Za málo peněz hodně muziky. To je jeden z nejčastějších cílů hledání spotřebiče, který koupíme. Sušička prádla Philco PD 7 Chiva patří k těm, co jsou z nejlevnějších na trhu, ale přitom nabídnou velmi dobré služby, pokud tedy oželíte několik drobností. To hlavní však dostanete: suché a nezmuchlané prádlo. Pojďme se na její parametry i na postřehy uživatelů podívat podrobněji.

Spíše menší, ale rozhodně ne slim

Kondenzační sušička prádla Philco PD 7 Chiva patří k menším výrobkům ve své kategorii sušiček běžné velikosti. Váží pouze 37 kg, což jistě oceníte, až ji budete zdvihat nahoru na pračku, abyste ušetřili místo v koupelně. A pokud ji zdvihat nebudete, nevadí. Alespoň se vám při dodání lépe ponese třeba do patra.

Její rozměry jsou pak následující (v x š x h): 84,5 cm x 59,6 cm a 56,3 cm. Díky tomu, že není tak hluboká jako jiné sušičky, které mají i 63 a více cm, se může pohodlně vejít také například pod koupelnovou linku nebo i pod linku kuchyňskou, třeba v technické místnosti. Malou nevýhodou je pouze levé otevírání (u tohoto modelu), nelze přehodit na pravé.

Celkově pojme kondenzační sušička prádla Philco PD 7 Chiva 7 kg náplně, takže se hodí do domácností, kde je pračka s podobnou velikostí náplně. plně obslouží středně velkou rodinu o 4 členech, ale využijí ji i dvoučlenné domácnosti.

Komunikace s okolím?

Kondenzační sušička prádla Philco PD 7 Chiva není chytrou sušičkou, takže telefonem s ní rozhodně komunikovat nebudete. Ale ona bude dávat najevo, že je tu s vámi. Jednak suší při vyšší hlučnosti, cirka 65 dB, jednak má na konci sušení zvukový signál, díky kterému se dozvíte, že má hotovo.

Na čelním panelu je displej s přehlednými informacemi, k tomu klasický otočný volič k výběru mezi 15 programy. A co jistě také potěší, jsou české popisky na čelním panelu, abyste měli ovládání ještě snazší. Trochu však děsí velké mřížky ve spodní části sušičky, lze tudíž předpokládat, že jimi bude do okolí vypouštět přebytečnou páru, takže v místnosti, kde ji umístíte, bude trochu sauna.

Rychlejší sušení než u drahých modelů

Uživatelé u sušičky prádla Philco PD 7 Chiva často zmiňují, že když měli starší a dražší model, sušil prádlo mnohem déle než Philco PD 7 Chiva. Čím to je? Pravděpodobně vyšší používanou teplotou a právě intenzivnějším vypouštěním přebytečného tepla a vlhka do okolí. Takže jemné kousky sem rozhodně nedávejte, ovšem běžné prádlo, včetně ložního bude vysušeno dokonale a dokonce bez zmuchlání, takže žehlení opravdu odpadne.

Trochu vyšší spotřeba

Kratší doba sušení se podepisuje i na vyšší spotřebě energie, která je na úrovni kategorie B, tedy až 504 kWh za rok (ty nejúspornější se pohybují na 177 kWh za rok). Jestliže ale máte noční proud nebo vyrábíte vlastní elektřinu z fotovoltaických panelů. Rozhodně vám nebude vyšší spotřeba tolik vadit. Sušení můžete odložit, takže správné načasování rozhodně nebude problém.

Pohodlný odvod vody

Kondenzát, který sušička z prádla vytáhne, se dá snadno napojit na odpad, takže vy nebudete muset nic vylívat a ničím se zdržovat. Velmi pohodlné řešení. Odpadní hadice je součástí balení. Pokud sušičku na odpad napojit nechcete či nemůžete, nevadí, není to podmínkou používání. V tom případě budete nádobku vylévat, sušička vás zvukem upozorní, že je nádobka plná, na dobu, než ji vylejete, přeruší proces sušení (ale praktičtější je vyprázdnit ji po každém sušení).

V pohodlí ale není odvod vody tím jediným, co vám usnadní práci. Těšit se můžete i na osvětlení bubnu pomocí LED diod, takže vždycky dobře uvidíte dovnitř. To se hodí zejména tam, kde nejsou v místnosti okna, často panelákové koupelny nebo právě technické místnosti v domech.

