Někomu pračka stačí, někdo raději i sušičku, a to buď v podání 2 v 1 s pračkou v jednom výrobku /pokud není v bytě či v koupelně místo), nebo sušičku samostatnou, kde si lidé mohou dovolit dva velké spotřebiče vedle sebe. Do velkých prostor je určena i Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1, která patří k modelů se střední až nižší cenou, ale s celkem vysokou spokojeností svých uživatelů. Nicméně, i ona má sem tam nějakou nevýhodu. Pojďme se na ni podívat podrobněji, a to jak na technické parametry, tak na zkušenosti uživatelů.

Nízká spotřeba na úrovni A+++

Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 je vyrobena tak, aby měla co nejnižší spotřebu. Podle osvědčení patří do kategorie A+++. Pochlubit se může tepelným čerpadlem a dokonce i vnitřním LED s osvětlením, které však spotřebu nijak nezvyšuje, všichni víme, že provoz LED osvětlení má jen minimální nároky na energii. Navíc je naprogramováno jen na krátkodobé svícení, někteří uživatelé by uvítali delší čas svícení.

Jde o větší model, do kterého lze „nacpat“ až 8 kg vypraného a vyždímaného prádla. Proto pokud uvažujete o koupi pračky i sušičky (dva kusy), můžete se v případě praček poohlížet po větších modelech také s osmikilovou náplní. Jen dodejme, že modely univerzální (2 v 1) vysuší vždy méně prádla, než dokáží vyprat, suší se proto na dvakrát. Pokud ale koupíte dva samostatné spotřebiče, zvládne Kondenzační sušička pojmout vše, co jste v pračce vyprali (když pořídíte stejnou kapacitu).

Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 je větší, žádné slim provedení. Její rozměry jsou následující (v x š x h): 850 mm x 600 mm x 610 mm (jde o výrobcem uváděné rozměry, ty skutečné jsou podle uživatelů o nějaký ten milimetr větší).

Sušučka není tak těžká jako pračky v její velikostní kategorii, má pouze 52,5 kg (nepotřebuje tak významnou zátěž ke ždímání). Navíc se dá Kondenzační sušička nasadit na pračku, pomocí speciálního nástavce, který můžete použít i tehdy, když je pračka menší než samotná Kondenzační sušička, kterou budete stavět na pračku. To uspoří mnoho místa, i když pořídíte dva spotřebiče. Nástavec nese v obchodech označení Mezikus beko.

Šetrné sušení

Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 nabízí šetrné sušení, které nijak významně neponičí prádlo. Navíc je tu recyklace vytvořeného tepla, což opět nahrává do kapsy všem, kdo chtějí na provozu takového spotřebiče ušetřit. Speciálně vyvinutý buben AquaWave nezničí a nezmačká prádlo, i když nutno poznamenat, že v recenzích uživatelů najdete i povzdechy nad tím, že prádlo čekali hladší a že ne vždy žehlení odpadne. Záleží na náročnosti uživatele.

Výrobce slibuje jemné sušení, ale jemná vlákna se z materiálů přece jen během sušení uvolňují, to poznáte pak na filtrech, o kterých bude řeč v recenzi níže.

Už ne tak šetrná hlučnost

Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 patří ke hlučnějším. Dosahuje hladiny hluku až 65 dB, což je mnohem hlasitější zvuk než praní u většiny praček. S tím je nutné předem počítat. Někteří uživatelé si stěžují na zvyšování hlučnosti v souvislosti s dobou provozování sušičky, kdy se jakoby opotřebovávají ložiska a problém je pak nutné řešit. Ale ne každý uživatel má tuto zkušenost.

Nejkratší sušení trvá 35 minut

Jestliže potřebujete vysušit jen málo prádla, max. 2 kg, můžete využít programu pro rychlé sušení, které netrvá déle než 35 minut. Sice pak mají trika ještě mírně vlhké švy, ale nosit se takto vysušené prádlo jistě již dá. Dvojnásobné množství prádla, tedy 4 kg, se vysuší za 100 minut, tedy něco přes hodinu a půl. V případě chladného a vlhkého počasí jde o obrovskou úsporu času při sušení.

Celkem můžete využít 16 sušicích programů

Dohromady 16 sušicích programů nabídne Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1. Ve srovnání s univerzálními modely, kde najdete jen tři základní sušicí programy, jde o velký posun. A proč tolik programů? Protože každý typ materiálu a každý typ oblečení potřebuje jiný způsob sušení. Jinak se budou sušit džíny a jinak dětské oblečení nebo spodní prádlo.

Využitelné programy jsou následující: Jeans, Denní, Xpress, Vlna s Woolmark certifiktem, BabyProtect, Jemné, Časové programy, Bavlna na žehlení, Bavlna do skříně, Bavlna suchá extra, Syntetika k žehlení, Syntetika do skříně, Mix bavlny a syntetiky, Osvěžení, Košile 30° C.

