s jinými roboty je vlastně drobeček. Právě proto se hodí do menších domácností, případně do menší kuchyně. Ani není nutné, aby měl na lince své stálé místo, protože manipulace s ním není až tolik náročná. Na druhou stranu je fajn nechat si ho stále při ruce, protože, co si budeme, povídat, pomoc robota potřebujeme každou chvilku. Ale využijeme ji jen tehdy, když nás jeho přichystání příliš nezdrží.

Robot Bosch MUM 4655 EU disponuje planetárním systémem míchání, kdy se nástavce otáčejí elipsovitě, přičemž elips opíšou několik do výsledného tvaru jakoby květiny. Díky tomu se dosáhne dobrého efektu při míchání, šlehání i hnětení.

Nádoba robota má objem 3,9 litru, což je pro menší rodinu naprosto dostačující. Často si robota kupují do dvou a jednočlenných domácností, ale i tam, kde je třeba zatím jen jedno dítě.

Robot je opravdu všestranný, jeho výbava je velmi široká. Obsahuje nástavce na míchání, hnětení i šlehání, dále průběhový krouhač na strouhání, krájení i krouhání, vždy ve dvou jemnostech. Dále s ním koupíte i mlýnek na maso, kde lze mlít na velikost 4,5 mm, mixér s plastovou nádobou o objemu 1,4 litru – snese i led nebo horké pokrmy. Mlýnek na maso nelze mýt v myčce, je hliníkový.

Výhodou stroje je i skutečnost, že v balení dostanete praktický stojánek na příslušenství. Nemusíte tedy hledat vhodnou krabičku, do které si všechny drobná a mnohdy ostré kousky naskládáte, abyste je nemuseli honit po poličce.

Co robot nesvede, je odšťavňování a lisování citrusů. Ale zato vám umíchá až 2,7 kilo těsta na koláče. Mísa má ve výbavě průhledný platový kryt, aby nedocházelo k rozstřikování míchaných či šlehaných surovin po okolí. Kryt má samozřejmě plnící otvor.

Povrchové části robota a nádoby jsou vyrobeny z plastu. Bohužel i některé převody, unášeče a úchyty jsou plastové, takže se občas stane, že po větší zátěži prasknou. Lze objednat nové. Ale za drahý peníz. Nejčastěji, podle ohlasů uživatelů, praskají plastové koncovky na kovovém šneku mlýnku na maso nebo plastová vrtule na krouhači. Plastová jsou také ozubená kolečka, která se poměrně brzy obrousí a přestanou do sebe zapadat.

Za poměrně vysoké ceny lze pořídit i doplňkové příslušenství k robotu. A ceny stále rostou.

Trochu oříškem je nasazování jednotlivých dílů robota, které patří na různá místa a nasazují se různými způsoby. Je potřeba zachovat klid a hlavně si přepsat návod na použití do lidské řeči, protože ho musel překládat hotentot. Podle návodu se robot sestavuje opravdu velmi těžko, je potřeba použít obyčejný selský rozum a trochu intuice. Až ho budete sestavovat po desáté, už to půjde skoro samo.

Hnětení těsta je na dobré úrovni, problémy bývají se strouháním či krouháním tužší zeleniny, kterou je například mrkev nebo dokonce petržel, která je hodně vláknitá. Při strouhání často zůstávají na kotouči velké kusy, které už nelze dostrouhat strojem a musí nastoupit lidská síla a klasické struhadlo. Takže zeleninu má smysl strouhat jen ve větším množství.

Mixér je vybaven možností uschovat kabel, aby nepřekážel. Ale navíjení se také často opotřebí a přestane fungovat.

Robot Bosch MUM 4655 EU je výborným pomocníkem do menší domácnosti, kde se jen běžně vaří. Pokud jste náruživí kuchaři, sáhněte po něčem kovovém, ale samozřejmě dražším.