Jak se dá sušička prádla Philco PD 7 Chiva naprogramovat?

K dispozici tu máte celkem 15 programů, všechny s českým popiskem. Na výběr máte následující možnosti: Bavlna – extra sušení, Bavlna – sušení do skříně, Bavlna – sušení k žehlení, Syntetika – sušení do skříně, Syntetika – sušení k žehlení, Jemné, Čas sušení, Dětské, Džíny, Sportovní, Mix, Osvěžení vlna, Osvěžení, Rychlé 45 min., Košile 30 min. Označit si můžete i svůj nejpoužívanější program a na něm mít sučiku nastavenou ihned po zapnutí.

Podle nabídky programů je jasné, že nabídka je pestrá. Možná jen chybí ložní prádlo, ale to se dá najít v kategorii Bavlna – extra sušení. V nabídce je také rychlý program na pouze 30 minut, díky němuž snadno a rychle usušíte jen malou náplň prádla, třeba ten kus oblečení, který nutně potřebujete sbalit dítěti s sebou, ale ono ho před chvilkou něčím polilo.

Můžete si dokonce naprogramovat čas sušení (dobu), k tomu ještě kondenzační sušička prádla Philco PD 7 Chiva využije senzorické řízení. Má totiž několik senzorů, které dokáží rozpoznat kolik a jakého typu prádla je do bubnu vloženo. Tím se dodatečně ještě optimalizuje průběh sušení, takže vznikají jak úspory časové, tak energetické.

Pro zapomnětlivce

Kondenzační sušička prádla Philco PD 7 Chiva má skvělou vychytávku pro zapomnětlivce. Když totiž zapomenete prádlo vyndat ihned po dosušení, bude s ním sušička čas od času pohybovat, aby se nepřeleželo a nevytvořily se záhyby. Díky tomu bude prádlo málo pomuchlané a případně půjde snadno vyžehlit, případně rovnou vzít na sebe nebo i pověsit do skříně, podle typu oblečení.

Přestože je zde program osvěžení, v sušičce chybí pára, resp. u obchdníků je sušička zařazena do kategorie bez páry. Čím tedy osvěžení probíhá, je otázkou, nicméně uživatelé jej nijak nezmiňují a nehodnotí. Pokud by vás program osvěžení prádla, které má za úkol bez praní a v rychlosti odstranit nežádoucí pachy z textilií, zajímal detailněji, bude nutné kontaktovat výrobce nebo prodejce s dotazem.

Snadno přístupný filtr

Velmi důležitým parametrem sušičky je přístupnost filtru. Zde si uživatelé chválí jeho snadnou přístupnost a pohodlné čištění. Filtr funguje spolehlivě, chlupy od domácích mazlíčků jsou vždy skvěle z prádla obrány. Nechybí ani zvuková signalizace plných filtrů, na které Philco PD 7 Chiva upozorní.

Do bubnu není vidět, má základní neprůhledné víko, ale o to levnější pak model může být. Oceníte možná i dětský zámek ovládání. Kvalita zpracování je podle uživatelů velmi dobrá, ale nelze dohledat informace, zda výrobce například poskytne delší záruku na motor, jako je tomu u jiných značek. Pouze někteří obchodníci informují, že při registraci výrobku na stránkách výrobce získají majitelé této sušičky navíc 36 měsíců servisu zdarma.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou s kondenzační sušičkou prádla Philco PD 7 Chiva nadmíru spokojeni, a to hladně díky skvělému poměru mezi její cenou a výkonem. Chválí jak dobré zpracování, tak rozumné rozměry i dostatečnou kapacitu, chváleny jsou i dobré výsledky sušení, také kratší časy sušení. Nutno upozornit, že je jich dosaženo vyšší teplotou, takže extra jemné prádlo, které by se mohlo srazit, do této sušičky raději nevkládat.

Spokojení jsou uživatelé také s počtem programů, snadným ovládáním, s českými popisky nebo s dětskou pojistkou. Zvuková signalizace plných filtrů a ukončeného programu je také kvitována, uživatelé vnímají i práci senzorů, které mění délku programu podle stavu prádla vevnitř.