K tomu přidejte chytré sušení

Dnes je chytré kde co, platí to i o sušičce prádla Beko DPY 8506 GXB1. Má totiž tzv. FlexySense, jinými slovy automatický snímač sušení. Co umí? Pozná vlhkost prádla a podle ní nastaví sušící proces. Navíc pokud nastavíte požadovaný stupeň sušení, tak se po jeho dosažení proces automaticky ukončí, i když ještě neuběhl všechen čas, který je pro daný program vyhrazený.

Osvěžení jistě neuškodí, filtrace je přímo nutná

Některé oblečení nenosíme tak často, a proto je občas potřeba jej před obléknutím osvěžit. Tomuto cíli slouží speciální program pro osvěžení, který přes oblečení prožene páru, a tak jej skvěle oživí nebo zlikviduje pachy, co si na oblečení vůbec nepřejete, třeba i od kouře nebo z kuchyně. Nechybí však ani program pro šetrné sušení vlněného oblečení, kde se významně využívá páry.

Vzhledem k tomu, že při sušení se uvolní z prádla spousta jemných vlákýnek, je v každé sušičce velmi důležitá filtrace. Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 byla vybavena kvalitní filtrací, aby mohla značka nabízet své produkty i alergikům. Kondenzační sušička je vybavena třemi velmi snadno přístupnými filtry, takže je po každém sušení můžete dokonale vyčistit.

Vylévat odpadem nebo ručně?

Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 nabízí skvělou možnost napojení přímo na odpad, takže zkondenzovanou vhlkost není nutno vylévat ručně, ale nechat to celé na samotné sušičce. Jen pozor, pokud přece jen zvolíte ruční vylévání, pak je vhodné vědět, že uživatelé si stěžují, že nejde vylít všechna voda z kondenzační nádobky, a tak se obávají brzkého růstu plísní.

I přes jemné sušení a EcoGentle tepelné čerpadlo, které suší při nižších teplotách a s minimální spotřebou energie, neztrácí oblečení svou barvu. Jenže se občas stane, že se oblečení srazí (podle ohlasů několika uživatelů), i když má na štítku značku, že je do sušičky vhodné. V případě tohoto modelu si proto uživatelé stěžují, že chybějí údaje o tom, při jakých teplotách Kondenzační sušička při daném programu pracuje, aby bylo snazší se rozhodnout, na jaký program dát sušit extra jemné materiály náchylné ke srážení.

Levé i pravé otevírání

Stejně jako u praček, i u sušiček je možnost si zvolit, zda budete dvířka otevírat vlevo nebo vpravo. Touto možností nedisponují všechny modely, tak si vždy v e-shopu pohlídejte, že nabízený model tuto vlastnost má. Všechny modely ale nabídnout možnost usušit pravdu vše, co je z textilií, ať už přírodních nebo umělých.

Díky automatickým režimům, speciálním programům a například i dětské pojistce je to model vhodný do domácnosti, která je středně velká, která si přeje sušičku, ale má malé děti, co by mohly občas mačkat něco, co rozhodně nemají. Zároveň patří Kondenzační sušička prádla Beko DPY 8506 GXB1 mezi modely s rozumnou cenou, najdeme samozřejmě i levnější, ale už nepůjde o třídu A+++.

A co na ni uživatelé?

Uživatelé jsou ve valné většině spokojení. A to jak s mírou zmačkání prádla na konci sušení, tak se stavem usušení, ale i s délkou sušení i nižších náplní nebo s přístupností filtrů, které se musejí vždy čistit, aby se dařilo přistroj dlouhodobě udržet v dobré kondici.

Hlučnost je dle uživatelů sice vyšší než u pračky v době praní, ale dá se podle nich v pohodě vydržet i v panelákovém bytě. Uživatelé si chválí nízkou spotřebu energie i účinnost tepelného čerpadla. Jsou spokojeni s množstvím dostupných programů i se sledováním procesu sušení. Potvrzují jemné sušení, podle nich jsou například ručníky ze sušičky Beko DPY 8506 GXB1 zcela bezkonkurenční.

Uživatelé si postěžovali na složitější vylévání vody z kondenzační nádobky – ale jen tehdy, když nemají sušičku napojenou přímo na odpad (v takovém případě se o vyprázdnění stará přístroj sám). Uživatelé si pocghvalují i snadné ovládání pomocí otočného voliče, také možnost mít přehled o programech a dění na digitálním displeji. Potvrzuje se také, že ani citlivá dětská pokožka nijak nereaguje na prádlo ze sušičky, takže není nutno se obávat jakéhokoliv dráždění, ani u alergiků. Zbytky prášku na praní zůstanou v sušičce.